Kindel viis inimeste initsiatiiv nulli viia – anna idee autorile kohustus sama idee ellu viia, sea talle ebareaalne tähtaeg ning hiljem süüdista teda ebaõnnestumises.
Kord küsiti minult: „Moodne maailm esitab meile üha suuremaid väljakutseid nii tööl, kodus kui puhkehetkel – millised on Sinu märksõnad, et eluga toime tulla?“
Ma jäin mõttesse ja vastasin: “Üksikud hundid on väljasurev liik. Koos tegemine, ühise sünergia leidmine, tasakaalu leidmine vastandlike kriteeriumite vahel, rõõmuhetkede leidmine igast olukorrast ja selle rõõmu jagamine teistega, teiste edu üle rõõmustamine. Sõbrad ja pere – koos. Töö ja hobid – koos. Üksi ja mitmekesi – koos. Vaidlejad ja vaikijad – koos. Optimistid ja skeptikud – koos … Peamine, et töö enda alla ei mataks, et sa ei viriseks, oleksid leidlik ja järjekindel ning võtaksid aega, et leida rõõmu ja rahulolu!“
1. Õpi omasid usaldama. Eriti valdkonna asjatundjaid.
Õpi neilt õigel hetkel abi küsima. Alati on mõtet otsida endast targemaid inimesi, kellega koos teemad selgeks arutada. Kõik sõltub sellest, kui palju te üksteist usaldate. Usaldus on otsustamise, tundma õppimise ja kogemuse teema. Mida kiiremini õpid õigeid inimesi usaldama, seda kiiremini jõuad tulemuseni.
2. Kuula, aruta ja mõtle kaasa. Alles siis võta seisukoht.
Ära torma koheselt eitama! Kuula ja aruta.Ole skeptiline või vaidle aga ära tööta vastu! Õpi mõistma ja usaldama oma kolleege, peret, sõpru, eksperte. Kuula ja arvesta. Aga lõplik otsus langeta ise! Teised võivad vajadusel otsuse ettepaneku isegi ette valmistada, aga lõplik otsus tee ise ja tee seda enesekindlalt. Kui ei läinud nii, nagu plaanisid, võta end kokku, alusta uuesti ja tee paremini. Mitte kunagi ära süüdista teisi, kui otsused ebaõnnestuvad!
3. Kuluta oma energia järjekindlusele, mitte jonnimisele või ignoreerimisele.
“Eesti jonn” pole jonnimine vaid sihikindlus, töökus ja järjekindlus. Jonnimine, kui mõttetu survestamine, pidev eitamine ja vastutöötamine on kokkuvõttes energiakulukas ja stressi tekitav ega aita midagi mõistlikku saavutada. Sihikindlus ja järjekindlus viivad lõpuks võiduni ja rõõmuhetkedeni.
4. Arenda oma tugevusi, mitte nõrkusi. Õpi mõistma erinevusi ja vastandeid.
Kui te arvate, et nõrkust saab muuta tugevuseks, siis ma ei tahaks teile seda öelda, aga see on samuti nõrkus. Jack Handy
Ei ole mõtet sundida inimesi oma nõrkusi parandama, see ei tööta. Nõrkusi ei saa üldse kuigivõrd arendada – aga inimeste tugevusi saab arendada lõputult. Hoia endast erinevad inimesed endale lähedal. Just nemad täiendavad sind kõige rohkem ning aitavad tervikule kaasa isegi siis, kui see alguses tundub keeruline. Naudi inimeste eripärasid ja kiikse.
Loe ja mõtle kaasa: 5 soovitust kuidas Belbini abil inimeste tugevusi rakendada
5. Ole leidlik ja sõbralik. Ja järjekindel.
Ainult järjekindlusest ei pruugi piisata. Vaja on ka leidlikkust! Aja järjekindlalt ja leidlikult oma joont, aga tee seda nii, et inimestele meeldiks sinuga taas kokku saada.
P.S. Ma isiklikult ei usu, et on olemas universaalne ja ainuõige edu valem. Küll aga saab abi soovitustest, kui neid terve mõistusega võtta ja enda jaoks sobivaks kohandada. Teisisõnu, vaata uuesti punkti nr. 2!
Mats Soomre on kirglik golfimängija, hinnatud golfifotograaf ja KoostööKunstiKool Belbin Eesti asutaja ja treener ning Belbini meeskonnarollide atesteeritud esindaja Eestis. Ta on kahekümneaastase aktiivse kogemusega treener, kes on läbi viinud pea tuhat erinevat treeningut ja koolitust.
Mats kirjutab regulaarselt, tema lemmikteemad on meeskond, meeskonnatöö, meeskonna juhtimine ja meeskonnarollid.
Golfiportaal on kõigile, kes peavad lugu kvaliteetsest vabast ajast, hindavad tervist ja sportlikku eluviisi, tahavad nautida kaunist loodust ning huvituvad golfist.