Sander Aadusaar hakkas golfi mängima aastal 2008 ning aastast 2017 tegutseb ta elukutselise golfarina.
Räägime Sander Aadusaarega tema plaanidest, treeningutest, sellest kuidas ta golfini jõudis ning vaatame, kuidas on muutunud ajas HCP ja millise varustusega ta mängib.
Sander jõudis golfi juurde 2008. aastal, mil talle sünnipäevaks green card’i kursus kingiti. Sander meenutab, et pärast kursuse läbimist läks ta järgmisel nädalal Niitväljal Parki väljakule mängima ning lõpetas esimese ringi 113 löögiga. Üsna head esimesed tulemused Sanderit ei rahuldanud ja ta liitus koheselt ka Niitväljal noorte trenniga. Sander meenutab, et ta veetis juba algusest peale enamiku oma vabast ajast Niitväljal, sõites hommikuti esimese rongiga sinna ning viimasega tagasi. Samuti osales ta esimesest aastast alates ka paljudel võistlustel.
Üheks murranguliseks aastaks peab Sander 2012. aastat, mil tundis, et kollastelt tiidelt jääb mäng lühikeseks, ja otsustas alustada mängimist valgetelt tiidelt. Juba samal aastal mängis ta Eesti Meistrivõistluste viimasel päeval valgetelt tiidelt tulemuse –2 ning sellesse aastasse jääb ka liitumine koondisega ja esimene suurem välisvõistlus European Boys Team Championship Bulgaarias.
Elukutselise golfarina mängib Sander alates 2017. aastast ning sellest ajast alates mööduvad päevad treenides ja võisteldes. Vaba aega Sanderil sisuliselt ei ole ning pidevalt kasvav meeskond hoolitseb selle eest, et profisportlase tegevus, eesmärgid ja treeningud oleksid läbimõeldud ja aitaksid liikuda karjääris üha kõrgemale. Rääkisime Sanderiga möödunud aastast ja alanud hooaja plaanidest.
Sander, esimene aasta elukutselise golfarina on möödas. Mis emotsioonidega vaatad tagasi?
Jäin esimese aastaga väga rahule ja sain enamuse Nordic-liiga võistlusi kaasa teha, mille olingi seadnud endale esimese aasta peamiseks eesmärgiks. Sain nendelt võistlustelt väga hea kogemuse ja teadmise, millisel tasemel ja kuidas peab mängima, et püsida konkurentsis. Samuti näitasid mängud, et oma headel päevadel olen väga konkurentsivõimeline.
Palju võistlusi ja kõrgel tasemel mängimist andis meie meeskonnale ka üsna hea sisendi valdkondade kohta, mis vajavad parandamist. Sellest lähtudes koostasime siis ka talveks ja järgmiseks hooajaks treeningplaani.
Lähimäng on see, kus teen tulemust, aga eksimused tulevad peamiselt swing’ist.
Sander Aadusaare golfivarustus
Wedge’id:
50°, Titleist sm6, f grind,
54°, Titleist sm6, m grind
58°, Titleist sm6, m grind
Wedge’i varred: project x pxi 6.0Rauad:
Pw-raud4, Titleist 716 ap2
Raud 2, Titleist t-mb
Raudade varred: project x pxi 6.0Puud:
Puu3, Titleist 915F, 15°, Diamana 70 flex-x
Driver, Titleist 915D2, 10,5°, Diamana 60 flex-x
Puu ja Driveri setting: A1Putter:
Odyssey Works Big T Blade, 32 tolli, grip: superstroke 1.0 ultra slimPall:
Titleist Pro V1x 2017Gripid:
Golf Pride Tour Velvet BCT Cord
Palju võistlusi sa mängisid?
Mängisin ca 20–30 võistlust, millest ühe Eestis, ühe Challenge Touri osavõistlusel ning ülejäänud olid Nordic-liiga võistlused. Ka osalesin talvel neljal Gecko Touri võistlusel.
Mis võistlus sulle eelmisest hooajast kõige rohkem meelde jäi?
Enim jäi meelde European Challenge Touri osavõistlus Viking Challenge, mille kvalifikatsioonivõistlusel jagasin ma esimest kohta. See kogemus mõjus väga motiveerivalt ning julgustas mängima European Touri kvalifikatsiooni, et teha samm edasi European Challenge Touri poole.
Samuti jäid meelde Gecko Touri talvised võistlused, mis aitasid valmistuda hooajaks ning ka tulemused olid seal väga head.
Ja muidugi ka Niitvälja Karikas. Kahjuks pidin leppima teise kohaga, kuigi võimalus võitmiseks oli täitsa olemas.
Kas muutsid ka uue hooaja treeningplaani?
Algava hooaja treeningplaan erineb üsna oluliselt varasemast treeningplaanist. Kui eelmiseks hooajaks valmistusin ma peamiselt talvel Hispaanias, kus tehnilise treeningu osakaal oli väiksem, siis praegu läheneme treeningutele süsteemsemalt. Mul on neli lühemat välislaagrit USAs ja Hispaanias ning vahepealsel ajal treenin Eestis oma treeneritega tehnilist poolt.
Sellel aastal on ka treenerite ring erinev. Näiteks treenib meid USA-s Michael Jacobs, keda peetakse USA top 50 hulka kuuluvaks treeneriks, Eestis on mu peamiseks treeneriks Enrico Villo ja mentaalse poole pealt nõustab Egert Põldma. Samuti kuulub treeningkavasse üldfüüsiline trenn 3 korda nädalas koos treeneriga ja lisaks 3 korda nädalas individuaalselt.
Millele tehniliselt sel aastal keskendud?
Lähimäng on mul hetkel üsna hea hetkel ning see on see, millega häid tulemusi teen. Täiustamist vajab eelkõige swing ja ka stabiilsus peab paranema. Hooaja parim ring oli 65 ja suudan mängida üsna stabiilselt pari lähedale, aga eesmärk on mängida stabiilselt alla raja pari ja keskmist tulemust parandada. Analüüsisime meeskonnaga mu mängud läbi ning järeldasime, et eelkõige võikski just swing’iga tegeleda, et oleks rohkem birdie võimalusi.
Lähimäng on mul hetkel üsna hea hetkel ning see on see, millega häid tulemusi teen.
Võistlushooaegade vaheline aeg ongi kulunud rasketele trennidele nii Eestis kui ka välislaagrites.
Milline näeb välja sinu tüüpiline treeningpäev?
Kui treeningpäev on planeeritud sisehalli, siis algab päev treeninguga jõusaalis, sellele järgneb golfitreening sisehallis. Kui treening toimub õues, siis päevad algavad või lõppevad jõusaaliga. Vahepealne aeg möödub siis väljakul, millest mõned päevad valdavalt range’il ja lähimängualadel ning teised päevad mänguringe mängides. Mida lähemale võistlused jõuavad, seda rohkem veedame aega ka väljakul. Golfiväljakul olen tavaliselt kuni kaheksa tundi, sisehallis natuke lühemalt.
Kes sinu meeskonda kuuluvad hetkel?
Tehnilise poolega (eelkõige löögipoolega) tegeleb Eestis Enrico Villo ja USA-st Michael Jacobs, planeerimine ja laagritega Timo Karvinen, mentaalse poolega Egert Põldma, füüsilise poolega Tarmo Tiits ja minu füsioterapeut on Lauri Ott.
Palju ja milliseid võistlusi plaanid algaval hooajal mängida?
Nordic liiga võistluskalendrit ei ole hetkel veel avalikustatud, mistõttu on täpseid plaane veel raske teha. Ka sellel hooajal võistlen peamiselt Nordic liigas ja mängin hooaja peale umbes 20 võistlust.
Sander Aadusaar HCP 2008 – 2017
Hooaja lõppu olen võtnud eesmärgiks European Touri kvalifikatsiooni, et pääseda Challenge Tourile.
Elukutselise golfarina saab sind ka otse toetada. Kas oled leidnud endale ka toetajaid?
Hetkel toetab varustusega mind BO Golf (BaltOil AS), talvist ettevalmistust toetab Eesti Golfikool ning Niitvälja toetab osaliselt võistlustel osalemist. Suurem osa kuludest on hetkel siiski veel minu ja pere kanda.
*Artikkel ilmus ajakirja Golf 1/2018 numbris.
Golfiportaal on kõigile, kes peavad lugu kvaliteetsest vabast ajast, hindavad tervist ja sportlikku eluviisi, tahavad nautida kaunist loodust ning huvituvad golfist.