
Tiger Woodsi järgse põlvkonna suurimaks lootuseks peetakse praegu põhjaiirlast Rory McIlroyd. Kuid kas ta on ikka kõige andekam? Võimalik, et hoopis kõvem karjäär seisab ees itaallasel Matteo Manasserol.
Manassero pole küll võitnud US Openit, kuid võrreldes McIlroyga on tal üks eelis – neli aastat. On ju itaallane alles 18-aastane ning juba löönud mitmeid vanuse- või täpsemalt nooruserekordeid.
Uus Seve Ballesteros? Manasserole selline võrdlus meeldib. Mullu oktoobris võitis Manassero kõigi aegade noorimana golfi European Touri osavõistluse Valencias. Ta oli siis 17 aastat ja 188 päeva vana. Kui Hispaania golfilegend Seve Ballesteros Euroopa tuuril esimese võidu sai, oli ta 12 päeva Manasserost vanem. Kuna Golfi eelmises numbris kirjutasime just mälestusloo varalahkunud Ballesterosest, siis nüüd on parajasti sobiv kirjutada Manasserost, keda Seve mantlipärijaks kutsutakse. Ka arvestades nende päritolu – mõlemad on Lõuna-Euroopast.
Manassero oli liigutatud, kui teda pärast võitu Valencias võrreldi suure hispaanlasega. „Seve Ballesteros on alati olnud mu iidol. Tema isiksus ja võidud ning viis, kuidas ta võitis, on täiesti erilaadne. Tahaksin kunagi võita ka suuremaid võistlusi, kuid praegu mõtlen eelkõige Euroopa tuurist. Ma ei osanud oodata, et saan võidu juba esimesel hooajal. Mu eesmärk oli saavutada ainult selliseid tulemusi, mis võimaldaks mul tuuril püsida,” rääkis Manassero.
Kohe pärast võitu sai Manassero ka õnnitluskirja Ballesteroselt endalt – viisakas žest rekordi eelmiselt omanikult.
Nii omapärane kui see ka pole, kohtus Manassero oma iidoliga juba siis, kui ta oli alles neljaaastane. Ballesteros külastas siis Garda golfiklubi, kus viibis ka väike Matteo. „Olin teda varem näinud telerist, kuid nüüd nägin teda enda kõrval, see oli suurepärane,” meenutas Manassero. Ballesteros käis ka koos väikese poisiga lähilööke tegemas, sest Manasserole meeldis juba neljaaastaselt võistelda, ükskõik, et tema rivaal oli iidol ise. „See oli lõbus. Mul õnnestus üks chip auku lüüa.”
Pärit riigist, kus golf pole populaarne

Manassero treener Alberto Binaghi mäletas samuti, et poisile meeldis võistelda sellises eas, mil ta golfikeppi vaevu peos hoida suutis. „Ta tahtis proovida, kumb on parem puttamises või chip’i löömises,” ütles Binaghi ja kirjeldas, kuidas löögi eel Manassero näoilme muutus – ta oli sedavõrd keskendunud. „Ta tahtis alati võita.”
Binaghi sõnul on Itaalias raske saada heaks golfariks, kui sa pole alale täielikult pühendunud. „Meil on kõik väljakud suurtest linnadest kaugel, koolides ei õpetata üldse golfi,” selgitas Binaghi.
Pole ka ime, et Manassero iidol oli Ballesteros, sest Itaalias pole kuulsaid golfareid õieti olnudki. Riigi 59 miljonist elanikust mängib golfi vaid 100 000. Constantino Rocca tuli 1995. aasta British Openil teiseks ja võitis 1997 Ryder Cupi Tiger Woodsi – need on ainsad kaks suursaavutust Itaalia golfist.
Golfiajakirjanik Massimo Lopes Pegna loodab muuta itaallaste arusaama golfist tänu Manassero läbimurdele. „Ta näeb välja nagu laps, aga räägib nagu täiskasvanu,” kiitis Pegna, et artiklid Manasserost tulevad alati huvitavad. „Kuid ega teda Itaalias ikka veel eriti tunta. Püüame seda muuta.”
Valencia turniiri võitmine kõigi aegade noorimana pole Manassero ainus rekord. 2009. aasta suvel võitis ta kõigi aegade noorimana Briti amatööride lahtised meistrivõistlused ning pääses tänu sellele ka British Openile, kus jagas 13. kohta.
Vanemad soovisid, et Matteo lõpetaks keskkooli ja hakkaks profiks alles 2012. aasta kevadel, kuid ometi juhtus see kaks aastat varem. Sponsorid tundsid noormehe vastu juba sedavõrd suurt huvi, et raha võitis hariduse – amatöörina poleks Manassero tulusatele lepingutele saanud alla kirjutada. Lisame siin veel, et Manassero on ka noorim golfar, kes võitnud Match Play MM-võistlustel vähemalt ühe matši, kui ta sundis esimeses ringis alistuma Steve Strickeri. Samuti on Manassero noorim golfar, kes pääsenud Mastersil kolmandale päevale.
Teine suurvõit Malaisias
Tänavu pole Manassero areng mingil juhul peatunud. Kaks päeva enne 18. sünnipäeva võitis ta karjääri teise European Touri osavõistluse Kuala Lumpuris. Kuigi Malaysian Open peetakse küll Aasias, kuulub see Euroopa tuuri arvestusse. Manassero edestas seal kolme viimast suure slämmi golfiturniiri võitjat ehk Martin Kayme rit, Charl Schwartzelit ja Rory McIlroyd. Tõsi, selle täpsustusega, et Malaisia turniiri ajaks polnud McIlroy veel US Openit võitnud.
Manassero alustas viimase päeva teist poolt eagle’iga 10. rajal ja birdie’ga järgmisel. Ta edestas kokkuvõttes prantslast Gregory Bourdyt ühe löögiga. McIlroy, kes viimast päeva alustas liidrina, võinuks viimasel rajal seisu viigistada, kuid ta tegi green’il kolm putt’i ning langes hoopis kolmandaks.
„Ma ei lootnud enne 18. sünnipäeva isegi üht võitu saada, kuid nüüd on mul neid kaks. Eksimusi mul seekord peaaegu ei tulnudki. See on väga hea saavutus alles 11 kuud profina mänginuna,” leidis Manassero, kes teenis 288 466 eurot.
Kuid Manassero võinuks võita märksa suurema summa, sest mai lõpus jagas ta enne viimast päeva esikohta BMW PGA Championshipil, mis on Euroopa tuuri üks tähtvõistlusi. Wentworthi golfiklubi, kus BMW võistlus peeti, suurim legend on kahtlemata Ballesteros, kes sealsel väljakul koguni seitse esikohta saanud. „Seve tuli siia esimest korda 1979. aastal ja lõi kogu meie paiga särama,” rääkis Wentworthi peamänedžer Julian Small. „Manassero meenutab mulle väga Sevet. Tal on sama naeratus ja kui ta sisse astub, täitub ruum justkui valgusega.”
Manassero mängis aga BMW turniiri viimasel päeval +4 ja langes 7. koha jagamisele. Luke Donald, kellega koos oli itaallane juhtinud, võitis esikoha ja 750 000 eurot, Manasserole jäi „ainult” 99 750 eurot.
Maailma esinumber Lee Westwood, kes kaotas võrdse tulemuse juures Donaldile lisarajal, arvas, et Manassero väärib juba praegu erilist tähelepanu. „Ta on intrigeerivalt noor. Mina mängisin tuuril juba siis, kui ta polnud veel sündinudki,” sõnas Westwood, kes 2010. aasta Mastersil mängis tollal 16-aastase Manasseroga paaris. „Tema mäng oli juba siis küps, mitte 16-aastase mäng. Nüüd on ta võitnud juba kaks turniiri ja õpib aina juurde.”
Avalöögi õppimine võtab veel aega
Ka Inglismaa kõmuleht Daily Mail ei pääsenud Manasserost üle ega ümber ja kirjutas temast pika loo mulluse Mastersi ajal. Mis siis, et mandrieurooplased on golfis justkui saareriikide (Suurbritannia ja Iirimaa) vihased rivaalid. „16-aastane itaallane tõmbab pilke, sest näeb välja nagu Armani modell ja meenutab noort Alessandro del Pierot (tuntud Itaalia jalgpallur – toim),” kirjutas ajaleht.
Kogenud Tom Watson, kes mängis Mastersi kahel esimesel päeval itaallasega paaris, kiitis noormehe löögitäpsust ja pallitunnetust. Kuid mida kõik juba siis tähele panid – ning see pole ka nüüdseks palju muutunud – Manasserol on üks puudus, nõrk avalöök.
Manassero sõnul hakkab ta alles nüüd, pärast 18-aastaseks saamist, spetsiaalselt avalööki õppima. Kui käed on saanud tugevamaks, võib õige avalöögi selgeks saada. „Ma pean säilitama rahu. Üritan alati endast anda parima, kuid õppida on veel palju. Seni on edu tulnud kiiresti, kuid suurema sammu astumine nõuab veel aega,” selgitas Manassero nagu rahu ise.
Sellest jutust, aga ka itaallase olemusest tuleb välja üks tõsiasi – mitte kõiges pole Manassero iidoli Ballesterose sarnane. Mängustiil, võidutahe, isiklik sarm – seda küll. Ent temperamendi poolest on Manassero pigem nagu sakslane, mitte lõunaeurooplane. Rohkem Bernhard Langeri kui Seve tüüpi.
„Matteo ei ole muutunud. Kuigi ta on saanud viimasel ajal väga palju tähelepanu, on ta endiselt sama poiss,” ütles isa Roberto.
Asjatundjad leiavad, et Shakespeare’i poolt maailmakuulsaks kirjutatud Veronast pärit poisi helge tulevik on enam kui kindel. Manassero on saavutanud rekordeid, mida on raske üle lüüa. Kui Seve Ballesteros võitis omal ajal viis suurturniiri ja viis Ryder Cupi, siis Manasserol on kõik võimalused need numbrid üle lüüa.

Pikkus ja kaal: 183 cm, 79 kilo
Elukoht: Verona
Treener: Alberto Binaghi
Võite profituuril: 2
Parim koht suure slämmi turniiridel: 13. koha jagamine (2009 British Open)
Kõigi aegade noorimana:
- võitis Briti amatööride meistrivõistlused (2009)
- esimese European Touri osavõistluse (2010)
- pääses Mastersi kolmandale päevale (2010)
- sai võidu Match Play MM-il (2011)
Hobid: jalgpall, televisioon, muusika
Tekst: Ants Põldoja
Fotod: Reuters ja manassero.it
Golfiportaal on kõigile, kes peavad lugu kvaliteetsest vabast ajast, hindavad tervist ja sportlikku eluviisi, tahavad nautida kaunist loodust ning huvituvad golfist.