Eestlased pole tiihullusega – siinkohal peetakse silmas tiid ehk tikku, millele avalöögil pall asetatakse –, kaasa läinud. Kas see on talupojatarkus või talupojalollus? Pigem siiski esimene variant.
Tii on tii. Tikk, millele saab palli asetada. Ei midagi enamat. Säärane on valdava osa Eesti golfimängijate mõtteviis.
Vaadake mängija käitumist par-3 rajal. Mättast kougitakse välja eelmise mehe tiijupp ja pall asetatakse sellele. Või pikemal rajal kasutatakse leitud tiid suurima rõõmuga. Eestlane on kokkuhoidlik rahvas.
Ent tiide valmistajad vaatavad antud tegevusi kui äärmist arulagedust, suisa mõistuse mõrvakatset. Nende arvates peaks iga mõtlemisvõimeline inimene aduma, et tii on hea tulemuse juures sama tähtis, kui õige löögiliigutus, korralik varustus või hea pall. Või isegi tähtsam. Tiist oleneb, kas sa võidad või kaotad.
Eelmine lõik tundub totter. Ent eemalduge korraks talupoeglikust mõtteviisist ning kuulake oponente.
Miljardiäri ja tuhat patenti
Igal aastal müüakse maailmas 1,5 miljardit tiid. Ehk siis on tegu tõsise äriga. Ning kui kogu muu maailm muutub kõrgtehnoloogiliseks, siis miks mitte tiid? Uskudes reklaame, aitavad komposiitmaterjalidest tikud tõhusalt kaasa palli lennu kaugusele ja täpsusele.
No mida imet võib üks tii endast kujutada? (Vahelepõikeks: kõige imelikum nähtud tii oli ligi kaks kümnendit tagasi Eestis toodetud. Muidu tii nagu ikka, aga see ots, kuhu pall asetatakse, polnud nõgus vaid kummis.) Kuid uskuge või mitte – alates 1976. aastast on USA patendiamet tiidele välja andnud üle 1100 patendi!
Nüüd aga asjast. Kui lugeda reklaame, kinnitavad need, et just antud tii on maailma parim ning aitab kaasa löögi pikkusele ja täpsusele.
Näiteks Exeli firma veenab, et kasutades mudelit Zero Friction Tee, lendab pall avalöögist neli meetrit kaugemale ning viis meetrit täpsemini. Saladus peituvat selles, et pall lebab vaid kolmel toetuspunktil ehk kokkupuude tiiga on minimaalne.
Või Launcher Tee, mis pidavat olema veelgi parem. Firma olla testinud tii tõhusust löögirobotiga ja jõudnud järeldusele: tavaliselt tiilt lüües kaotab avalöögi pikkuses kaheksa meetrit, nende omalt aga mitte meetritki. Lisaks lendavad Launcherilt löödud pallid 50% täpsemini.
Universumi kuulsusrikkaim tii olevat aga Stinger, mis lisab löögi pikkusele koguni 14 meetrit. Mõelge, kulla golfimängijad. 14 meetrit!
Mille õngitseb taskust proff?
Kõige selle juures on paraku üks aga.
Mida ütlevad reeglid tiide kohta? Väga täpselt ja selgelt: „„Tii” on palli maast kõrgemale tõstmise vahend. See ei tohi olla pikem kui 4 tolli (101,6 mm) ja sellel ei tohi olla omadusi, mis näitaksid mängujoone suunda või mõjutaksid palli liikumist.“
Lugege veelkord: tiil ei tohi olla omadusi, mis mõjutaksid palli liikumist.
Kui tänu sellele või teisele tiile lendab pall kaugemale ja täpsemini, peaks olema tegu keelatud vahendiga ja mängija tuleks diskvalifitseerida!
Tegelikult ei ole nii traagiline midagi ja turniiride tulemusi ei ole vaja ümber vaatama hakata. Nimelt kontrollivad golfiorganisatsioonid USGA ja St.Andrews kõiki turule tulevaid tiisid – aastas kuni poolsada mudelit – ning tunnistavad 80% neist reeglitepäraseks. Ehk siis tootmisse lähevad vaid need tiid, mis palli kaugemale ega täpsemini ei saada, öelgu reklaam mida tahes.
Ning lõpetuseks: kui tii tõesti suurendaks avalöögi täpsust poole võrra, miks siis võtavad profid taskust ikka selle kõige tavalisema puutiku, mitte aga kõrgtehnoloogilise vidina? Äkki neil pole raha taskutäie Zerode, Launcherite või Stingerite ostuks?
Tekst: Jaan Martinson, Õhtuleht
Fotod: Mati Hiis
Ajakiri Golf on kõigile, kes peavad lugu kvaliteetsest vabast ajast, hindavad tervist ja sportlikku eluviisi, tahavad nautida kaunist loodust ning huvituvad golfist.