Ülemaailmne kriisiolukord pani palju inimesi mõtlema sellele, kuivõrd heal tasemel on Eesti internetikvaliteet. Vaid paari nupuvajutuse abil on võimalik tellida internetist koju kätte ükskõik mida – alates terve nädala toidukaubast kuni ehitusmaterjalideni. Pole isegi võimatu osta kontaktivabalt auto või maja!
Samas aga tuletas olukord meelde ka seda, kuivõrd rohkem tuleks mõelda oma internetiturvalisusele. Ehkki Eestis on enamasti internetist ostmine väga turvaline, on võimalik, et kui soovid endale soetada uut golfivarustust, vaatad ikkagi välismaisete poodide poole. Sel puhul tuleks aga juba mõelda rohkem oma rahakoti kaitsmisele.
Sama kehtib ka siis, kui oled sunnitud golfirajast eemale hoidma ning rahuldad golfijanu mõne online-kasiino spordipanuste sektsioonis.
Siit leiad viis kasulikku soovitust, mis aitavad sul paremini oma rahakotil internetis maksete tegemisel paremini silma peal hoida.
1. Ära kasuta netipoodi, mille veebilehel pole SSL-sertifikaati
Kõige olulisemad asjad jäävad tihtipeale märkamatuks. Üks sellistest asjadest on SSL-sertifikaat. SSL (Secure Sockets Layer) ehk turvasoklite kiht tähendab turvamehhanismi, mis sisuliselt krüpteerib sinu andmed veebilehel ning takistab seda, et mõni kurikael saab sinu andmetele ligi.
SSL-sertifikaadi olemasolu tunneb ära väikese tabalukusümboli järgi, mis on sinu veebilehitsejas aadressiribal vastava aadressi ees (vahel võib see olla ka rohelist tooni, olenevalt veebilehitsejast). Sellise sertifikaadiga lehtede puhul võid olla kindel, et keegi ei saa sinu andmetele ligi, mistõttu on ka veebis maksmine tunduvalt turvalisem.
Oma privaatsuse kaitsmiseks väldi lehti, millel sellist funktsiooni ei ole.
2. Kasuta virtuaalseid krediitkaarte
Isegi turvalise veebilehe kasutamisel jääb alati alles võimalus, et mõni klahvinuhk või muu pahavara kasutab oma kurje trikke selleks, et sinu pangakaardi andmed salvestada kohe, kui sa need kuhugi sisestad.
Kui tahad vältida, et keegi saab sinu pangakaardi enda võimusesse, kasuta pankade pakutavaid virtuaalseid krediitkaarte. Paljud pangad pakuvad sellist lahendust just veebiostude tegemiseks. Sisuliselt luuakse sulle krediitkaardi andmed (st virtuaalne krediitkaart), mida saad kasutada vaid ühe ostu tegemiseks. Seejärel pannakse see „kaart“ kinni.
Selline süsteem tagab, et isegi kui keegi nuhib su järele ning salvestab kaardiandmed, ei ole nendest andmetest mingit kasu, kuna nendega ei saa rohkem makseid teha.
3. Veendu, et sul on viirusetõrje
Kõige parem kaitse mistahes küberkurikaelte vastu on kaitsta oma seadet viirusetõrjega. Olemas on mitmeid kvaliteetseid viirusetõrjeid, mis hoiavad nii su seade kui ka veebilehitseja viirustest puhtana ning hoiatavad, kui oled sattumas ebaturvalisse kohta.
Suuremal osal viirusetõrjetel on olemas ka tasuta versioon või vähemalt prooviversioon, kuid isegi, kui pead aeg-ajalt natuke välja käima viirusetõrje tellimuse eest, on see väike hind oma turvalisuse kaitsmiseks. Viirusetõrje on hädavajalik, kui tahad vältida häkkerite rünnakuid ning tagada, et internetis maksmine on turvaline.
4. Ära karda katsetada uusi makseviise
Mida rohkem aeg edasi läheb, seda rohkem tuleb turule uusi makseviise, millega oma elu mugavamaks muuta.
Viimastel aastatel on populaarseks muutunud krüptovaluuta ja e-rahakotid, mis olid esialgu eelkõige kasutusel kasiino makseviisidena. E-rahakottidest on eriti laialdast kuulsust kogunud Neteller ja Skrill, mis on mõlemad kasutusel pea kõikides Eesti mänguportaalides ning aina rohkem kasutavad neid ka välismaised e-poed. Mõlema näol on tegemist igati usaldusväärsete teenusepakkujatega, kellel on ka ametlikud tegevusload.
Ka krüptovaluuta, eriti Bitcoini, kasutamine on muutunud väga populaarseks isegi netipoodides ostmisel. Paraku aga tõmbavad krüptovaluutad ligi ka väga palju pettureid makseviisi teatava anonüümsuse tõttu, seega tuleks krüptorahas tasudes olla eriti ettevaatlik. Enne makse tegemist tasuks kindlasti kontrollida poe tausta lähemalt ning kui tekib mõni kahtlus, on mõistlik suunduda teise müüja juurde.
5. Usalda, aga kontrolli
Üks internetimaailma võlusid on meeletu infotulv, mis on igal hetkel saadaval. Kui leidsid mõne uue poe, mängukoha või makseviisi, tuleks esimese asjana kontrollida ettevõtte legitiimsust. Otsi üles ettevõtte ametlik nimi ja asukohariik, otsi vastavatest registritest andmeid majandustegevuse ja litsentside kohta. Kui sa ei leia mitte mingisugust informatsiooni, on väga võimalik, et tegemist ei olegi ausa ettevõttega.
Alati on võimalik ka uurida internetist arvustusi. Pea iga valdkonna kohta on olemas võrdlusportaale või arvustuslehtesid nagu TrustPilot, mille vahendusel saad uurida, kas huvipakkuv äri on usaldusväärne.
Kuigi selline uurimistöö tundub tüütu, on tunduvalt tülikam hiljem oma raha taga ajada. Isegi Amazonist või eBayst tellides on oluline müüja tausta ja teiste klientide arvustusi kontrollida. Kui kulutad mõne minuti väikese lisauurimise peale, võid niiviisi ära hoida hiljem tundide kaupa peavalu!
Internetist ostmine võib olla tore ja mugav, kuid ära unusta oma turvalisust mitte kunagi. See on eduka netiostleja esimene reegel!
Golfiportaal on kõigile, kes peavad lugu kvaliteetsest vabast ajast, hindavad tervist ja sportlikku eluviisi, tahavad nautida kaunist loodust ning huvituvad golfist.