Annika. Kõigest üks sõna, aga kõik Eesti golfifännid teavad, kellega tegu: viiekordne Eesti meister löögimängus, olgu tema perekonnanimeks siis Meos või Koitmaa. Kui Annika abiellus, võttis tema uue perekonnanimega harjumine natuke aega, aga võib-olla selgitas see ka, miks ta viimased paar aastat võitnud pole. Kui Annika 2019. aastal ei osalenud, vaadati abikaasa suunas, ja kui ta eelmisel aastal pronksi pälvis, oli see juba peaaegu nagu võit.
Villem-Henrik Koitmaa on Eesti hokikoondise puurilukk ja paljude jaoks ka võti Annika golfimängus. Nad kohtusid juba 10 aastat tagasi („peol, nagu noored ikka”). Esimest korda läks Villem range’ile proovima aasta hiljem. Green Cardi tegi kaks aastat pärast seda ja esimese GP ringi eelmisel hooajal. Seejärel on ta osalenud ka mõnel algajatele mõeldud võistlusel.
„Hea mälestusena jääb eelmisest suvest kindlasti meelde Orkla Cup, kus olid väga meeldivad vahetusekaaslased ja pakuti palju magusat. Kindlasti kavatsen võistelda ka eelseisval suvel!” lubab Koitmaa.
Kes on Eestis kõige mõnusamad mängukaaslased?
Kõik, kellel on aega otsida Koitmaa varupalle ja kannatust kuulata nalju, on teretulnud. Mis firma palle otsida tuleb? Koitmaale meeldivad need, mis lähevad augule lähemale. Ta on selliseid otsinud viimased üheksa aastat, aga ei suuda leida.
Kotis on 14 keppi. Kõikidega tuleb mängida võrdselt hästi. Kuidas hokiässal sellega on?
„Tean, et professionaalse sportlase puhul on tähtis olla stabiilne, golfikontekstis olen ma aga stabiilselt ebastabiilne,” ütleb ta. Muide, uskumatu või mitte: kuigi Koitmaa armastab pokkerit, pole ta raha peale golfi mänginud.
Olles jäähokiga sina peal, teab Koitmaa, et tihti kipuvad harrastajad ebaõnne korral esimesena varustust süüdistama, kuid arvab, et enamikul juhtudel tuleb halva tulemuse põhjust ikka peeglist otsida. „Annika oskab tihtipeale kohe öelda, mis vea teen. Seega pole mul põhjust kuskilt mujalt viga otsida,” sõnab ta.
Koitmaa golfikepid seisavad oktoobrist maini. Selles vahemikus ta neid ei hoolda. Kogu varustus pärineb Annika vanemate garaažist, kust Koitmaa on leidnud parima hinna-kvaliteedi suhtega tooteid. Aastate jooksul on Koitmaal purunenud üks draiver. Kõik muu on ilusti vastu pidanud. „Spetsialistina kasutan ma oma abikaasat, kes annab kiirelt teada, kui on midagi vaja üle vaadata. Vajadusel pöördun eelmainitud golfivaramusse, mis asub äia ja ämma autotallis,” selgitab Koitmaa.
Kindlasti kavatsen võistelda ka eelseisval suvel!
Arvatakse, et hokimängija kindlasti põrutab kaugele ja armastab 5-löögiseid radu. Koitmaa lemmik 5-löögine on Niitvälja neljas. Seal õnnestus Jago Hommikuga eelmisel suvel scramble’it mängides eagle vormistada. Koitmaa kanda jäi hooaja parim teine löök.
Lemmikhokimänge võib Koitmaa meenutama jäädagi. Ta on kommentaatorina töötades näinud äärmiselt huvitavaid ja pingelisi vastasseise. Olles ise väravavaht, jälgib ta peamiselt just ametivendade tööd. „Sellest tulenevalt pole mu lemmikkohtumised ilmselt niivõrd populaarsed tavafännidele. Kui üks selline välja tuua, siis näiteks säravalt on meeles Šveitsi 2:0 võit Kanada üle 2006 Torino olümpial, kus Šveitsi väravavaht Martin Gerber põhimõtteliselt üksi Kanada ära nullis,” meenutab Koitmaa. Enne tema sündi toimunud kohtumised nii hinge pole pugenud.
Kuigi Koitmaa mängib ja elab praegu Eestis, on tal Facebookis nostalgilise mehena endiselt elukohaks Ungari, sest Ungari klubides talle väga meeldis hokit mängida. Viimased kuus hooaega välismaal mängides nägi graafik välja nii, et kaheksa kuud aastas veetis ta klubi juures ja neli kuud Eestis. Annika elas terve selle aja Tallinnas ja külastas abikaasat keskmiselt kord kuus.
„Õnneks on tänapäeval videokõnede näol hea võimalus teineteist kursis hoida ja pikemad lahus ajad üle elada. Seda öeldes olen õnnelik, et need ajad on seljataga,” tänab Koitmaa.
Annika on suur spordifänn. Tema hokifänlus on kasvanud Koitmaaga koos olles. Ovetškini ja teiste NHL-i staaridega on ta kursis juba hästi. Ta on võimaluse korral alati vaadanud Koitmaa mänge, kas otse või telepildi vahendusel.
Suuremaid golfiturniire vaatavad Koitmaad koos. Väga meeldib Ryder Cup just fännide ja meeskonnaelemendi poolest, samuti Masters.
Villem, kui vaatate näiteks Annikat kui sportlast löögil, siis mida te mõtlete, mida näete?
„Ma mõtlen üldiselt, et kuidas ta nii otse lööb ja miks mina nii viltu. Seejärel mõtlen, et miks temal see nii lihtsalt välja tuleb ja mul nii raskelt.”
Tekst: Märt Milter
*Artikkel ilmus ajakirja Golf 2/2021 numbris.
Golfiportaal on kõigile, kes peavad lugu kvaliteetsest vabast ajast, hindavad tervist ja sportlikku eluviisi, tahavad nautida kaunist loodust ning huvituvad golfist.