Golfitrenn on vaieldamatult kõige tõhusam viis oma golfioskuste parandamiseks. Kuna golf on tulemusel põhinev spordiala, siis on hea golfitehnika kõikides selle mängu elementides kandev tugitala. Pole ühtegi golfarit maailmas, kes ei vajaks mõnes nendest elementidest abi. Selle mõtiskluse eesmärk on teadvustada golfitrennide vajalikkust.
Egert Põldma ja mina (Torel) oleme selle alaga tegelenud juba ligi 17 aastat ning oleme selle aja jooksul võtnud trenne lugematul hulgal. Treenerid, kelle teenuseid oleme kasutanud, on pärit nii Eestist kui ka välismaalt. Igal treeneril on olnud oma filosoofi a ja treeningmeetod, aga nad kõik on meile edasi andnud eri oskusi, mille najal mängida edukat ja nauditavat golfi.
Paljud, kes seda artiklit loevad, ei ole iial golfitrenne võtnud, aga me usume, et golfi trennide võtmine on kasuks kõigile, kes soovivad oma oskusi golfis parandada. Nagu ka mujal elus, ei ole konkreetseid garantiisid olemas, aga vähemalt on võimalik anda endale võimaus golfis paremaks saada. Esimene samm edasiliikumiseks on saada teadlikuks, kus te omadega asute ja mis mida põhjustab.
Millal peaks golfitrenne võtma?
Üks aegade parimaid golfareid, Jack Nicklaus, on kunagi öelnud: „Ära ole liiga uhke, et golfitrenne võtta. Mina ei ole.“ Lühike vastus sellele küsimusele on, et aeg-ajalt oleks hea endale lubada üks golfitreening koos treeneriga. Kuigi selge on see, et paljudel golfaritel pole kas aega, tahtmist või finantsilist võimalust seda endale lubada. Golfitrennid on parimal juhul kasulikud, kui golfar on oma mängus kaotanud arusaamise ja orientatsiooni ning hakatakse ise oma tehnilisi puudujääke parandama. Vähestel juhtudel saadab golfarit edu, aga tavaliselt tehakse oma golfi tehnikale pigem rohkem halba kui head.
Kui golfaril puudub selge eesmärk ja fookus, võib ta oma golfimängule liiga teha nii, et kogu mängulust kaob ja inimesel kaob huvi golfi vastu üldse.
Kui võtta näiteks 3–4 treeningtundi koos golfitreeneriga, võib saada väga häid ja lihtsaid näpunäiteid, mille kallal peaks treeningutes vaeva nägema, et saada mängutase paremaks ja niiviisi hakata mängu aina rohkem nautima. Golf võib olla suhteliselt üksik mäng, kus olete üksnes teie ja pall, ning aeg-ajalt on hea saada väljastpoolt abi. Kui teie golfimäng ei paku teile eriti lusti ja olete pisut tõbine, siis on aeg golfiarsti külastada!
Tunne versus päris?!
Üks sagedasemaid väljendeid, mida golfitreenerite ringkonnas kuuleb, on „Tunne versus päris“. See tähendab seda, et teie golfimängus võib olla element, mida te arvate, et te väga edukalt oskate (näiteks kopeerite Rory McIlroy backswing’i asendit), mis ei anna teile soovitud tulemust. Seda eelkõige seetõttu, et ilmselt teie backswing ikka ei ole samamoodi tehtud, ja pealegi ei tohiks ühtegi teist golfarit kopeerida – me kõik oleme erinevad. Olen oma golfimängus kogenud momenti, kus arvasin, et mu swing on ideaalne, aga seda seniks, kuni treener mulle seda video pealt näitas – see nägi välja kui kaheksajalg, kes puu otsast alla kukub. Kuna selle kaheksajalga meenutava swing’iga mängisin väga head golfi, jäi seekord swing muutmata. Ühel hetkel läksin ikkagi seda teed, et muuta oma golfi-swing neutraalsemaks. See võttis tohutult aega, treeningtunde, raha, närve ja tahtmist, et jõuda veidi universaalsema golfi-swing’ini. Kas see oli seda väärt? Jah, kindlasti, sest enam ei tulnud mu eksimused niivõrd täislöögist kui näiteks hoopis lähimängust või puttamisest. Nagu enne mainisin, oleme kõik erinevad ja meil on erinevad löögiliigutused. Iga hea golfi treener leiab teile häid mõtteid, kuidas golfi lööki paremaks teha, ja kui treeneril on piisavalt kogemust, sobitatakse see teie füüsilise võimekusega.
Kas golfitrenn võib mu golfimängu ära rikkuda?
Külastades eri golfiväljakuid ja golfiseltskondi, kuuleb päris tihti lauset: „Proff rikkus mu swing’i ära …“ See pigem tähendab seda, et idee või ideed, mille treener teile andis, ei ole kas päris täpselt kohale jõudnud-kinnistunud või on vana ideoloogiaga veel segamini. Selle tagajärg võib olla väga katastroofiline kogemus golfirajal.
Ma ei propageeri sellist õpetusmetoodikat, kus mängija jääb kahe mõtte vahele kõikuma, aga enamasti jääb kohustus harjutada uusi, mängijat arendavaid ideid, ikkagi mängijale endale. Seda eriti juhul, kui võetakse üks või kaks treeningtundi. Mängijate kõige kiirem areng toimub siis, kui treeneriga lepitakse kokku näiteks personaalne treeningkava: üks või kaks korda nädalas treening ja nende vahel veel omakorda mängija enda treening samade ideede põhiselt. Mida suurem maht on iseseisval treeningul õigete meetodite alusel, seda parem on areng. Soovitus golfaritele: kui tahate oma mängu uuele tasemele viia, siis leppige oma treeneri(te)ga kokku endale sobiv treeningplaan ja arutage see detailideni läbi. Püstitage eesmärk ja hakake seda samm-sammult ellu viima. Kui te ei pinguta eesmärkide nimel, siis ei saa ka golfimängu kvaliteedis suurt muutust tulla.
Kõige olulisem osa
Kui investeerite oma aega ja raha golfitrennidesse, ärge eeldage, et ime juhtub üleöö. Veelgi vähem trennis 30 või 60 minutiga. Tavaline praktika on see, et esimesed treeningud lähevad lihtsamatele algtõdedele ning treener peab teie mängu hindama ja aru saama, mis seisus olete. Sellele järgneb konkreetne treeningplaan ja ettepanek. Püsige plaanis kinni ja arvestage, et selle täitmine võib võtta nädalaid, kuid või isegi aasta(id), kui teie tegelik eesmärk on palju paremaks saamine. Kui kahe treeningtunni vahel pole arengut näha, siis tavaliselt on mängija samade ideede elluviimisega ise liiga vähe vaeva näinud või pole ta neid üldse teinudki. Seda on ka enamasti kohe näha, kas golfar on ise treeninud või mitte. Mängija, kes on terve oma golfi elu slice’i löönud, peab aru saama, et lihasmotoorika ümbermuutmine otse- või draw-löögiks võib võtta tohutult aega. Eelkõige peab mängija aru saama, miks näiteks slice-löök üldse juhtub.
Ärge kuulake nõuandeid teistelt!
Kaasgolfarid, kes teile nõuandeid üritavad anda, on enamasti heade kavatsustega ja soovivad ainult parimat, ei oma aga tavaliselt kvalifikatsiooni ega kogemust, kuidas teid golfis paremini aidata. Enamasti lõppeb kaasmängijate nõuannete kuulamine sellega, et olete oma eelmisest tasemest veelgi kehvemad ja mõtteid on peas kaks korda rohkem. Oskus analüüsida golfi-swing’i ja sellega mingeid muutusi ette võtta, nõuab kõigepealt vajalikku kvalifikatsiooni ja aastatepikkust kogemust. Parimat golfi abi saate ikkagi oma golfitreenerilt.
Suhtlus on võti!
Kommunikatsioonis peitub edu. Hea ja arusaadav suhtlus ning kommunikatsioon treeneri ja õpilase vahel on väga vajalik. Paljud golfarid lähevad golfitrenni ja esimeses trennis loevad ette 10 asja, mis nende löögis valesti on ja vajaks kohe muutmist. Jätke see osa treeneri hinnata ja arutage läbi, mis peab esialgu kõige tähtsam muutus olema, ning liikuge sealt sujuvalt edasi. Oluline koht, kus peaks treenerilt küsimusi küsima, on siis, kui te ei saa mõnest ideest või tehnilisest nüansist aru. Kõik õpivad erinevalt ja treener on piisavalt kogenud, et sellest aru saada ning leida teile parim õppimisviis. Kuigi keegi treenerite hulgast tõenäoliselt ei ole hiromant ja kui mingi element vajab rohkem selgitust, andke treeneritele teada.
Küsige abi ja te saate seda!
Fotod: Golf X Studio
*Artikkel ilmus ajakirja Golf 4/2017 numbris.
Golfiportaal on kõigile, kes peavad lugu kvaliteetsest vabast ajast, hindavad tervist ja sportlikku eluviisi, tahavad nautida kaunist loodust ning huvituvad golfist.