Bali on üks Indoneesia 33 provintsist. Kunagi oli Bali sissetulekuallikas põllumajandus, nüüd aga turism. Golfihinnad on Indoneesias veidi kõrgemad, sest hinna sisse kuuluvad caddy ja golfiauto, et muuta mäng kiiremaks ja mõnusamaks.
Populaarseim Bali golfiväljak on Bali National, millel on Trip Advisoris 334 arvustust ja nendest 218 panevad väljakule maksimumpunktid. 2020. aasta märtsis väljakut külastanud austraallane Aaron kirjutab, et tema 16-liikmeline grupp nautis kolm päeva väljakut ja selle villasid. „Turundusjuht aitas meil mitu kuud koostada sobivat paketti,” toob ta eraldi välja. Üks Indoneesiast pärit mängija kiidab aasta varem, et ta mängib Balil tihti ja see on üks parimaid väljakuid, võrdlemisi raske, kus just 3-löögistel radadel on kitsad fairway’d. 1992. aastal rajatud väljak läbis 2012. aastal renovatsiooni.
New Kutal on 99 maksimumhinnet 245 arvustusest. Kauneimad on rajad 14-16, kus avaneb India ookeanile 180-kraadine vaade. „Väga heas korras väljak. Teenindajad on abivalmis ja caddy oli väga professionaalne,” tunnustab külastaja 2020. aasta jaanuaris.
Bali Beachi väljakul asuvad seitse 4-löögist, üks 5-löögine ja üks 3-löögine rada, mida ilmestavad väärikad kõrged puud. Algajatele on see väljak parim, soovitavad külastajad. Riietus pole range, kõik võtavad vabalt, väljak võrdlemisi tasane. Mängitakse peamiselt õhtul, sest siis on odavam ja palavus ei hakka pähe. 49 arvustajast 22 on jätnud parima hinde.
18 rajaga Bukit Pandawa on 3-löögine väljak, kuid vaja läheb kõiki keppe. Kui esimesel korral mängida kuldsetelt tiidelt ja järgmisel mustadelt, on vahe tuntav. Ühe löögiga võib griinile jõuda, kuid griinid pakuvad peamurdmist. 22 arvustajast 14 annavad maksimumpunktid.
Kõik Bali väljakud peale ühe paiknevad löögikaugusel üksteisest saare lõunaosas. Põhjas Bedugui mägedes vulkaanikraatrisse pesa teinud Handara on Ron Freami kätetöö 1970. aastate keskpaigast, millega 121 arvustajast 44 jäid ülimalt rahule.
„Olen mänginud golfi 35 aastat, mänginud Aasias, Uus-Meremaal, Austraalias, Indoneesias. Handara kuulub esiviie sekka: toores ilu, rahu, vaikus, ideaalne temperatuur. Alustage pool seitse hommikul ja kogu väljak on teie,” soovitab David Indoneesiast 2020. aasta juunis.
Balile reisimise ABC
- Vaheta raha Eestis. Mitte kõik, aga osaliselt, nii paarsada eurot vähemasti.
- Kohapeal raha saab võtta pangaautomaadist. Ent jälgi, et poleks rikutud pangaautomaadid, kus on kaardilugejad. Saab ka sularaha vahetada, ent siis olge eriti tähelepanelik kohaliku raha ruupia lugemisel. Nagu ikka: turistid on magus objekt.
- Kaasa tohib võtta piiratud koguses alkoholi.
- Viisat pole Eesti kodanikel vaja. Viisata saab maal viibida 30 päeva. Kui on soov kauemaks jääda, saab lennujaamas vormistada viisa, mis võimaldab kauemaks jääda ja seda viisat saab kohapeal ka pikendada.
- Räägi oma perearstiga, kas ja mis vaktsiinid teha.
- Võta kaasa Eesti suveniire, neid on tore kinkida.
- Mõnusad, kergestihingavad riided, jalanõudeks plätud. Rolleriga sõiduks tennised või midagi lihtsat. Rannas käimiseks, surfamiseks veejalatsid – saab ka kohapeal laenutada, ent omadega on mugavam.
- Päikesekreemi kulub palju!
- Parim transport Balil on roller: sellega pääseb igale poole ja suurtest ummikutest läbi. Rolleriga sõidu õpib pea igaüks ära ja see annab vabaduse.
Mart Soomre: tunnen ikka seda esimest Bali lõhna, mis mõnusa kuumalainena mind vastu võttis
Mart Soomre esimesed mälestused golfist pärinevad juba 1975. aastast, kui mängiti vend Mats Soomrega ja tädipoeg Rainiga sünnikodu väravates Toonelas.
“Selleks olid meil rauast ahjuroobid, millega tennisepalli tagusime. Kust aga golfist kuulsin… Ju Soome telekanalitest,” räägib ta. Mats on nüüdseks tunnustatud golfifotograaf ja Mart isegi mängis vahel Niitväljal, aga viimastel aastatel pole Bali avastamise ja Põldotsa talu pidamise kõrvalt vaba aega jäänud.
Balile viisid hinge ravima rasked sündmused
Mart Soomre peab Lääne-Nigulas ehedat Põldotsa talu. See pole tüüpiline turismitalu, vaid kui ehe Eesti maakodu, kus olemas saun, tiik, õunapuud, marjapõõsad, lõkkease ja heinamaa, palju ruumi ja vabadust.
„Põldotsa on nagu maakodu muiste, nagu maal, vanaema-vanaisa juures,” pajatab taluperemees Soomre rõõmuga külastajatele. “Põldotsa on meie perele nagu osakene Balist – Bali hingega Eesti maakodu. Eks Põldotsagi tuli minu ellu tänu Balile. Bali tegi minu hinge terveks, taastas usu ja nii ma pärast mõningasi seiklusi kohtasingi oma armast elukaaslast. Olin juba loobunud usust leida kedagi enda kõrvale, kui Siret mind Põldotsale kutsus ja siia ma temaga jäingi. Täna hoiame ja arendame Põldotsa talu üheskoos.”
Mart on käinud Balil kaheksa korda, ent tõdeb, et endiselt on veel väga-väga palju näha ja kogeda. Ta sattus esimest korda Balile 2015. aastal.
“Oli olnud küllaltki keeruline aasta, kus omad kaunid hetked, ent suvel toimunud kurvad ja valusad sündmused murdsid mu hinge sedavõrd, et ei saanud enam hakkama. Nii ma kirjutasin siis veel mulle peaaegu tundmatule Eesti päritolu tüdrukule Kadile, kes Balil elas. Tema soovitas Balile tulla. Ma ise kahtlesin ja mõtlesin ja… no kuidas ma jätan oma tüdikese („tütreke”) üksi koju. Samas küll vaatasin netis lennukipileteid ja… mu tüdi tuli ja lihtsalt ütles, et sa pead minema, tegi hiirega klikk ja… piletid olid olemas. Tütar Matilda ütles, et pean võtma aega endale,” meenutab Soomre.
Tal polnud õrna aimugi, kuhu ta tegelikult läheb, kus ööbib, mis ta seal peale hakkab. Ühel hetkel oli ta lennukis ja siis juba Balil, Denpasaris. “Balile mõeldes – ja seda teen tihti – tunnen ikka seda esimest Bali lõhna, mis mõnusa kuumalainena mind vastu võttis. Oli küll südaöö, ent mõnus kuumus soojendas minu jahtunud südant ja see lõhn… Jäin Balile üheks kuuks, ehkki sinna kohale jõudes, õigemini kui Bali jõudis minusse, tekkis tunne, et just siin ma soovin, tahan olla ja jääda,” räägib ta.
Esimese Bali-reisi parim kogemus oligi tema sõnul Bali ise – see, kui ühel hetkel ta tunnetas, kuidas Bali oli teda omaks võtnud ja tema hing avanenud.
Nagu surfamine lainelaual
Soomre ütleb, et teda Bali kandis ja kannab senini. “Eks nii oli ka minu elu esimese surfiga. Lootsin, et kui ma kuu aja jooksul iga nädal korda kaks-kolm käin harjutamas, siis ehk viimastel kordadel saan vähemalt korra püsti lauale. Läks aga hoopis nii, et elu esimene laine, mida surfilauga võtma läksin, kandis mind ja seisin laual püsti, aru saamata, mis toimub. Lihtsalt seisin, käed taeva poole, ja karjusin kogu oma joovastusest,” meenutab ta.
Enim võluvad teda Bali juures Bali inimesed, pered ja nende kogukondade ühtsus, lahkus ja avatus, rituaalid ja kombestik, tseremooniad. Tõsi, et seda kogeda, tuleb ka ise olla avatud, eelarvamuste ja kinnisideedeta.
„Mind võlub Bali loodus, käia mägedes, tohutute jugade all end puhastamas. Võlub ka Bali toit, värsked puuviljad, mis on küpsenud päikese käes. Mereannid, mis on vahetult püütud. Ja ka Bali usund, Bali hinduism, mis on avatud kõigile, kui oled ise avatud ja austad kombestikku,” räägib Soomre, kes paari aasta eest pühitseti Sudhi Wadani tseremooniaga Bali hinduks.
Ta selgitab, et ehkki Bali on tilluke saareke, kõigest nii kaks Saaremaa-suurust, on seal väga erineva olustikuga piirkondi. On täielikult turistikaid, kus uhked hotellid ja villad ning peaaegu läänelik ööelu, samas võib end leida aga keset džunglit, kus saab kogeda ehedat Bali elu. On mäed ja kurvilised teed, suured rannad, kus vägevad lained surfamiseks. On lugematul arvul templeid ja pühapaiku, ravitsejaid ja šamaane.
Imelised maitseelamused
Balil on maailmatasemel restorane, kus saab imelisi maitseelamusi. Soomre jaoks on samaväärsed või isegi olulisemad pigem kohalikud söögikohad warung’id. Nii tipprestorane kui ka lihtsaid söögikohti, nagu kõike, mis nende vahel mahub, leidub Balil palju. Mart soovitab julgelt igale poole sisse astuda ja ise proovida. Ilmselt võib siin-seal saada pettumuse osaliseks, ent samavõrra kohata üllatusi. Kui isutavad mereannid, siis on kohustuslik käik Jimbarani open seafood market’ile.
Sellel turul on meeletu valik kõikvõimalike ookeanielukaid. “Ehkki võib karta, et soojas kliimas… Aga ei. Minu kümnekorra külastuse ajal seal turul pole olnud mingit haisu, ainult värskete mereandide lõhn. Kõiki hoitakse jahedas jäävees ja jääd tuuakse kogu aeg juurde. Sealsamas turu kõrval saab lasta ostetud mereannid valmistada ja saate mõnusa maitseelamuse. Kui ostate kaasa, et kodus valmistada, siis kalad puhastatakse kohapeal ära ja pakitakse jääga kotti,” annab Soomre nõu.
Mart Soomre lemmikkohad Balil
- Munduki mägijoad. Peatuda on hea kas Adila Warung And Homestays või Puri Sunset Homestays. Mõlemast on hea minna matkarajale, mis viib läbi vürtsmetsa (mets, džungel, kus kasvavad erinevad puud, nagu nelk, ka kohvi- ja kakaopuud, rääkimata banaanidest) mitme veejoani. Mart soovitab einestamiseks peatuda Warung Makan Nerikes. Sealt avaneb imeline vaade mägede vahel asuvale järvepaarile. Seal lähedal on veel üks juga – Banyumala Twin Waterfalls, olemuselt üks leebemaid, kus mõnus šampanjat nautida ja lihtsalt olla.
- Paaripäevane sõit Nusa ja/või Gili saartele. Parem juba mõlemale. Saab ise minna, aga on ka võimalik giidiga, kes kõik korraldab. Parim, kui leiad kellegi, kes teab.
- Mägedesõltlastel on rangelt soovitatav teha matk Bali kõrguselt teise mäetippu, vulkaan Baturi tippu. Eriti võimas on mäele jõuda päikesetõusu ajal. Kes aga ekstreemsemast ekstreemsem, see käigu juba Agungi otsas. Mart sinna pole julgenud minna.
- Mõistagi võiks teha ühe ööpäevase sõidu Ubudisse. Seal ka väga äge turg, kus leiab pea kõike, mis käsitöö ja suveniiridena välja mõeldud. Õhtuti on mitmetes templites rituaalne kecak-tantsu etendus, mis on väärt vaatamist.
- Balil on väidetavasti kõige rohkem templeid nii elanikkonna kui ka maa-ala suhtes. Neid leidub igal pool, igas suuruses. Kõik need on väärt külastamist. Kuid paraku kõiki ei jõua, sestap soovitab Soomre vähemasti ära käia Bali ematemplis, mis on esimene ja kõige vanem ja püham tempel Balil. Pura Besakih asub Bali kõrgeima mäe, vulkaani Agung nõlval.
- Üks kõige populaarsemaid templeid on Tanah Lot. Üsnagi turistikas, ent ometigi väga võimas ja püha koht, mis tasub külastamist. Kui õige giidiga minna, õigesti riidesse panna, ohverdused kaasa võtta, siis pääseb ka väiksele saaretemplile. Seda küll ainult mõõna ajal.
- Neile, kes tõsiselt soovivad saada osa Bali tseremooniast, näiteks Melukatist, soovitab Soomre külastada Bali peapreestrinnat Idat, kes on käinud ka Eestis. Ida Resi Alit, Highest Priestess of Bali. „Templite ja pühapaikade külastamiseks tuleks leida keegi, kes teab, kuidas ja kuhu minna, mida selga panna, aitab kommete ja tavadega, nagu ka templites ohverdustega,” selgitab Mart.
- Sellele, kes soovib mõnusat rannaelu, surfamist, häid restorane ja pidusid, uusi tuttavaid ja lahedat olemist, soovitab Soomre soojalt Canggu piirkonda. Batu Bolong Beachile viiva tee ääres leidub kõike. Ja rand ise on kui loodud surfamiseks. Seal on häid õpetajaid ja parajaid laineid nii algajatele kui ka proffidele.
- Üks maailma hinnatumaid surfikohti on Uluwatu.
- Supluseks ja mõnulemise heaks näiteks sobib Thomas Beach, kus lained pole teab mis hullud ja saab vees rahulikult sulistada. Mõõna ajal tuleks teha põnev matk kaljude ja ookeani vahel. Põnevad vaatamised, looduslikud vannid jne.
Golfiportaal on kõigile, kes peavad lugu kvaliteetsest vabast ajast, hindavad tervist ja sportlikku eluviisi, tahavad nautida kaunist loodust ning huvituvad golfist.