KoostööKunstiKool Belbin Eesti asutaja ja golfifotograaf Mats Soomre tõdeb, et arvatakse, et hakkame jõudma ajastusse, kus kiire kohanemisvõimega ja tasakaalus meeskonnad on võtmeteguriks, et sammu pidada innovatsiooni ja kiirete muutustega. Tehnoloogiline areng on eksponentsiaalne, ähvardades paljusid mahajäämisega, kuid õnneks on meil inimestena siiski mõned trumbid varuks.
Meie inimlik võime üksteisega suhelda – luua, mõista, teha järeldusi ja vastu võtta otsuseid – ületab ikka veel masinaid
Talan Miller on kirjutanud oma artiklis “What are future-proof skills for the coming age of A.I?”, et läheb keerulisemaks hoida oma tehnilised oskused ja teadmised samal tasemel üha kiiremini areneva tehnoloogiaga. Automatiseerimine on juba muutnud tööstust ning tehisintellekti kasutatakse üha enam ka nn kontoritöödel.
Kõrged riskid ja kasvav keerukus muutub ettevõtetes üha tavalisemaks. Teiste hulgast eristumiseks ei piisa enam lihtsalt innovaatiline olemisest. Me vajame tõeliselt tulevikukindlaid meeskondi, kes suudaksid hoida juhtpositsiooni tehisintellekti ajastul.
Uus ajastu sunnib meid muutuma nn neo-generalistideks – inimesteks, kes suudavad kohaneda kiiresti muutuva ja keeruka töökeskkonnaga.
VIIS PUNKTI, KUIDAS LUUA EDUKAS MEESKOND
- Pane paika ja lepi kokku meeskonna ühine nägemus tulevikust, meeskonna eksisteerimise tegelik põhjus.
- Ära kaasa inimesi ainult nende professionaalsete oskuste järgi. Meeskonda peavad kuuluma erinevate käitumiseelistustega inimesed, et nad saaksid vajadusel üksteist oma tugevustega täiendada.
- Õpi meeskonnaliikmeid kiiresti usaldama, nende tugevusi rakendama ja avatult suhtlema.
- Lase inimestel meeskonnas olla need, kes nad on, et nad saaksid näidata oma tõelist olemust ja võimekust.
- Õpi toime tulema pidevate muutustega ja arenda meeskonna võimet eksimustest ja vigadest õppida, jättes neile vastutuse oma otsuste ja tegude eest.
Meie inimlik võimekus märgata, identifitseerida ja lahendada probleeme meeskonnana omab tulevikus eriti suurt väärtust. Efektiivsed tasakaalus meeskonnad suudavad muutuva keskkonnaga palju kiiremini kohaneda kui halvasti kokku pandud meeskonnad ning ebaõnnestumised kajastuvad ettevõtte tulemustes kiiremini kui kunagi varem.
Meredith Belbin, tänapäevase meeskonnarollide teooria ning Belbini mudeli looja, kinnitab, et riski ja keerukuse kasvades ei ole indiviidid ega grupid sellega kohanemiseks piisavalt kiired ega mitmekülgsed. Meredith Belbin on tabavalt öelnud, et keerukatel aegadel “ei ole keegi täiuslik, aga meeskond võib seda olla”. Head meeskonnad suudavad riskide ja keerukuse mõjudega paremini hakkama saada.
Ka Google Aristotle projekti tulemused näitasid, et ükskõik kui kõrgetasemelist tehnoloogiat kasutada, on meeskonna edukuse võtmeteguriteks siiski inimlikud tegurid, nagu psühholoogiline turvalisus ja inimestevaheline mõistmine. Kui käitumuslikud ja juhtimisoskused olid head ning psühholoogiline turvalisus tagatud, kasvas kollektiivne intelligents. Nende tegurite puudumisel, olenemata kõrgest IQ-st ja viimasest tehnoloogiast, intelligents kahanes.
Tehnoloogias peaks nägema abivahendit töö paremaks tegemiseks
Mats Soomre toob välja, et hirm selle ees, et tehnoloogia võtab meie töö ära, on tehnoloogia arenguga kogu aeg kaasas käinud. Ta rõhutab, et töökohti mitte ei võeta ära, vaid uus tehnoloogia muudab töö olemust ning loob uusi töökohti, kus on vajalikud uued oskused. Robotid aitavad meil üha rohkem oma tööd kiiremini ja paremini teha.
Et tehnoloogiaga sammu pidada ja soovitab ta tunda huvi uute tehnoloogiate vastu, mitte näha neis vaenlast, vaid abivahendit oma töö paremaks tegemiseks. “Ära võitle vastu, leia võimalusi kaasa mõelda. Uute tehnoloogiate tundma õppimine ja muutustega kaasas käimine käib tänapäeva tööelu juurde,” annab ta nõu ja lisab, et meeskonnad, mis ei ole oma tehnilistes ega koostööoskustes liiga ühekülgsed, suudavad muutustega (sealhulgas ka tehnoloogilistega) paremini ja efektiivsemalt toime tulla.
Tekst: Mats Soomre, Merje Miller
*Artikkel ilmus ajakirja Golf 4/2021 numbris.
Golfiportaal on kõigile, kes peavad lugu kvaliteetsest vabast ajast, hindavad tervist ja sportlikku eluviisi, tahavad nautida kaunist loodust ning huvituvad golfist.