Gruusia on maaliline paik, kuid väljakuid ei leidu seal palju: 2014. aastal avati 9-rajane väljak Katšrethis, 2017. aasta lõpus 18 rajaga Tbilisi Hills.
Tbilisi Hillsis toimus möödunud aasta oktoobrikuus Gruusia esimene World Amateur Golf Rankingi kalendrisse kuulunud turniir, kus lisaks kohalikele golfaritele oli võistlustules ka hulk osavõtjaid Eestist. Oma esimesed WAGR-i punktid teenis võiduga Eesti noortekoondisesse kuuluv Ralf Johan Kivi (72-83-77). Teise tulemuse mängis Thbilisis elav ameeriklane, kolmas positsioon kuulus aga samuti noortekoondisesse kuuluvale Robin Udodovile. Välismaalastele järgnes esimene grusiin Zurab Ediberidze, noorgolfar, kes vaid kaks hooaega golfi mänginud.
Kokku seitsmest rahvusest võistlejad tõid kohalike hulka põnevust ja elevust, kui esimest korda mängiti kolmel päeval kokku 54 rada ja seda tagumistelt championship-tiidelt. Vaatamata väljakutseid pakkuvatele tingimustele (kõvemad edenemisalad ja griinid ning lisaks hommikused rullimised) mängis Ralf välja ka väljakurekordi 72 lööki. Ilmselt jääb selline tulemus kohalike seas veel mõnda aega püüdmatuks, aga alla par’i tulemusi võib eeldatavasti oodata Eesti talvistelt meistrivõistlustelt, mis peetakse Tbilisi Hillsi väljakul järgmise aasta märtsis.
„Eesti tasastel väljakutel harjutades ja mängides on mägisemale väljakule minek alati põnev väljakutse. Harjutusringide päevadel oli väga tugev tuul. Väljakuga kohanemine neelas omajagu palle. Võistluse ajaks tuul tõmbas aga mõnevõrra tagasi,” ütles Ralf, kes oli Gruusias esimest korda.
Väljaku layout talle väga meeldis. Nõuab täpset mängu. Kivile Tilanderi tehtud väljakud sobivad: Saaremaa, kus ta alustas golfimängu, ja Pärnu Bay Golf Links on ühed lemmikud.
„Võistluste esimesel päeval suutsin mängida par’i. Oli hea meel, kui selgus, et see oli ka rekord. Nii mõnedki löögid jäid aga veel väljakule. Teisel päeval andis tunda reisiväsimus, mis kajastus mängutulemustes. Viimasel võistluspäeval suutsin end aga kokku võtta ja mängida kuni viimaste radadeni par’is. Eksisin kahel viimasel avalöögiga, tegin valearvestuse, kuid oli õnne ja suutsin võidu realiseerida. Selle üle on väga hea meel,” lausus Ralf.
„Suur tänu Paulile, Eesti Golfi Liidule, perekond Udodovile ja Saaremaa vallavalitsusele, et sain Gruusiasse minna,” tänab ta.
Paul Põhi haudus ideed Tbilisi Hills Trophyst ehk kõrgeid sportlikke tulemusi väärtustavast turniirist alates Gruusiasse saabumisest ja Tbilisi Hillsi golfikeskuse juhtima asumisest. Kindlasti on selle võistluse eeskujuks ka Eestis toimuv Niitvälja Karikas, millest on saanud kõrgelt hinnatud turniir, mida Paulilgi on kaks korda õnnestunud võita.
„Päris esimestel aastatel ei olnud kohalik mängijaskond veel selliseks võistluseks valmis, mis vastaks WAGR-i nõudmistele – 54 rada löögimängu tagumistelt tiidelt. Selleks hooajaks olime aga valmis ja oli äärmiselt meeldiv näha meie kohalikke mängijaid mõõtu võtmas rahvusvaheliste golfaritega,” sõnas Paul.
„Mul on hea meel, et Tbilisi Hillsi golfikeskuse tiim sai turniiri korraldamisega väga hästi hakkama ja oleme selle aastaga liikunud suure sammu edasi, et professionaalsel tasemel võistlusi korraldada. Oleme saanud hea kogemuse ka meie Gamarjoba võistlustelt. On tore näha Gruusiat arvestatava golfisihtkohana,” ütleb ta.
Tekst: ajakiri Golf
*Artikkel ilmus ajakirja Golf 4/2021 numbris.
Golfiportaal on kõigile, kes peavad lugu kvaliteetsest vabast ajast, hindavad tervist ja sportlikku eluviisi, tahavad nautida kaunist loodust ning huvituvad golfist.