Kohtusin juhuslikult Tallinna bussijaamas ühe vana sõbra Maritiga. Marit on imeline naine – ta on hinnatud sisekujundaja Eesti kinnisvara arenduse maastikul ja ta on samal ajal ka kolme toreda poisi ema.
Ma alati imetlen Mariti tasakaalukust ning võimet keskenduda ja lühikese ajaga ära lahendada keerulisi situatsioone ehitusobjektidel. Ta on alati rahulik ja rõõmsameelne. Hingamistreenerina näen kõrvalt, et ta hingab kergelt ja pehmelt ning ta on hästi maandatud. Mulle alati meeldib kohtuda juhuslikult vanade tuttavatega. Eriti Maritiga.
Meie kohtumine kestis 5-10 minutit ja võib ka jätta täiesti tähelepanuta, kuid mulle tõi see esile ühe tänapäeva elu pudelikaela – kiirustamise. Nimelt küsimuse peale: „ Kuidas sul muidu endal läheb?“ vastas Marit: „Ma ei tea, mis inimestega juhtunud on. Kõik kogu aeg kiirustavad kuhugi ja kõigil on kuhugi kiire.“ Ega me ei jõudunud seda teemat lõpuni arutada – see teema jäi õhku… Tänane artikkel räägib kiirenevast elutempost, kiirustamisest ja hingamisest.
Rahu on peidetud kuu taha. Sa pead sinna järgi minema… -Sufide vanasõna-
Sa ei pea olema nõus minu vaatekohtadega ega veendumistega, mida väljendan, kuid sa võid proovida, kas need näpunäited, mida jagan, töötavad sinu elus.
Meie keha-meelesüsteem vajab tegutsemist, lõdvestustumist ning lihtsalt olemist ja kogemist. Inimese sügavaimad hingelised vajadused on armastada ja olla armastatud ning mõista ja olla mõistetud. Kui me suudame eeltoodud vajadusi tasakaalus hoida, oma igapäevaelu kujundada, siis ei suuda ka kiirenev elutempo meid mõjutada.
Ja meetodeid, mis aitavad ülaltoodut luua, on miljoneid. Väärikas tegevus golf sisaldab endas tegutsemist, lõdvestumist ja kogemist ning lisaks veel palju kasulikke hüvesid. Kui sa oled tõeline golfifänn, siis sa tead väga hästi, mida looduses kõndimine, teadlik planeerimine, rahulik ja rõõmus meel sulle kingivad. Kas sa tahaksid, et sinu alluvad, partnerid oleksid rahulolevad, rõõmsad ja energilised? Ja et nad ei kiirustaks kogu aeg…
Mul on näiteks üks edukast ettevõtjast sõber, kes on naeratav ja sõbralik, kuid kellel on kogu aeg kiire. Ja kui ta mu telefoni vastu võtab, siis ta muliseb ka kogu aeg oma tööst ja tegemata tööst ja turul toimuvatest muutustest. Mulle näib, et see inimene elab pidevas ärevuses ja vaikivas masenduses. Ma võin ka eksida…
Kui sa tahad kiireneva elutempo juures jääda rahulikuks, siis on sul vaja treenida oma psüühikat.
Meie aju tahab mõelda ja nii ketrab meie aju iga päev 60 000-65 000 mõtet läbi. See on 1-2 sekundi järel uus mõte. Väga paljud mõtted korduvad päeva jooksul. Kujuta ette, kui su peas ketrab mõte „Sul on nii hea olla, sul on kõik nii hästi“. Ja see mõte käib su peast päevas läbi näiteks 80-100 korda. Võib juhuda nii, et su enesetunne võib olla sel päeval päris hea. Aga kui su peas ringleb taustaks näiteks 20 000 mõtet, mille tunnetuslik sisu on „Sul on nii kiire. Sul on nii vähe. Sul on nii väike. Sa ei tea, kuidas seda teha. Sa ei suuda seda teha“? Siis see päev ei pruugi olla väga meeldiv. Ja kui sa neid mõtteid veel kõva häälega teistele välja ütled, siis võib seisund veel kehvemaks minna. Näiteks ütled päeva jooksul 80-100 korda: „ Mul on nii kiire. Ma vist ei jõua. Täna on mul kiire päev.“ Sa tead väga hästi, kuhu see päev sind välja viib…
Teadliku hingamise praktikaid on aastatuhandeid praktiseeritud ja suure tõenäosusega jäädakse neid praktiseerima tuhandeteks aastateks, kuna nad aitavad muuta inimese füüsilist ja emotsionaalset seisundit väga lühikese ajaga. Sekunditega. See on põhjus, miks neid tehnikaid kasutatakse võistlusspordis, äris, meelelahutustööstuses, meditsiinis üle maailma üha enam. Lihtsus, kiire mõju ja legaalsus on teadliku hingamise tehnikate eelis medikamentide ja psühhotroopsete ainete ees.
RAHU. VÄGI. LOOVUS.
Selleks, et astuda välja kiirustamisest, kiirustamist ja rahulolematust sisendavatest uskumustest ja süsteemidest, on hea õppida oma ajukeemiat reguleerivaid hingamisharjutusi. Hea on, kui sul on oma paremast taskust võtta 10-12 hingamisharjutust, millega saad igapäevaseisundeid muuta. Ja kui sa kasutad teadlikult väljakutsuval hetkel meeleseisundit avardavat hingamismustrit näiteks 2 minutit, siis mis sa arvad, kas sinu kogu närvisüsteemi suutlikkus ja ka sinu suutlikkus turbulentsitingimustes hakkamasaamisega kasvab või kahaneb? Ja kui sa praktiseerid hingamisharjutusi igapäevaelus, siis ühel hetkel muutuvad need automaatseks organismikäitumiseks keerulistel hetkedel. Harjumuse kujunemine võtab teadlaste hinnangul regulaarse praktiseerimisega aega keskmiselt 21-40 päeva.
Kiirustamist ja ärevust vähendavad hingamisharjutused:
MEELESEISUNDIT TÜHISTAV HINGAMINE.
Hinga sügavalt, pehmelt ja aeglaselt sisse ja välja kaks korda ning hoia samal ajal tähelepanu oma kehas kas südame peal või selles kohas, kus oma kehas hingamist hetkel tunned. Hoia pea samal ajal mõtetest tühjana. Silmad suletuna kujuta ette, kuidas su keha maksimaalselt avardub ja välja hingates lõdvestub. Võid välja hingates omale öelda: „ Lasen kõigel minna, lõdvestun.“ PS! See harjutus töötab ka hommikul väga hästi kohalolusse tulekuks. Teadlased on uuringutega tõestanud, et inimese organismis stressihormooni kortisooli tootmine vastu hommikut aktiveerub. Sellest tingituna võivad aktiveeruda hommikul ka kehas negatiivsed mõtted, harjumused ja uskumused. Kaks sügavat sisse-välja hingamist kohe peale ärkamist loovad tugeva ühenduse oma tuumolemusega ja tühistavad aktiivsed meele programmid. Nii saad lihtsamini päeva alustada puhtalt lehelt. See võtab sult maksimaalselt minut aega. Et sul tuleks see harjutus igal ajal hästi välja, praktiseeri seda harjutust kolm korda päevas, 10 sisse-välja hingamist korraga. Õige pea märkad, et tegemist on väga nauditava, lõdvestava tegevusega.
KOLMNURKHINGAMINE.
Lae, lõdvestu, puhka. Nimetatakse ka keha, meele ja hinge harmoonia hingamiseks. Tee harjutust iga päev 5-10 minutit hommikul, enne sööki ja peale tööpäeva lõppu ning siis, kui tunned, et kiirustamine või ärevus võtavad sinu üle võimust. Hinga nina kaudu sisse, loendades mõttes viieni (numbrite loendamise intervall võiks olla sekund) ja välja hingates loenda viieni. Siis hoia viieni loendades hingamispeetust (hingamine puudub). Jätka sellise rütmiga 5-10 minutit, hoides fookust oma südame peal. Kui mõte läheb vahepeal rändama, siis too süüdistamata pehmelt tähelepanu tagasi südame peale. Kui alustad harjutuse praktiseerimisega, siis alguses hoia harjutuse ajal silmad kinni. Kuu aja pärast saad hakata harjutust igapäevaellu tooma juba silmad lahti olekus.
*Artikkel ilmus ajakirja Golf 1/2019 numbris.
Autor: Heiki Tomson
Golfiportaal on kõigile, kes peavad lugu kvaliteetsest vabast ajast, hindavad tervist ja sportlikku eluviisi, tahavad nautida kaunist loodust ning huvituvad golfist.