Olid ajad, mil lembekitarrist Francis Goya vägagi pühendunult golfi mängis. Eks muusikamaitseid on erinevaid ja küllap leidub omajagu neid, kes tahaksidki Goyat kontsertsaali asemel pigem just golfimurul kohata – seda kasvõi Eestis, sest mees on Niitväljal kunagi juba käe valgeks draivinud. Viimasel ajal on Goya enda valget kätt küll pigem kitarri jaoks hoidnud, aga ees ootaval suvisel Eesti-visiidil vanameister golfivõimalust siiski täiesti ei välista.
Millised on teie meeldejäävaimad elamused golfirajalt?
Ma olen löönud kaks hole-in-one’i. See ei ole nali, kuigi ühel korral juhtus see väljaspool võistlust. Õnneks oli mul kindlustus, mis kogu šampanja kinni maksis. Ühel korral sain ma peaaegu hole-in-one’i. See oli par-3 rajal ja mu sõber ütles seepeale, et vaata, kui lähedal pall peale esimest lööki augule on. Siis otsustasingi, et vajan kindlustust. Teine, päris hole-in-one juhtus võistlustel.
Kuidas te enese jaoks golfimängu üldse avastasite?
Ma olin enne tennisemängija ja kohtasin kedagi, kes mängis golfi. Otsustasin minna proovima ja sellest päevast alates jäingi golfi mängima. See oli fantastiline, sest kui sa alustad mängimist, siis sa lööd ju kõigepealt maad… ja ühtäkki lööd sa palli ja pall lendab – see on hea tunne. Sellest päevast alates hakkasin ma golfi mängima ja tegin seda lõpuks liiga palju – mingis eluetapis mängisin lausa kaks korda päevas, iga päev.
See oli fantastiline, sest kui sa alustad mängimist, siis sa lööd ju kõigepealt maad… ja ühtäkki lööd sa palli ja pall lendab – see on hea tunne.
Kui tihti te täna mängite?
Praegu ma enam ei mängigi. Lõpetasin momentselt, kui käega probleemid tekkisid. Pianisti ja kitarristina pean ma ennast selles mõttes lihtsalt hoidma. Nüüd hakkab käsi juba paremaks minema, nii et võib-olla proovin jälle, sest golf on ilus.
Mis see võis olla, mis teid golfi armastama pani?
Kõndimine. Mulle niisama jalutamine ei sobi, aga golfis see mulle meeldib, sest samal ajal saab mängida ka. Kui golfi mängida, mõtled ainult palli peale, mis on väga hea just keskendumise poolest. Iga päev on erinev – ühel päeval mängid väga hästi ja päev hiljem halvasti. Mul oli võimalus mängida ka Eestis.
Kui golfi mängida, mõtled ainult palli peale, mis on väga hea just keskendumise poolest.
Jaa, olen kuulnud, et aastal 2001 Niitväljal. Jah, see oli üks esimesi golfiväljakuid Tallinna ümbruses. Eesti Golfi Liidu president oli siis Rein Sibul – mängisin koos tema ja ta pojaga. Oli tore.
Olete külastanud ka muid väljakuid Eestis?
Ei ole. Kui palju teil praegu neid üldse on?
Meil on neid üheksa. Võib-olla saate mängida nüüd, kui Eestisse tulete?
Võib-olla. Täpselt ei tea, kuidas seekord ajaga on, aga võib-olla. Kui pikalt ei mängi, kaotad õpitu. Mul on harjutamiseks aega vaja. Golf ei ole kerge, aga kui teed ideaalse löögi, siis see on fantastiline tunne.
Golf ei ole kerge, aga kui teed ideaalse löögi, siis see on fantastiline tunne.
Räägime paari sõnaga muusikast ka – tulete ju sel suvel Eestisse, kuidas te enda jaoks Raimond Valgre muusika avastasite?
Kui ma olin teist korda Eestis, otsustasin mõne Eesti muusikapala mängida. Kuulasin lugusid ja mõtlesin, et tuleks mängida midagi Raimond Valgrelt, sest kitarri jaoks on ta muusikas hea meloodiajoonis. Mängisin siis neid lugusid ja inimestele meeldis. Mu agendil tuli mõte teha album Raimond Valgre meloodiatega. Mõttel oli jumet ja me salvestasime selle Tallinnas.
Sellega, kui ma Tallinnasse salvestusele tulin, oli üldse naljakas lugu. Meie lennuki peal oli ka jalgpallimeeskond ja kui me lennujaama jõudsime, oli kohal press mitmete ajakirjanike ja kaameratega Arvasin, et need on muidugi jalgpallurite pärast. Aga selgus hoopis, et ajakirjanikud olid seal minu pärast, sest see, et me tulime Eestisse Raimond Valgre muusikat salvestama, tähendas eestlastele palju. Jalgpallurid vaatasid mind ka üllatunult, sest ilmselt arvasid nemadki, et meedia olid nende pärast kohal.
Francis Goya ja Ivo Linna esinevad kolme kordumatu ja romantilise kontserdiga “Muinaslugu sinilinnust”. Kontserdid toimuvad 26. juulil Pärnus, 27. juulil Haapsalus ja 28. juulil Pühajärvel. Esitamisele tulevad Eesti estraadiklassika teosed samanimeliselt albumilt, mõlema artisti populaarsemad lood ning valitud palad Raimond Valgre loomingust.
Francis Goyat seob Eestiga eriline suhe 2001. aastal andis artist välja Raimond Valgre muusikaga plaadi “Pleased to Meet You Mr. Valgre”, mis kujunes üheks enim müüdud albumiks Eestis ning mille litsentsid on müüdud tänaseks juba kümnesse välisriiki. 2017. aasta sügisel ilmus juba teine Goya album Eesti muusikaga “Muinaslugu sinilinnust” millel kõlab erinevate Eesti autorite muusika.
Francis Goya on katsetanud paljude muusikastiilidega, kuid publiku südameisse on ta jäänud romantiliste ja ladina viiside interpreteedina. Francis Goya, kodanikunimega Francis Weyer, on sündinud Belgias muusikute perekonnas ja alustas kitarrimängu erinevates rokkbändides juba 16-aastaselt. 1975. aastal sai Francis Weyerist sooloartist, kelle kiire karjäär sai alguse pärast esikplaadi „Nostalgia“ ilmumist, mis murdis kuld- ja plaatinaplaadi staatusesse nii Euroopas, Aasias kui ka Lõuna-Ameerikas. 1980ndatel eksperimenteeris Goya erinevate orkestritega ning kujunes välja Goyale omapärane meloodiline, tundeküllane ja päikeseküllane stiil. Goya on andnud välja üle 40 albumi, mida on müüdud maailmas kokku 20 miljonit eksemplari.
26. juulil Ammende Villa, Pärnu
27. juulil Haapsalu Piiskopilinnuse hoov
28. juulil Pühajärve laululava
*Artikkel ilmus ajakirja Golf 2/2018 numbris.
Golfiportaal on kõigile, kes peavad lugu kvaliteetsest vabast ajast, hindavad tervist ja sportlikku eluviisi, tahavad nautida kaunist loodust ning huvituvad golfist.