Victoria Sophie Schrödl tuleb Saksamaalt, kus oli 2020. aasta lõpus 720 väljakut, ja mängib praegu Fairleigh Dickinsoni ülikooli eest Ameerikas, mis ka just väljakutenappust ei tunnista, kuid tema lemmikväljak on Pärnu Bay.
„Mängisin seal kohe pärast avamist. Mulle nii meeldis klubihoonest avanev vaade. Pärnu Bay griinid on keerulised ja tuul mõjutab palju, aga ma armastan väljakutseid. Need muudavad golfi põnevaks,” selgitab ta.
Golf pole Saksamaal nii populaarne kui jalgpall, kuid 651 000 harrastajat on korralik number. Saksamaal ei käi mängimine nagu Ameerikas, et võtad paar odavat keppi ja lähed semudega lihtsalt mängima. Saksamaal peab olema golfiliidu (DGV) kaart, mis näitab, et tehtud on Platzreife (Green Card) ja tasutud liikmemaks (enamasti paar tuhat eurot aastas). Golf oli Saksamaal veel mõne aasta eest võrdlemisi elitaarne. Siis hakati hindu vähendama.
Saksamaa Golfiliit asutati 1907. aastal. 1945. aastal saatsid liitlasväed kõik Saksamaa spordiorganisatsioonid laiali ja Saksa DV-s golf kaduski. 1975. aastal näitas ZDF seitsme kaameraga esmakordselt German Openit televisioonis. 2000. aastal peeti Saksamaal esmakordselt MM.
Kuulsaimate meesmängijate Martin Kaymeri ja Bernhard Langeri suured võidud jäävad aastate taha. Saksamaa on praegu tuntud eelkõige naisgolfarite poolest: Sophia Popov, Sandra Gal, Caroline Masson, Esther Henseleit, Olivia Cowan, Laura Fünfstück.
Saksamaa valitsevad meistrid on Helen Kreuzer ja Malte von Blankenfeld. Kreuzer võidutses augustis München Valley väljakul ringidega 67, 67 ja 74. Osalesid 53 naist. Victoria sõnul peab osalemiseks olema teatud händikäp. Ta pole viimastel aastatel osa võtnud, kuna need toimuvad tavaliselt ajal, kui ta on Ameerikas.
„Kui ma esimest korda telerist golfi nägin, olin hämmeldunud, kui kaugele ja täpselt lüüakse. See andis motivatsiooni,” meenutab Victoria. Saksa mängijatest meeldib talle Gal, kogu elu on ta alt üles vaadanud aga ameeriklasele Jordan Spiethile ja eks sellised asjad meelita Ameerikasse küll. Eelmisel aastal õnnestuski Spiethi kohata.
Otsust valida FDU mõjutas Berliini meister Florian Schrödl, kes seal juba ees õppis. Kui Victoria venda külastas, mängis ta võistkonnaga ühe ringi ja õppis tundma coach Robi. Kuigi Victoria oli veel noor, nägi ta, milliseid häid võimalusi kool pakub. Rob oli abivalmis hoolimata otsusest. Victoria on Berliinist ja soovis elada suurlinnas või selle lähedal, mis muutis otsuse kergemaks, sest New York City jääb FDU-st ühe korraliku draivi kaugusele.
NCAA-s pole birdie’de tegemine keerulisem kui Saksamaal, küll on Victoria aga tähele pannud, et üldiselt on griinid Ameerikas imelises seisukorras (mis muudab mängu kergemaks, aga vahel ka raskemaks). FDU purustas kõik vastased 18. aprillil Pennsylvanias NEC konverentsifinaalis. See oli neil võit kolmandat aastat järjest. Võistkonda kuulusid Julia Warke (finaalis 1. koht), Victoria (2.), Nicola Smith (T-5), Anete Liis Adul (T-8) ja Caterina Tatti (11.).
„Ausalt öelda tunnetasime juba eelnevatel turniiridel, et meil oli hea võimalus tänavu konverents võita,” tunnistab Victoria. „Ma ei ütleks aga kunagi, et me teadsime, et võidame nii suure eduga. Kõik annavad alati parima, teades, et iga löök loeb. See teebki võistkonna nii heaks. Väljak oli oivalises korras, mis andis igaühele võimaluse mängida hea tulemus.” Schrödl õpib 2. kursusel, ent ei tunne, et oleks raske suhelda esimese või viimase kursuse mängijatega.
„Meie naiskond on teistega võrreldes väga väike, mis tähendab, et suhtleme palju ja suhtlus on hea,” sõnab ta.
Esmakursuslane Anete alustas Ameerikas mängu nädal pärast seda, kui ajakiri Golf eelmises numbris kirjutas, et kahjuks pole ta seni veel mänginud, ja tegi muljetavaldava seeria, mis tipnes konverentsifinaaliga. „Anete teeb pikki lööke hästi ja jõuab griinile väga enesekindlalt,” iseloomustab Schrödl. See, et Adul on WAGR-is ja tema pole, Schrödlit ei häiri. Ta ütleb enne 12. mai NCAA Regionali, et ülikooligolfitippe Kaitlyn Pappi või Rose Zhangi ta karta ei oska, kui peaks nende vastu mängima, sest pole nendega kunagi mänginud. Victoria Schrödl ei plaani profiks hakata ega isegi mitte osaleda US Women’s Amateuril. Tema eesmärk Ameerikas on omandada hea haridus digiturunduses. Ta ei arva, et tippgolfarid liiga palju teenivad, kuid leiab, et meeste ja naiste vahel on palgalõhe.
Popovi kallim Max Mehles asus tänavu mängima Mackenzie Touril. Mehles muidugi oli Saksamaa üks tugevamaid amatööre ja osales isegi Eestis EM-il, aga mis tunne Victorial oleks, kui tema caddy, kes on ka tema peigmees, tahaks mängijaks hakata?
„Ma arvan, et ma oleks väga uhke! Alati on ju tore, kui meie lähedased unistusi ellu viivad.”
Victoria Schrödl – maailma toredaim.
Tekst: Märt Milter
*Artikkel ilmus ajakirja Golf 2/2021 numbris.
Golfiportaal on kõigile, kes peavad lugu kvaliteetsest vabast ajast, hindavad tervist ja sportlikku eluviisi, tahavad nautida kaunist loodust ning huvituvad golfist.