Golfiamatööride Euroopa meistrivõistlusi võõrustava golfiklubi Estonian Golf & Country Club tegevjuht Hanno Kross tegi enne suurvõistlust ja teeb selle ajal pilte sellest, mis Jõelähtmel lisaks võistlustele toimub.
Ajakiri Golf edastab mosaiigi sellest, mis püüdis Hanno pilku esimestel võistluspäevadel.
Tulin rattaga hommikul tööle ja kontorirõdult avanes kell 6:15 selline vaade…
Paul Marley niidab käsitsi õhtuti tiipaiku järgmiseks päevaks. Muru kasvab päevaga uskumatult palju! Kolm-neli nädalat enne suurvõistlusi väetatakse enamus muru, väetise efekt kestab paar nädalat. Võistluseks üritatakse üldiselt jõuda olukorrani, kus murukasv on minimaalne, et griinid päeva jooksul kiirust väga palju ei kaotaks.
EM-ist võtavad osa 28 riigi sportlased, kokku on 144 mängijat. Lisaks Euroopa riikidele on ka võistlejaid näiteks Uruguaist ja Austraaliast. Kuna võistlus annab korralikult maailma edetabeli punkte ning koha järgmise aasta maailma olulisemale golfivõistlusele The Open, siis osaleda võivad kõik üle maailma. Ka Euroopa meistriks võivad tulla väljaspool Euroopat sündinud ja elavad mängijad.
EM-i vabatahtlike juht Juri Reitsakas vist koju ei ole vahepeal jõudnud, sest mina pole veel kordagi näinud, kui teda majas või ümber maja askeldamas viimase nädala jooksul ei oleks! Igapäevatöös juhib Jüri Eesti ühte suurimat IT firmat Võrguvara, puhkuse ajal aitab korraldada meil EM-i ja koordineerib üle 50 vabatahtlike tegevust võistluse ajal.
10-nes tii, mis laupäeval on suures plaanis Delfi TV otseülekandes. Selle tiipaiga ehitas Brett Morrison koos abilistega eelmise nädala lõpus. Mina läksin kella 11 ajal õhtul ära, nemad veel toksisid haamritega. Mitmeid tunde võttis aega, et tiipaik näeks ilus ja sirge välja. Paekivid postide ümber on Bretti idee ja näevad väga ilusad ja looduslikud välja! Lisaks tõi vabatahtlike juht Juri Reitsakas appi oma ettevõttest inimesi, kes aitasid tiibokse ehitada väljakul. Tulemus on selline, mis ei jää alla mitte ühelegi golfivõistlusele maailmas!
Kui viimased mängijad on veel viimastel radadel õhtul kella 7-8 ajal, siis griinkiiperid alustavad oma päeva teist poolt. Hommikul alustame tööd peale kella 4 hommikul ning vahepeal saavad griinkiiperid väikse lõpunatudi teha. Õhtul alustatakse kella 7-8 ajal uuesti ning tööpäev kestab kuni 23-ni üldiselt. 4-5 tundi und ja uus päev sama rutiiniga hakkab kohe jälle pihta!
Sea Course’i esimese raja tiik peale esimest mänguringi enne päikeseloojangut. Lisaks kõige muu niitmisel trimmerdatakse kõikide tiikide ääred ning värvitakse punase joonega, et mängijal oleks täpselt näha, kas ta asub veealas või mitte. Mõned nädalad tagasi ostsime sisse ka teenuse, kus eraldi tuli tiigipuhastaja koos masinaga, kes puhastas kõik ääred ja tiigipõhjad. Teenus on väga kallis, aga tulemus väga ilus!
EM-il on kaheksa kohtunikku, kellel lisaks võistluspäevadel mängijatele abiks olemisele on ka muid ülesandeid. Päev algab kohtunikel kell 6:30, et jõuaks üle vaadata väljaku enne esimesi mängijaid, ja lõpeb kella 21-22 ajal, kui tehakse ettevalmistusi järgmise päeva mänguringideks. Siin märgib kohtunik Sander Vallaots maha järgmise päeva lipupositsioone õhtul kell kaheksa ning kontrollib griini kallet, mis lipu asukohas ei tohi olla üle 1 kraadi. Hommikul kella viie ajal tulevad griinkiiperid ja panevad sinna uue augu ning värvivad ära ka kõik auguääred, et televisioonis oleks kaugemalt auku näha (ja oleks ilusam)
Golfiväljakul kasutatakse värve, mis murule kahju ei tee ning on looduslikud. Värv kaob ära nädalaga, kasvab välja.
Griinide ja tiibokside niitmisel kasutame niidukeid, kus lahtine muru korjatakse kohe kasti. Loobime selle laiali metsaäärde, kus pallid mängus ei ole. Paul Marley efektsest viskest saab aru, et ta ei tee seda mitte esimest korda ja tähelepanelikult vaadates reedab see ka tema 10-ne lähedal oleva HCP!
Kohtunik Sander Vallaots märkimas maha järgmise päeva lipupositsiooni Sea Course’i 15-ndal griinil. Laseriga mõõdetakse täpselt ära griini algus ning antud juhul griini parem serv. Mängijatele anname stardis lipupositsioonid, kus on kirjas näiteks F12, R7, mis tähendab, et griini eest on lipp 12 meetri kaugusel ning paremalt 7 meetrit. Lisaks on mängijatel väga täpsed radade kaardid, kus on ära näidatud ka griinide kalded ja kaugused griini eest. Golfarid üritavad neid andmeid arvesse võttes lüüa täpselt meetri sisse ja arvestada nii tuule kui griini kalletega, et pall peale maandumist võimalikult lipu lähedale või auku kukuks.
Kui niiduk oma töö ära teeb, siis griinide ümbrus puhastatakse üle puhuritega, et mängijatele ei jääks ette lahtist niitmispuru. Griinkiiper Tõnis Lattik abistab meil esimest aastat suvekuudel, sügisel algab kool ja õpetab jälle noori edasi.
Lisaks niitmistele peame ka iga päev riisuma ära bunkrid ja liivaalad. Üks suuremaid liivaalasid on meil Sea Course’i 6-7. raja vahel, mis sõidetakse läbi suurema bunkrihooldusmasinaga. Bunkrite eest vastutab meil Veronika Reismann, kelle töövilju näevad mängijad kogu hooaja vältel iga päev. Kui griinide osas on tulnud selle hooaja alguses igasugust tagasisidet, siis minu EGCC-s töötatud kaheksa aasta jooksul olen ma bunrkite osas kuulnud eranditult ainult head. Veronika töötab ka meil juba üle 10ne aasta. Ma arvan, et see on pigem elustiil, mitte töö. Üle maailma kohtan griinkiipereid ja tundub, et kõik on nad südamega asja juures ja naudivad loodust, värsket õhku ja puhast ilu ja ei vahetaks kunagi oma tööd kontori ja nelja seina vastu!
Vabatahtlikena võtsid täna tulemusi EGCC värske klubiliige ja aktsionär Jaan Oruaas ja aastaid EGCC-d suurvõistlustel abistanud Margot Makstin. “Scoring area” maja on hea toetaja Nordic Houses poolt, kelle majas mängiti ka terve juulikuu vältel Salamander vabaõhuetendust.
Treenerite töö mängijate tulemustes on raske alahinnata. Peale mängu on harjutusväljak ja range mängijaid täis ning tehakse tööd, et homme olla parem kui täna. Itaalia treener tegeles puttamisega peale mänguringe mitu tundi.
Küsisime Titleistilt EM-iks palle ja üllataval kombel Titleist andiski range’ile kasutamiseks üle viie tuhande ProV1 rangepalli. Mängijad hindavad seda väga — saavad range’il lüüa samade pallidega, mida väljakul kasutavad ja eriti lähimängus on see tunnetuse saamiseks oluline. Jama on ainult see, et mängijad löövad neid palle tihti üle 300 meetri ning meie rangehooldusmeeskond tegeleb terve päev sellega, et põõsastest ja Stone Course’i 8-ndalt rajalt palle üles leida ja mängijatele tagasi tuua. Brett Morrison siin pildil peale edukat järjekordset ristiretke pallikorjamismasinaga.
Ei ole midagi paremat, kui õppida maailmas parimatelt! Meie noortetreener Merlin Palm viis täna 5-6 aastased golfitrenni ajal harjutusväljakule ja lastel oli tohutult huvitav vaadata valitsevat Euroopa meistrit palli löömas. Merlin juhtis tähelepanu asendile, löögi ettevalmistusele ja paljule muule. Nii mängijatel oli nägu naerul kui ka lastel. Lapsed on nii targad ja õpivad nii kiiresti. Tõenäoliselt jääb neile eluks ajaks tänane päev meelde, kui said EM-i ajal näha oma silmaga selliseid lööke, mida tavaliselt minu noorem poeg näiteks ainult PlayStationist golfimängus näeb, kui ta mulle caddie on ja näitab, kuhu me palli võiks lüüa seal mängus.
Eesti Golfikooli treener Merlin Palm seletamas lastele mängijate rutiini. Lapsed ise küsisid ka, et kas võib neid onusid minna vaatama, kuidas nad löövad? Üks laps ütles peale mängijate vaatamist, et tema tahab lööma minna ja täna lööb ainult driveriga!
Loomulikult tahtsid lapsed teha pilti ka mitu tundi peale mänguringi ikka veel harjutusväljakul oleva Egeti Liiviga, kes hoiab peale teist mänguringi 55-ndat kohta, olles mänginud kahe päeva kokkuvõttes raja par’i. Proovisime hüpata, et pead oleks kõikidel Egeti kõrgusel pildi peal, aga välja tuli hoopis kihvtim pilt.
Valgeranna Golfiklubi kasvandik ja mitmekordne Eesti meister Egeti Liiv, kes meil Jõelähtmes teeb ka golfitutvustusi golfihuvilistele on mänginud head golfi kahe päeva jooksul. Võistluse tase on lihtsalt selline, et raja par’iga oled napilt cut’is või napilt väljas. Reedel tuleb mängida veel paremini, et kindlustada laupäevasele finaalvõistlusele endale koht.
Em-i peakorraldaja on Katrin Heinla, kellega kohtusin aastal 2007 EBS-i magistratuuris. 2009, kui mina alustasin EGCC-s juhatajana, oli Katrinil just selline aeg, kus oli avatud uuetele projektidele. Meie saime 2009. kevadel teada, et saime World Cup European Qualifier’i korraldusõiguse ning esimene inimene, kellele helistasin, oli Katrin. Ajalugu mäletab, et peale 2009. aastat on Katrin meil korraldanud ka 2010 Euroopa juunioride karikavõistlused, 2011. aasta World Cup Qualifier’i, mid-amatööride ja seeniorite Euroopa meistrivõistlused ning tänase meeste EM-i. Täitsa jama, kuhu üks telefonikõne seitse aastat tagasi võib lõpuks välja viia!
Minu enda lemmikpilt sellest seeriast (praegu veel). Tegemist on “scoring area”ga, kuhu mängijad tulevad eraldi, et rahus oma tulemused üle kontrollida ning tulemuskaardid alla kirjutada. Tahtsin sellest pilti teha läbi klaasi, aga lainurgaga tehes läbi objektiivi vaadates ei saanud kaugusest aru ja panin ilge litakaga vastu klaasi koos aparaadiga ja sellest muidugi nii mängijatel kui vabatahtlikel lõbu laialt. Peegeldusena on taustaks EGCC klubihoone ning (tõenäoliselt minu ehmatusest) püsti olevad juuksed! Niisugune vanaegne fotograafi enekas natuke koos looga.
Golfiportaal on kõigile, kes peavad lugu kvaliteetsest vabast ajast, hindavad tervist ja sportlikku eluviisi, tahavad nautida kaunist loodust ning huvituvad golfist.