TÄISPIKK LUGU! Ats Ravprem Singh kutsub meesgolfareid meestejoogasse

Tallinna joogastuudio Urban Yogini õpetaja Ats Ravprem Singh õpetab meestejoogat. See on joogatund ainult meestele, sisaldades ka just meestele mõeldud harjutusi.

Meestejooga on suunatud mehele nii, et suurem osa harjutustest on dünaamiliselt füüsilised ja jõulised, mitte staatilised venitusharjutused. Meditatsioonides on lähtutud just mehele vajalikust: potents, potentsiaal, stabiilsus. Lisaks on energia tunnis täiesti teistsugune, kui mehed on omavahel.

Jooga on hakanud ka mehi aina rohkem huvitama ja harrastajate arv kasvab jõudsalt. Eeldatakse, et jooga nõuab painduvust ja mehed arvavad end selles kehvemad olevat ega taha minna joogatundi naistega. Koos teiste meestega füüsilist tugevust nõudvas harjutuses võistelda on aga hoopis midagi muud kui naistele venitustes alla jääda.

Milliseid joogaharjutusi golfimängijatele soovitate?

Selja ja käe soojendusi ja ettepainutusi. Jalad, selja ja kaela saab soojaks konnakükkidega, tuuleveski veel käte jaoks ja kerepöörded oleks hea, et tugevdada vajalikke lihaseid ja neid soojendada. Seljale on väga palju harjutusi ja painutusi, mida võiks teha, samas ei pruugi need väljakule sobida (pole piisavalt härrasmehelikud).

Lisaks vajalikud venitused, kus tead, et neid vajad, ja eraldi veel hingamisharjutused:

A. Stressi võtab maha see, kui hinge väljas hoida: näiteks hinga 5 sekundit sisse, 5 välja, hoia 15-30 väljas, siis uuesti 5 sisse jne.

B. Rahulikuks teeb võimalikult pikk ja sügav hingamine kolmes võrdses osas (üks osa sisse, üks osa hoia kinni ja üks osa hinga välja), kus ühe osa pikkuseks on 20 sekundit ja saad ühe sisse-välja hingamise pikkuseks 1 minuti.

Pika ja sügava hingamise puhul on tähtis, et saad kogu keha õhku täis. Alustad kõhu täitmisest õhuga, siis alles kopsu keskosa ja siis üles abaluude juurde nii, et tunned ka seljatagant ribide laienemist. Välja hingates täpselt teistpidi: kõigepealt ülevalt välja, siis kopsudest ja lõpp lükka kõhuga täiesti tühjaks. Soovitavalt tee harjutusi sirge seljaga, rind avatud.

Joogaharjutusi võiks teha pigem enne või peale golfimängu?

Enne mängu, et saada lihas soojaks ja venivaks ja vigastusvõimalus oleks väiksem.

Golfimängijale on painduvus ja võime hetkes olla ääretult oluline. Kui tihti peaks joogatunnis käima, et sellest päriselt kasu oleks?

Joogatunnis käia võiks regulaarselt kord nädalas. Harjutusi võiks teha aga igapäevaselt iseseisvalt. Joogatunnis saad harjutustepagasi, millest saad endale just sobivad välja valida.

Harjutusi võiks teha aga igapäevaselt iseseisvalt. Joogatunnis saad harjutustepagasi, millest saad endale just sobivad välja valida.

Milline on sportlase suurim kasu joogast?

Sportlase suurim kasu on vaimne tasakaal ja läbiminek. Närvid ei vea alt ja suudad jääda rahulikuks pingelises seisus, kus üks löök otsustab kõik ja konkurent vaatab su lööki lähedalt pealt. Samuti suudad võtta ühe löögi korraga, mitte ei lähe järjest rohkem närvi, kui pallid näiteks järjest vette kaovad. Joogas on harjutusi, kus lihtsalt lihasjõust ei piisa. On vaja vaimselt läbi minna. Kui omandad selle oskuse joogatunnis, oskad ka elus (ja golfimängus) tahtejõuga läbi minna. Tahtejõule aitab kaasa nabapunkt – tugevad kõhulihased, mis kaasnevad joogaga. Tugev keskpunkt tähendab aga täpsust, stabiilsust ja tasakaalu.

Võib joogat teha ka ainult füüsise parandamise eesmärgil või kuulub joogafilosoofia alati harjutuste juurde?

Joogat võib muidugi teha ainult füüsise parandamise eesmärgil. Paljude harjutustega saab sisemised lihased, mida jõusaalis ei saaks, aga paraku käib vaimne osa niisamagi kaasa. Paremaks muutub nii närvi- kui ka näärmesüsteem ja sisemiselt muutud niikuinii. Võib endale öelda küll, et teed ainult füüsist, aga muutub ka muu.

Jagage mõnda head joogaharjutust, mis aitaks pingelises olukorras kiirelt praegusesse hetkesse tagasi tulla ja aitaks golfimängijat nii väljakul kui ka pingelises tööolukorras.

Esimene asi on hingamise aeglustamine. Teine on tunnetamine. Siin üks harjutus. Võid teha ühte punkti või järjest või endale sobivat osa. Sule silmad. Istu sirgelt ja keskendu helidele, mis on ruumist väljaspool (kas õues koridoris või teises ruumis).

Kui oled need eristanud, siis too fookus ruumi, kus oled ja keskendu nendele helidele.
Siis too fookus enda sisse. Tunneta oma hingamist, õhku, mis liigub su keha sisse ja seest välja.
Vii hingamine veel pikemaks ja aeglasemaks.
Tunneta oma keha seest ja väljast ning tunneta oma nahka väljastpoolt.
Käi iga ruutsentimeeter oma kestast läbi ja tunneta igat kihelust ja ärritust.
Veetsid nüüd nii endaga hetke, kus fookus oli välisest maailmast eemal, ja oled taas tasakaalus.

*Artikkel ilmus ajakirja Golf 1/2019 numbris.

Autor: Monika Kuzmina

Kui soovid, et ajakiri Golf jõuaks ka Sinu postkasti, telli ajakiri SIIT!

Jaga