Psühholoog, näitleja ja kirglik golfimängija Rita Rätsepp teeb podcast’i „Vaimse tervise heaks” eelmisest aastast.
„Delfi võttis minuga ühendust ja kutsus kokku saama. Mina sain algselt aru, et nad tahavad minuga intervjuud teha. Jooksin sealt läbi. Seal oli ka ajakirja Eesti Naine esindaja. Selgus, et nad tahavad, et ma hakkaks podcast’i tegema. Hingasin kaks korda sisse-välja ja siis ütlesin: „Ahah, okei, teeme siis.“ Kusjuures mõned päevad enne seda olin mõelnud, et oleks jube põnev, kui oleks endal mingisugune saade juhtida, aga mõte oli rohkem tele peal,” meenutab Rita lustakalt.
„See on minu töö, aga ega ma ei teadnud, mida see asi endast ette kujutab. Nüüd on see kujunenud selliseks, nagu me oleme selle ise kujundanud. Mul on täielikult vabad käed kutsuda, keda ma soovin. Kui on abi vaja, siis nad aitavad. Kui mul on plaan näiteks mõnda kindlat teemat käsitleda, siis vajadusel aitavad otsida vastava inimese. Meil on täiega koostöö. Käivad arutelud. Hästi palju usaldust on teiselt poolt,” sõnab Rita.
Igas saates on ka midagi praktilist, meditatsioone, hingamisharjutusi, et see oleks nagu tark mees taskus. See on kuulajal kogu aeg olemas, ta saab seda üle kuulata, harjutada neid asju. Kõik on mõeldud selleks, et inimesed saaksid ise ennast aidata.
„Endal on ka põnev kohtuda inimestega, kellega oled ise tahtnud juttu rääkida, aga ma ei lähe ju tänaval inimese juurde ega ütle, et kuule, ma tahan sinuga rääkida. Nüüd saatejuhina on see võimalus, et ma kutsun ta stuudiosse,” lausub Rita.
Esimeses saates ei pabistanud
Esimene saade oli Tauri Tallermaaga. Tauril oli veel ka laps stuudios kaasas, tõi just poisi koolist.
„Mõtlesin, et ma Taurit tunnen ja tean, olen temaga koos koolitusi teinud, ja esimene võiks olla kõige turvalisem. Ma absoluutselt ei pabistanud, sest ma ei teadnud, mis mind ees ootab. Ma ei teadnud, kuidas sissejuhatustekstigi teha. Oligi tore, et me rääkisime Tauriga lihtsalt juttu. Mikrofon ei ole mulle võõras, esinemisnärv ei ole mingi teema, mille peale peaks mõtlema. Ma olen kogu aeg harjunud koolitusi tegema ja ausalt öeldes võib mind iga hetk igasse vette visata,” räägib Rita.
Ta ei oska öelda, milline saadetest on kõige meeldejäävam olnud.
„See on nii, nagu iga laps on armas. Isegi kui sa saate teemat haldad, siis ma ikka kutsun hea meelega sinna sellise spetsialisti, kes seda oskab rohkem lahti rääkida. Seda on nii huvitav endal juba kuulata,” lausub ta.
Nii mõnekski saateks on Rita pidanud ka saatekülalise raamatu läbi lugema või on kaevanud põhjalikult otsides internetis. Näiteks hingamisteraapia puhul ta otsis väga pikalt enne, kui Heiki Tomsonini jõudis. „Häid tegijaid on väga palju, aga alati ei ole selline hea rääkija – kas see isiklik keemia klapib ja nii edasi. Seda ei saa kunagi teada enne, kui saatekülaline tuleb stuudiosse. Kellel on paberid kaasas, kes loeb vastused maha, kes ise pabistab, keda sa pead turvama… See on psühholoogiline nõustamisprotsess ka mingilt maalt, sa alati õpid seda inimest tundma. Mõni näiteks aga tuleb stuudiosse ja ütleb, et nii, mis teemal me nüüd siis täna räägime,” mõtiskleb Rita.
Mõnega on jäänud kokkupuutepunkt nii, et on jäädud ka hilisemalt mingitel teemadel suhtlema, mingeid koolitusi koos tehtud või muud sellist. Pärast saadab Rita kõigile ka saate lingi. Üks tüdruk, kes õpib Londonis, kirjutas, et leidis kuskilt selle podcast’i, ütles, et õpib Inglismaal majanduspsühholoogiat ja küsis, kas võib tulla salvestust vaatama.
„Loomulikult lubasime tal tulla. Ta andis väga kihvti analüüsi. Pärast kirjutas mulle minu kohta ja seda, mis tunne tal oli. See oli hästi põnev kogemus, et keegi noor inimene oli märganud. See kõnetas teda ja see oli hästi armas,” kiidab Rita.
Mõned saated on tehtud telefoniga ja mõned Zoomiga (mis hangus kahjuks korduvalt ja pärast oli väga raske heli normaalseks saada). „Endalgi on põnev neid saateid hiljem kuulata. Stuudios tekib üks energia ja atmosfäär, aga kui sa pärast kuulad näiteks klappidega või kuulad arvutis üle seda kõike, siis see on hoopis teine tunne,” räägib Rita.
Mis teemad on õhus?
Rita valib ka külalisi selle järgi, mis teemad parasjagu õhus on või mis on tulnud klientidega tööst. Üks teema oli näiteks kriis. Ta tahtis sellest kindlasti rääkida, et see ei ole midagi negatiivset ega hirmutavat. Kriisis on ka muid elemente.
Teemad on üldiselt üldinimlikud. Rita positsioon on see, et inimesed peaksid saama teadlikumaks endast. Mida teadlikum on inimene, seda vähem saab temaga manipuleerida. Tal on plaanis teha üks saade näiteks sellest, kuidas massiteabevahendid inimestega manipuleerivad, kuidas lastakse infol endaga manipuleerida, kuidas ärevus siis kasvab ja toimetulek väheneb.
„Kõik saated on tegelikult mõeldud igaveseks kasutamiseks. Kõigil võib olla probleeme näiteks emotsionaalse söömisega, emotsionaalselt raskete suhetega, manipulaatoritega. Esimene saade oli minevik, olevik, tulevik. Inimesed istuvad ja pabistavad tuleviku pärast, istuvad kinni minevikus. Enda väärtustamine, teistele meele järgi olemine – need on kõik üldised teemad, mis, ma arvan, on kogu aeg aktuaalsed. Hästi aktuaalne on praegusel ajal see kriisiteema,” arvab Rita.
Mida teadlikum on inimene endast, oma nõrkades kohtadest, seda tugevamaks saab ta ka golfimängus.
Huvi peaks saade pakkuma ka golfimängijatele, leiab ta. Rita on meil ajakirja kaanel olnud ja me teame, kui väga golf talle meeldib.
„Golfimängija on ju ka eelkõige inimene. Tal on ka suhted, tööalased, isiklikud, isiklik areng, iseendast teada saamine. Mida teadlikum on inimene endast, oma nõrkadest kohtadest, seda tugevamaks saab ta ka golfimängus. Minu arvates golfimängijale see minevik, olevik, tulevik on väga oluline. Unusta eelmine rada ära ja keskendu järgmisele, aga ära pabista selle pärast, mis üldine tulemus tuleb. Ole hetkes, mängi ja naudi,” soovitab Rita.
„Golf on kõige parem ajupuhastusprogramm, nagu ma enda jaoks seda kutsun. Ma tean, et nüüd ma lähen Niitväljale ja sellega jääb kõik ukse taha. Golf on kõige parem stressimaandaja. Ma enda kliente ikka moosin ka kogu aeg golfi mängima,” lisab ta.
„Värskes õhus liikumine paneb mõtteenergia liikuma. Kui istud, siis praed omaenda mõtetes. Golf on hea perega tegutsemiseks, sõpradega käimiseks. Kui reisida jälle saab, siis imeline reisisihtkoht. Ütleme nii, et kogu ilu ja võlu, mis on meie sees, tuleb golfist. Hea närvisüsteem ja füüsiline vorm on ka igatepidi kobe. Kust see ikka tuleb kui golfiväljakult,” naerab ta.
Tekst: Monika Kuzmina
*Artikkel ilmus ajakirja Golf 2/2021 numbris.
Golfiportaal on kõigile, kes peavad lugu kvaliteetsest vabast ajast, hindavad tervist ja sportlikku eluviisi, tahavad nautida kaunist loodust ning huvituvad golfist.