Artjom Filatkin on Venemaa U18 meister. Lisaks tuli 2. koht Russian Amateur Openil. Venemaa meistrivõistlustel jagas ta 11. kohta.
Eesti meistrivõistlustel osales möödunud aastal 92 meest, Venemaal 37, kuigi Venemaal on kuuldavasti 32 väljakut. Võitja Jegor Jerošenko tulemus oli par, Aleksei Karasjovil +2 ja pronksimees Sergei Mironovil +13. Kõik tegelikult noored poisid, sünniaastad 2001-2003. Mironov võttis U18 võistlusel hõbeda.
„Venemaa võistkonnana on üsnagi tugev,” hindab Filatkin. „Poleks paha korraldada sõpruskohtumine Venemaa ja Eesti vahel.” Välismaal pole Filatkin saanud tänavu viiruse tõttu mängida. Ka Eestis pole olnud seni võimalust käia.
Venemaal oli 2019. aasta andmetel üks väljak 86 mängija kohta. Võrdluseks: seda tabelit juhtisid Madalmaad (1179), Šveits (783), Rootsi (732) ja Soome (728).
Filatkin ei tea, kui palju on Venemaal golfiajakirju, kuid on kindel, et vähemalt 10. Venekeelset Golf Digesti nimetab ta esimesena. Maailma golfi ta eriti ei jälgi, sest püüab keskenduda õpingutele ülikoolis ja trennile. Venemaa golfiajakirjandust lugeda on hästi naljakas, sest nad kirjutavad nii nagu hääldavad: patt na berdi, links-polje, igra veidžami. Ja ei kasuta kursiivi, vaid kirjutavadki kõik vene tähtedega. „Võõrsõnad on meie riigis hästi juurdunud. Võib-olla me moonutame neid veidi, kuid üldiselt on nende tähendus ja hääldus peaaegu muutumatud,” selgitab Filatkin, kellel sellega probleemi pole.
Esimene 18 rajaga väljak Moscow Country Club rajati Venemaal 1994. aastal, laiemalt hakkas golf levima aga 2006. aasta paiku.
„Suurem osa väljakuid asub Moskvas ja Moskva oblastis,” tutvustab Filatkin, kes on moskvitš ka ise. Lemmikväljakuid tal pole. On head väljakud ja nendest viletsamad. Mänginud on ta kodumaal kõikjal, välja arvatud idas ja ühel Peterburi väljakul. Koduväljakuteks peab kaht: üks neist 18-rajaline metsas künklikul alal, teine lühike ja üheksa rajaga, enamasti 3-löögised. See on ju tegelikult hea, sest õpetab griini lugema, griini lugemine on ju aga nagu lepingu lugemine – kui tähelepanelikult ei loe, võib oodata suur jama.
Kui küsida, kus asuvad kõige raskemad liivatakistused, ütleb Filatkin, et kõikjal. „Venemaa väljakud üldiselt on rasked,” arvab ta. Meistrivõistlusi mängiti tänavu Moskva oblastis Links National Golf Clubis ja Filatkin lõi seal nelja ringi peale tulemuseks +30. Ta oli nii pettunud, et pettumust väljendasid isegi tema õlad.
„Raske oli, sest mul polnud draiverit. Selles mõttes, et ei suutnud palli mängu panna. Seetõttu oli skoor see, mis ta oli. Muudel turniiridel oli ta normaalne, seega võin öelda, et kõik turniirid peale meistrivõistluste õnnestusid,” sõnab Filatkin. Ta mängib Callawayga, kuid plaanib vahetada, sest varustus on juba vana.
Rostovi kooli esindaja Jerošenko (HCP +4,0) oleks võinud vanuse poolest U18 meistrivõistlustel Krasnodaris Gelendžikis osaleda, aga ei osalenud. Mironov kaotas Filatkinile nelja löögiga. See ei tähenda, et kuld Filatkinile (67, 73, 70) kergelt tuli.
„Golf iseenesest on keeruline mäng. Konkurendid olid piisavalt tugevad. Muide, nad võtsid samal väljakul kuu hiljem minult revanši. Väljak asub kallakul, lennujaama lähedal. Head griinid, kuid fairway’d olid ajutiselt kehvas seisus, kuna väljak on uus. Lühike väljak, nii et wedge’idega mängimine otsustas kõik. Kõigil 5-löögistel oli võimalik teise löögiga griinile jõuda,” räägib tšempion.
Tatarstanis Sviyaga Hillsis amatööride lahtistel võitis Karasjov (75, 75, 73, 69) Filatkini (68, 72, 78, 75) ees löögiga. Jerošenko kaotas Filatkinile kuuega ja oli kolmas. Ainsana osales väljastpoolt Venemaad üks Kasahstani mees. „Kaasanis šokeeris mind mu enda mäng, ent veel enam šokeeris konkurentide oma, eriti viimasel päeval. Valus kaotus, aga mis teha,” sõnab Filatkin.
Venemaal, nagu Eestiski, on kolm suurt võistlust: löögimängu meistrivõistlused, amatööride lahtised ja rajamäng. Viimase nimetus on Venemaa karikavõistlused. Filatkin rajamängust suurt rääkida ei taha – ta pudenes Gorki väljakul konkurentsist tänavu kohamängude avaringis pärast kaotust neljandal lisarajal. Finaalis alistas paar nädalat varem 17 saanud Ivan Striganov 3&2 Karasjovi. Jerošenko oli kolmas. See oli Striganovil kolmas karikavõit ja kolmas aasta järjest esikolmikus – Venemaa karikavõistluste ajaloos esmakordne juhtum.
*Artikkel ilmus ajakirja Golf 4/2020 numbris.
Golfiportaal on kõigile, kes peavad lugu kvaliteetsest vabast ajast, hindavad tervist ja sportlikku eluviisi, tahavad nautida kaunist loodust ning huvituvad golfist.