Kui inimene on endale leidnud meeldiva hobi, näiteks golfimängu, mida ta naudib, mis pakub talle positiivseid emotsioone, rahu, tasakaalu, või võistluspõnevust – eks igaühel on omad põhjused, mis ta sellest saab või miks ta sellega tegeleb, siis tekib küsimus, miks peaks veel siis tooma oma graafikusse jooga?
Analoogia võib siin tuua aga näiteks sellega, et kuigi sulle meeldib Eesti, sest siin on hea ja rahulik, puhas õhk, toredad sõbrad, pere ja kodumaa, siis milleks reisida? Reisilt tagasi tulles aga tunneme sageli, et see avardas meie meelt, toob võime näha asju teise perspektiivina ja täiendab meie elukogemust. Sarnaselt reisimisele, lisades joogapraktika golfimängu kõrvale, võib see toetada sinu golfimängu, arendades meeli, keskendumist, tasakaalu, tahtejõudu ja enesekindlust teise nurga alt, mida saad golfimängus edukalt ära kasutada ning ehk isegi muuta golfimäng ning kogu elukogemus veel sügavamaks, võimsamaks ja nauditavamaks.
Siin on välja toodud mõned joogapoosid, mis võivad sinu golfikogemust toetada!
- Pea meeles! Asana’te sooritamise ajal on kõige olulisem kaasata meie meel ja meele keskendumine. Vastasel juhul toimivad need vaid füüsilisele kehale ja seega pealiskaudselt. Jooga tegeliku potentsiaali ja kasu saavutame vaid meelte kasutamisega praktikate ajal. See ei ole oluline, kui sa ei saa täpselt sellist asendit võtta, nagu on piltidel näidatud. Võta võimalikult ligilähedane asend, kus sul oleks mugav olla, et saaksid keskenduda.
- Asana’te sooritamise ajal hoiame tähelepanu erinevatel tšakratel ehk energiakeskustel. Kirjeldustes on toodud tšakra asukoht. Hoia tähelepanu selles kehapiirkonnas, aga umbes 3–4 cm kehast eemal. Tšakratele keskendumisega toimub suhtlus välis- ja sisemaailma vahel ning saame võimendada erinevaid omadusi nagu näiteks keskendumisvõime, enesekindlus ja julgus.
- Soorita iga asana’t võimalusel vähemalt 2–3 minutit. Samas kuula alati oma keha. Kui mõni asana on raske, siis alusta lühemast ajast ja pikenda seda tasapisi. Kui keha on juba harjunud, on hea asana’te hoidmise aega veelgi pikendada.
- Väga soovitatav on teha enne asana’te sooritusi alati ka energeetilised soojendusharjutused ning lõppu lõpu lõdvestus.
Trikonasana
Trikonasana ehk kolmnurgapoos. Seisa jalatallad paralleelselt, jalgade vaheline nurk 60–90 kraadi. Kujuta ette, et oled justkui kahe klaasseina vahel, ning kaldu esialgu paremale, tõstes vasaku käe sirgelt üles. Puusad jäävad paigale ega liigu ei etteega tahapoole. Sõrmed ja peopesad on lõdvalt. Võimalusel jääb parem käsi rippu. Käed on ühtlaselsirgjoonel.
Keskendumine: keskendu manipura tšakrale, mis asub nabast paar sentimeetrit allpool. Samuti keskendu chandra tšakrale, mis asub nabast vasakul pool.
Teine sooritus – sama asend, aga seekord tõuseb parem käsi üles. Keskendumine manipura tšakral naba all ja surya tšakral, mis asub nabast paremal.Kasu golfimängijale: selle asana sooritus süstib enesekindlust, toob tahtejõudu ja julgust.
Garudasana
Esimene sooritus: seisa seinast umbes oma keha pikkuse kaugusel distantsil. Tõsta vasak käsi, too parem alt läbi ja keri nii palju ümber kui keha võimaldab. Hoia käsi kehast natuke eemal ja all, nii et silmad vaatavad üle sõrmede, seinal valitud punkti. Suuna pilk otsaesise keskel olevale tasandile, ehk vaata silmade kõrgusest natuke üles. Seisa vasakul jalal ja kõverda jalg nii palju kui võimalik, tuues samal ajal ka parema jala üle ja kerides selle võimalikult palju ümber vasaku jala.
Keskendumine: keskendu valitud punktile seinal. Proovi silmi mitte pilgutada. Aktiveerub ajna tšakra, mis asub meil otsaesise keskel. Teine sooritus: soorita asana’t samamoodi, kuid vastupidiselt – ehk tõsta parem käsi, vasak käsi tuleb alt läbi ning seisa paremal jalal, vasak kerib ümber. Aktiveerub ajna tšakra.
Kasu golfimängijale: see asana on üks tõhusamaid tasakaalustavaid asana’sid. See tähendab, et ta viib erinevad energiad meie kehas tervikuna tasakaalu ning tasakaalustab samuti ka meie meelt. Ajna tšakra on kõige otsesemalt seotud meelekontrolli ja keskendumisega ning selle asana sooritus aitab seega ka mängule ja löögile keskendumist võimendada.
Jivabalasana
Seisa jalad paralleelselt umbes puusade laiuselt ja istu võimalikult alla, kõverdades põlved. Too käed sirgelt ette, peopesad ülespoole suunatuna.
Keskendu liigese piirkondades olevatele teisejärgulistele tšakratele: pahkluudes, põlvedes, puusades, õlgades, küünarnukkides ja rangluudes.
Kasu golfimängijale: see asana toob palju vitaalsust, elujõudu ja tahtejõudu ning tervendab ja tugevdab liigeseid. Eriti palju toob see aga energiat kätesse ja jalgadesse, et mängu ajal jalad stabiilselt ja tugevalt maas oleks ning kätes piisavalt võimsust löögiks.
Dandasana
Seisa põlvili, kalluta taha toetudes kandadele, seejärel tõuka puusad võimalikult palju ettepoole ja lase peal taha kukkuda.
Keskendumine: manipura tšakra naba all.
Kasu golfimängijale: ülihea asana pingetest ja stressist vabanemiseks. Vabastab pinged kehast ning emotsionaalse stressi, mis enamasti koguneb kõhupiirkonda. Samuti laeb käed võimsalt energiaga. Kui dandasana sooritus on liiga intensiivne, näiteks seljaprobleemide tõttu. võib sooritada alternatiivina näiteks marjariasana’t, mis on oma mõjult sarnane, kuid seljale leebem.
Marjariasana
Tule neljakäpukile. Sisse hingates läheb selg nõgusaks, kõht punni ette, pea kuklasse. Suu kaudu välja hingates selg küüru, lõug rindkerele ja puusad ette. Leia omale sobilik rütm. Võid mõlemat poosi ka mõne hetke hoida sisse- ja väljahingamise vahepeal.
Keskendumine: manipura tšakra naba all.
Kasu golfimängijale: vabastab paljudest pingetest, leevendab stressi, teeb olemise rahulikuks.
Virasana
Istu matil, tuues esialgu üle vasak jalg. Proovi kannad asetada võimalikult kohakuti. Jälgi, et selg oleks sirge. Käed aseta külgedele, pöial ja nimetissõrm puudutavad põrandat.
Vastupidisel sooritusel too parem jalg peale.Keskendumine: muladhara ehk juurtšakra. Naistel tupeavause ja meestel lahkliha piirkonnas.
Kasu golfimängijale: virasana on tõlkes kangelasepoos. Selle poosi sooritus viib sind kangelase meeleseisundisse, ehk annab sulle võime ületada kõik takistused ja raskused. Samuti toob vitaalsust ja elujõudu.
Vajrasana
Istu matil, tuharalihased kandade vahel nii, et varvaste vahel on paar sentimeetrit vahet. Kui see on ebamugav võid kasutada patju või pleede, et istuda kõrgemal. Selg hoia sirge, rindkere avatud, pea selgrooga ühel joonel püsti. Sabakont lükka ettepoole, et selg nõgusaks ei lähe. Käed aseta reite ülaosale.
Keskendumine: hoia tähelepanu rindkere keskel, anahata tšakral ja otsaesise keskel ajna tšakral.
Kasu golfimängijale: vajra tähendab sanskriti keeles nii teemanti kui ka välgunoolt, mis sümboolselt kooslusena on ideaalse meele tunnusteks. Meel võiks olla nii ideaalne, purunematu
ja kindel kui teemant, samas selge, tugev ja konkreetne kui piksenool. Selle asana sooritus toob kaasa sellise tugeva ja kindla meele, mis oma olemuselt on nii ideaalne, tugev, vankumatu ja selge kui teemant ja välk. Samas keskendub see ka südamepiirkonnale ning harmoniseerib meie südame ja meele dialoogi, toob kokku sügava sisemise intuitsiooni ja loogilise, ratsionaalse meele hea koostöö.
*Artikkel ilmus ajakirja Golf 1/2018 numbris.
Golfiportaal on kõigile, kes peavad lugu kvaliteetsest vabast ajast, hindavad tervist ja sportlikku eluviisi, tahavad nautida kaunist loodust ning huvituvad golfist.