
Estonian Tour annab oma kodulehel teada, et Eestis on kaks uut R&A (The Royal and Ancient Golf Club of St Andrews) poolt heakskiidu saanud kohtunikku. Veebruari alguses saatis Eesti Golfi Liit Karl Kerdti ja Alari Pira St. Andrewsi TARS 3 (Tournament Administrators and Referees School) kooli ja tänaseks on tulnud sealt uudised, et mõlemad kohtunikud on kooli edukalt läbinud.
Kindlasti on mõlemale kohtunikule oodata kategooria tõusu Eesti Golfikohtunike Kogu poolt, mis võimaldab mõlemal kohtunikul õigust mõista olulisematel võistlustel, kui seni. Estonian Tour`il on kindel plaan mõlemaid oma võistluste korralduse taseme tõstmiseks enda tegemistesse kaasata.
Estonian Tour palus Alaril ja Kerdil vahendada oma muljeid, millised nägid välja nende emotsioonide “ameerika mäed” alates ettevalmistusest kuni R&A diplomini välja.
“Ma arvan, et selle kõige eest pean tänama Rein Raudseppa, kes mulle sügisel sellist koolitusvõimalust üldse pakkus. Otsus ei tulnud koheselt, kuna mul on hetkel käsil veel õpingud ülikoolis ja kartsin, et ei jõua selleks eksamiks väga palju õppida. Lõpuks siiski otsustasin minna ja hea oli, et seda tegin,” jutustab Alari. “Päev enne Inglismaale lendamist tegid Rein ja Sander mulle ja Karlile proovieksami. Kukkusime kolinal läbi, aga õnneks anti häid näpunäiteid, kuidas päris eksamil rohkem punkte saada.
Pärast sellist katsumust oli järgmisel päeval lennukile minnes enesekindlusest puudu. Enesetunne ei läinud paremaks ka St. Andrewsi kohale jõudes, kus avastasime et ca 84 delegaadist 5 olid alla 30 aasta vanad. Ülejäänud härrad ja prouad aga olid juba hallipäised ja aastate pikkune kogemuste pagas kaasas (siinkohal mainin ära, et ise olen alles aasta kohtunikutööga tegelenud).
Esimesel päeval oli sissejuhatus ja tutvustus eesolevast programmist. Võib-olla üritati närve rahustada sellega, et eksamit ei tehtud kohe esimesel päeval. Anti veelkord näpunäiteid eksami sooritamiseks.
Teise päeva varahommikul toimus 2,5 tundi kestev eksam. Öösel unetunde väga kirja ei saanud ja ka hommikul enne eksamit oli väike iiveldus sees. Kuna värskelt olid proovieksami vead ja tarkade kohtunike näpunäited meeles, siis möödus eksam välgukiirusel. Olime mõlemad Karliga endast kõik andnud. Arutasime omavahel, et tulgu mis tulgu, siia tulemise kogemus on vinge.
Järgmistel päevadel tehti meile rollimänge, kus pidime erinevatele R&A reeglite komiteede esimeestele rulinguid andma. Oli kohati närvesöövam kui eksami enda tegemine.
Need viimased päevad möödusid liigagi kiiresti ja reedel pidime tunnistama, et kogu üritus võiks veel nädalakese kesta. Eestisse tagasi jõudes lasti meil nädal veel küpseda ja närveldades eksami tulemusi oodata. Olin väga õnnelik, kui sain kirja ühelt eksamil olnud instruktorilt uudisega, et eksam on positiivselt läbitud. Sertifikaat ja muud dokumendid saadetakse tulevate nädalate jooksul. Nüüd aga ootame kuni algab meie golfihooaeg, et saaks uute teadmistega ka meie golfimängijaid harima hakata.”

Foto: Estonian Tour
Karl lisab oma meenutuse: “Kui 2011. aasta kevadel golfiklubis tööle asusin, ei mõelnud ma kordagi, et selle eriala juurde pidama jään. Iga hooajaga, mis väljakul möödus sain ma aru, et üldist võistluskorraldusliku kvaliteeti tuleb Eesti golfis tõsta. See on loogiline areng golfis, nii klubimängijate jaoks kui ka suuremate võistluste korraldamise võtmes. Igal aastal ja iga võistlusega sain rohkem kogemusi ja teadmisi juurde. Reeglite poole pealt ei toimunud ühtegi suuremat arengut minu jaoks enne 2014. aastat, kui ma läbisin esimese taseme golfikohtuniku eksami. Peale koolitust tekkis võimalus väljakul mängijatele toeks olla nii golfireeglite meeldetuletuse kui rakenduse näol.
Kui 2016. sügisel, ülikooli esimestel päevadel Rein Raudsepp mulle helistas ja tegi ettepaneku kevadel Šotimaale minna TARS 3 koolitusele ja eksamit sooritama minna, ütlesin ma pikemalt mõtlemata “Jah!”. Järgnevad kuud möödusid tempokalt ja käes oligi veebruar. Kui peale pikka pausi esimest korda materjalid ette võtsin ja harjutusülesandeid lahendama hakkasin, andis pikk paus selgelt tunda. Kuid süstemaatiline lähenemine R&A etteantud juhendi järgi aitas asjad kiirelt selgeks saada. Enne ära lendu tegime koos Estonian Tour tiimiga läbi proovieksami, mille tulemus andis hea ülevaate sellest, millele järgmised 48 tundi keskenduda.
Koolituse esimesel päeval Šotimaal jagati osalejatele viimased näpunäited eksamiks ning tuletati meelde levinumad reeglid ja eksimused. Hommikul enne eksamit oli mul erakordne eksami-närv ja isegi söögiisu ei olnud. See oli olukord, mida kogesin esimest korda elus. Peale 2 tundi 30 minutit oli eksam läbi ja meeleolu hea. Erinevalt proovieksamist sain seekord kõik lüngad täidetud. Nüüd ei jäänud üle muud, kui tulemust ootama jääda. Ülejäänud nädal möödus õppides, kuulates huvitavaid loenguid ja luues kontakte inimestega, kes töötavad golfi jaoks üle maailma. Vaatamiseks toodi kohale ka kurikuulus The Openi karikas “Claret Jug”. Mõjus piisava motivatsioonina, et tulevaste tööde nimekirja lisada ka idee, et kunagi The Openil kohtunikuna kaasa lüüa.
Eksamitulemusega olen rahul, sain kõrgeima sertifikaadi golfikohtunikuna. Edasised oskused saavad tulla vaid läbi reaalsete tegude ja kogemuste väljakul. Tulevikuplaanides keskendun peamiselt võistluskorraldusele ning sellega kaasas käivale kohtunikuametile. Eesmärgiks on tõsta Eesti golfivõistluste korraldamise ja kohtunike töö kvaliteeti tervikuna.”
Kõigil, kel on soov golfikohtunikuks saada või täiendada oma reeglitealaseid teadmisi, avaneb selleks võimalus 2017. aasta sügisel, mil Eesti Golfi Liit plaanib TARS 2 tuua koos EGTM-i meeskonnaga Eestisse.
Kõigil huvilistel palutakse kontakteeruda TARS 2 projektijuhi Rein Raudsepp’aga telefonil +372 504 1792, emailitsi rein@golf.ee või skype teel rein555.
Allikas: Estonian Tour
Golfiportaal on kõigile, kes peavad lugu kvaliteetsest vabast ajast, hindavad tervist ja sportlikku eluviisi, tahavad nautida kaunist loodust ning huvituvad golfist.