Ajakiri Golf uuris viimases ajakirja numbris kolmelt golfispetsialistilt, mida on vaja golfaril silmas pidada, kui ta läheb endale tiisid soetama. Tiid on golfis olulised, sest nendelt läheb sisuliselt mäng lahti. Mida siis peaks golfimängija neist teadma? Kas on võimalik osta valed tiid? Jah, kahjuks on Eestis teada ka juhtum, kui tiid telliti Hiinast suurem kogus ning selgus, et hiinlased unustasid neile lohud teha.
Otepää Golfikeskus, Valdek Apivala
Kõige kindlam on osta erineva pikkusega tiid. Tuleks arvesse võtta ka seda, milliseid tiisid lubatakse väljakul kasutada, sest mõnes kohas plasttiisid kasutada ei või. Põhjuseks on see, et kui sellised tiid jäävad murule vedelema või lendavad rohu sisse, siis lõhuvad need väljaku niitmise ajal niiduki terasid. Kui valik teha, siis tuleks võtta puidust tiid, aga on olemas ka biolagunevad tiid, mis nagu sulavad ära. Järgmine kriteerium on pikkus. Kui tegemist on algaja mängijaga, siis ega ta väga tea, kui kõrgelt lüüakse – draiveriga mõnikord kõrgemalt ja seda arvestatakse ka tiide valikul, aga väga oluline see pole. Mõnel tiil on peal punased jutid, mille järgi näeb õiget kõrgust: kui jutti näha pole, siis on tii maa sees, ja sellelt kõrguselt tulebki lüüa. Kogenud mängijad seda ei kasuta, õige kõrgus on neile juba silmaga näha. Tiide ostmisel väga eksida ei saa, aga on olnud üks juhtum, kus inimene ostis tiid interneti teel, need tulid kohale ja ühegi tii peal ei olnud seda väikest lohku! Sa ei saagi palli peale panna, sest lohuke puudub! Hiinlased unustasid lohud teha ja põhimõtteliselt võib sellised tiid ainult prügikasti visata! Neid müüdi suurte kottidega, kus oli võib-olla tuhat tiid sees, seega kogus oli päris suur. Tuhande tiiga mängid ikka paar-kolm aastat. See on selline silmapaistvaim juhtum. Golfikeppe võib küll alati soovitada, aga tiide valikul ei saa üldjuhul väga eksida. Harjutusväljakule soovitan siiski plastist tiisid, sest seal tuleb kogu aeg lüüa ja lüüa. Otepääl on reeglites kirjas, et plasttiid on keelatud, siis on kõik selge. Mõnel väljakul ma pole seda näinud, iga väljak kehtestab selle kohta oma reeglid.
Eesti Golfikool, Egeti Liiv
Mina valin tii selle järgi, millise löögi ma tahan avalöögialas teha. Kui on vaja rauaga lüüa, võtan lühema tii, nii et maapinna ja palli vahele jääb kaks sõrme; kui aga draiveriga lüüa, siis teen otsuse pikema tii kasuks. Draiveri puhul sõltub tii pikkus ka sellest, kas tahan teha kõrgemat või madalamat lööki, siis ma reguleerin ka paar sentimeetrit tii pikkust. See, mis firma oma või mis materjalist tii on, mulle üldjuhul oluline ei ole. Kui materjalist rääkida, siis kasutan ma puutiisid. On kuidagi harjumuseks saanud, et ma plasttiisid ei kasuta, vaid eelistan puidust tiisid. Kui algaja tahab neid poest osta, siis peaksid talle sobima kõik tiid. Plasti ja puidu vahe on ainult see, et esimene neist peab natuke kauem vastu, plast ei lähe kergesti katki. Aga sellist asja ei tohiks olla, et mingi tii ei sobi. Kui mängija kasutab pikemat rauda, siis hakkab kehahoiak muutuma, samuti sving, aga tii peaks ikka sobima. Mängija võiks arvesse võtta, et mõnel väljakul ei soovitata plasttiisid kasutada, ja see on ka üks põhjustest, miks mina neid ei kasuta. Paljude väljakute omanikud leiavad, et plasttiid rikuvad niiduki terasid.
Golf X Rae, Torel Neider
Tii võiks olla puidust või biolagunev, et mitte väljakut rikkuda. Üldiselt ei saa tiide valikuga midagi väga valesti minna, pigem võiksid algajad silmas pidada kaht põhilist asja: raua ja hübriidkeppidega tehtud avalöögil kasutatakse lühemaid ja draiveriga pikemaid tiisid. Green card’i kursusel me ka räägime sellest, aga praktika näitab, et koolitusest jääb suurem osa meelde paariks päevaks, ajapikku õpitu ununeb ja siis peab seda jälle meelde tuletama. Ühest pakist tiidest, mida sa ostad piisab üheks ringiks (?), tiisid leiad väljakult ja range’ilt ka päris palju. Mingit tootemarki ma ei eelista, tiidel on minu jaoks ainult üks ülesanne: palli korralikult peal hoida. Kui tii on korrektse ehituse ja kujuga, siis see teeb oma töö ära. Mõnikord olen tähele pannud, et kui on väikse pealisosaga tii, millel pall hästi peal ei püsi, siis on selle teinud tootja, kes paneb rõhku pigem soodsale hinnale, mitte niivõrd kvaliteedile. Väga suurt vahet üldiselt siiski ei ole.
*Artikkel ilmus ajakirja Golf viimases numbris.
Golfiportaal on kõigile, kes peavad lugu kvaliteetsest vabast ajast, hindavad tervist ja sportlikku eluviisi, tahavad nautida kaunist loodust ning huvituvad golfist.