TÄISPIKK LUGU! Alar Aksalu – noor ja naeratav sinisilmne ja tätokatega peakokk

Alar Aksalu
Foto: Gospa

Gospa restorani köök miksib kokku koriluse ja elava tule. Fermenteerib, marineerib, suitsutab, vinnutab, laagerdab ja soolab ning paiskab tulemuse lõpuks disainserveeringutena inimeste ette. Nendele samadele inimestele, kes veel lauda istudes võisid arvata, et tervislik toit polegi söödav.

Aga on küll, sest Gospa teeb kõike teisiti. Õigemini küll mitte Gospa ise, vaid Alar Aksalu – noor ja naeratav, sinisilmne ja tätokatega peakokk. Muuseas, golfi ta küll veel ei mängi, küll aga külastavad Gospa hotelli paljud golfimängijad, kui golfikirg neid Saaremaale golfivõlusid nautima viib. Nii et, hea lugeja, saagem tuttavaks – Alar Aksalu teie ees!

Nagu Eestis kombeks, käis ka Aksalu vahepeal ära. Käis, aga tuli ikkagi tagasi – naasva talendina kodusaarde, ja seda Põhjamaade Chicagoks muutunud Malmöst, kus kuulid vihisevad ja politseiautod plahvatavad.

Peakokana on Aksalu põhimõtteliselt dirigent. Või pigem arranžeerija. Justkui muuseas viis ta vanad gastronoomiatavad uude nordic-stiilis töötlemisvõtmesse. Tulemus maitseb justkui barokk ja saksofon – kombinatsioon, mida päris iga päev ei leia. Või elektrikannel ja trummid, kui soovite. Pole siis ime, et Aksalu juhtimisel pälvis Gospa pererestoranide kategoorias järjest mitu Hõbelusikat.

Aksalu pani kasvama ürdid, aga mitte lihtsalt kuhugi aianurka, vaid spaa katusele, sest uus idee tahtis ju uut hingamist. Ja kuna tegu on Saaremaaga, said katuseürdid täiesti muuseas ka merevaate. Ürdid muidugi pakasega katusel ei kasva, nii et looduse taktis vahetub Gospa restorani menüü pidevalt – tiksudes aastaaegade rütmis nagu Vivaldi.

Gospa menüü on korraga tänapäevane ja saaremaine, väärtustades eelkõige kohalikku toitu, millest mandril ehk midagi ei teatagi. Aga kõik vana vajab värskendust ja nii näiteks võttis Aksalu ette Saaremaa peedileiva ning vaatas, mis sellega teha annab.

Selgus, et sellest andis teha gurmeehiti, sest praeguseks võib Karja Pagariga koostöös toodetud tulemust juba poelettidel näha. Tegemist oli üsna vältimatu sündmuste käiguga – arvestades, et Tallinna toidumessi külastajad sõid 30 pätsi katseks toodetud peedileiba Karja Pagari messiboksist lihtsalt ära. Jäägitult. Ja jäid pikisilmi uut laari ootama.

Nii et Aksalu ja Gospa pakuvad järjest uusi visioone – ja need on kõvasti laiemad sellest vaatest, mis läbi restorani klaasseinte avaneb. Kui restoranilauad kokku lugeda, saab neid täpselt sada. Maitsetega seevastu nii lihtne ei ole, sest neid on loendamatult ja tuleb üha juurde.

*Artikkel ilmus ajakirja Golf 1/2018 numbris.

Kui soovid, et ajakiri Golf jõuaks ka Sinu postkasti, telli ajakiri SIIT!

Jaga