Valgeranna golfiklubi president Toomas Teekel: igasuguse spordiklubi jätkusuutlikkuse aluseks on noored

Eesti golfimaastikul toimub tänavu uuenemine, välja on vahetunud Eesti Golfi Liidu juhtkond ning ka klubides, sealhulgas Valgerannas, on oodata eestvedajate valimisi. Ajakiri Golf uuris White Beach Golf klubi presidendilt Toomas Teekelilt, kuidas on Valgerannal läinud ja millised on tulevikuplaanid.

Kuidas vaatate tagasi möödunud hooajale ja Valgeranna arengule üldse?

Kui vaadata ajas tagasi, siis suurim muutus Valgerannas on see, et meie klubi on meeletu kiirusega värskenenud. Neli aastat tagasi oli meil tuumik, 20-30 inimest ja see oli kõik. Täna on see tuumik juba 40-60 inimest. Eelmisel 2016. aastal oli liikmete juurdekasv läbi aegade kõige suurim. Teist aastat on tänu Audru vallale ja Gert Valsbergile tekkinud väga palju uusi noori golfimängijaid, kes kahjuks ei ole liitunud veel Valgeranna Golfiklubiga. See probleem on tihedalt seotud ka EGL-i selle aasta visioonidega,

Meil käib väga palju lapsi trennis, aga Valgeranna golfiklubisse kuuluvad üksikud. See on meile väga suur väljakutse selleks aastaks, mille kohta on mul ka konkreetsed ettepanekud, kuidas seda lahendada. Minu nägemust mööda võiks laste klubisse kaasamine või aastamaks teatud perioodil olla 0 eurot. See pole eesmärk, et peaksime nende pealt saama mingit klubi liikmemaksu, see ei vii kuhugi, me peame nad sinna kaasama!

Eelmisel aastal käis 52 last suvi läbi trennis ja neist vähemalt pooled võiks klubisse sisse tuua. Arvestades seda, kui aktiivselt tehti laste treeninguid koos kohalike võistlustega, on selles väga suur potentsiaal. Teine potentsiaal, mida möödunud aastal praktiseeris Saaremaal Mari Suursalu, on golfi tutvustamine koolide tasandil. See on Pärnus tehtav, koolid ja väljakud on kompaktselt ja näiteks maikuus võiks leppida koolidega kokku, et teeme ühe kehalise kasvatuse päeva. Kui me ka sealt toome inimesi juurde, on see igati asjaks. Need on kaks põhiasja — esiteks klubi liikmeskond on uuenenud, pluss tekkinud on noored golfimängijad.

Mis see 2016. aasta võluvits klubile oli, et värsket verd tuli hulganisti peale, kellest tekkis ka aktiiv?

Ma arvan, et need, kes enne juba olid, hakkasid aktiivsemalt tööle. Golfi juurde ei tooda inimesi nii, et paned lehte kuulutuse ja inimesed tulevad. Golfi juurde tullakse kutsudes, et see on tore asi, tule minuga kaasa! Kõik inimesed, kes on viimase kahe aasta jooksul juurde tulnud, on kellegi kaudu ära räägitud.

Seda on soosinud ka asjaolu, et Pärnusse on viimase paari aasta jooksul tekkinud kaks uut klubihoonet. Meilgi oli enne ju putka. Peab olema suhteliselt suur fanaatik, et käia mängimas halva ilmaga, kui pesta ei ole võimalik, aga nüüd enam nii suur fanaatik olema ei pea, võid olla lihtsalt kerge harrastaja. Ka see on andnud tõuke.

Üks asi on kohale toomine, aga ka suhtumine kohapeal — mis on klubis selles osas teistmoodi kui mujal?

Ma arvan, et on paar-kolm klubi , kus on selline soe keskkond. Oleme arutanud, et Eestis peakski oleme sellised 150-200 inimesega klubid, sest 800-900 liikmega mammutklubid lähevad anonüümseks. Klubi sisse hakkab siis tekkima omaette klubisid, sõpruskondi, ja see on paratamatu. Aga meil on 200 liiget, neist sadakond kahjuks kaugemal elavad soomlased. Ülejäänud aga on aktiivsed mängijad ja ma tunnen kõiki kui mitte nime järgi, siis nägupidi kindlasti. Kui tuttavaid nägusid näed, tekib alati tunne, et oled seal oodatud. Paljudes teistes klubides seda ei ole. Seda tunnet ei saa kirjeldada, aga Valgerannas on see olemas.

Spordiala populariseerimisest ei saa keegi mööda minna. Mida te tegite möödunud hooajal, et golfi oma piirkonnas populaarsemaks muuta?

Kevad oli väga aktiivne, septembris ei olegi mõtet asja populariseerida. Üks suurem üritus oli meil Kaubamajakas, koguni kaks päeva. Seal oli vaba aja mess, kus olid meil välja pandud suured stendid, ning see leidis väga suure vastukaja.Selle eest suur tänu ka EGL-le ja eriti Piret Sepale, kes toetas meid varustusega. Koheselt oli meil Pärnus ka kaks avatud väljakute päeva, kuhu tuli rahvast, peale selle oli meil ka Gert Velsbergiga kokku lepitud neli või viis promopäeva aprillis ja mais.

Need üritused tõid kohale palju inimesi, kes olid väga golfikauged. Kaubamajakas oli näha, et paljud kartsid, aga nähes seal tuttavaid inimesi, sest Pärnu on väike, tulid inimesed vaatama ja sealt edasi läks asi liikuma.

Olete ka rääkinud kellegagi, kes tänu nendele promopäevadele alustas ja kelle arvamust golfist suutsite muuta?

Mina olen rääkinud inimesega, kes arvas varem, et golf on väga kallis mäng. Möödunud kevadel oli ta promopäeval kohal ja siis ma tegin talle selgeks mõned numbrid. Ta ei uskunud seda. Siis tuli inimene mängima, tegi green cardi kursused ära, mis on tõesti üks kallim asi, aga kui ta sai aru, et sellega kaasnevad ka mänguõigused, hakkas ta arvutama, ja ütles siis, et see ei ole üldse kallis mäng.

Golfi juures on kõige kallim osa aeg, muidu ei ole see üldse kallis mäng. Sa pead inimese vaid kohale tooma. Eesti golfikogukonna võtmeküsimus on elitaarsuse kadumine. Kui ma hakkasin 2007. aastal mängima, oligi see suhteliselt elitaarne mäng. Me elame muutuvas maailmas.

Eesti Golfi Liidul on president ja peasekretär valitud. Valgerannas seisavad ka valimised ees. Millised on Toomas Teekeli lubadused uueks hooajaks, kui ta kandideerib uuesti klubi presidendiks?

Sügisel arvasin ma, et ei kandideeri isegi juhatusse. Täna ma enam sedasi ei ütle, sest viimased kolm kuud on väga huvitavad olnud. Ma näen, et on tekkinud protsessid, mis võivad Eesti golfi ainult paremuse poole viia. Kui klubidevaheline suhtlemine oli eelmise aasta lõpus suhteliselt null, siis nüüd on see hakanud hoopis teises suunas minema. Teine asi on see, et vaadates praegu meie eelmise aasta juurdekasvu, teen ma kindlasti ettepaneku tuua klubi juhatusse värsket verd. Mis edasi saab, seda otsustab klubi. Klubi valib juhatuse 7-9 liiget, juhatus valib enda seast presidendi, nagu põhikiri ette näeb. Edasi otsustab juhatus. Valgeranna klubi juhatus on täpselt nii tugev, kui on selle valinud klubiliikmed. Aastate eest oli aeg, kus keegi ei tahtnud juhatusse minna, siis lausa sunniti. Tänavu ma ei tahaks seda näha, ma tahaks, et kui on 7 kohta, oleks sinna 20 kandidaati. See oleks super, mitte nii, et ma otsin, kas saab 7 kandidaati kokku või ei saa.

Mida peaks Valgeranna järgmisel hooajal tegema, sõltumata sellest, kes valitakse presidendiks?

Kõige suurem töö on noored, see on A ja O. Ma olen aastakümneid orienteerumisega tegelenud ja olen näinud, et igasuguse spordiklubi jätkusuutlikkus on noored. Kui noori peale ei kasva, siis ühel minutil paned uksed kinni. Igasuguses spordiklubis võib osaleda kõrge vanuseni, aga ma mäletan üht klubi, kus noori polnud üldse, oli sõpruskond, ja see klubi kestis täpselt kuus aastat, siis pandi kinni. See oligi sõpruskond, mitte klubi. Aga kui me tahame rääkida tänasest Eesti golfi arengust, mis seisneb klubilisel põhimõttel, siis meie klubides peaksime tegema panuse neile, kes on 5-10-aastased, nemad kasvavad peale ja hakkavad 15-20 aasta pärast elu edasi viima. See on täna prioriteet number üks.

Valgeranna golfiklubi president Toomas Teekeli arvamust täiendab White Beach Development AS juhatuse liige Vahur Tamm, kes toob välja noorte golfiõppe seose Eesti Golfi Liidu jagatava õpilaste “pearaha” ja klubi liikmeksoleku vahel.

Meil osales viimasel kahel suvel Gerdi treeningutes 50-55 noort, enamus Audru valla elanikud, kes käivad aktiivselt treeningutes. White Beach Golf annab neile kogu varustuse ja pallid tasuta, Audru Vallavalitsus kompenseerib iga lapse kohta osaliselt treeneri töötasu, sama teeb ka golfiklubi, kes sai selleks omakorda osaliselt toetusraha EGL-lt. Seega on lastele loodud ideaalsed tingimused ja nad kasutavad seda väga aktiivselt. Samas ei ole need noored astunud golfiklubi liikmeks — miks see nii on, on koht klubil endal peeglisse vaatamiseks.
Eesti Golfi Liidu uue eelarvestrateegiajärgi jagatakse sellest aastast alates laste treeninguteks “pearaha”, aga ainult selle järgi, kui palju on klubi liikmeid. Ka see on mõistetav, sest miks peaks toetama üks MTÜ oma mitteliikmeid — see on põhikirjavastane tegevus.
Ja nüüd ongi see koht, kus Valgeranna Golfiklubi peab pugema nahast välja, et meelitada kõik noored enda liikmeks — vastasel juhul kaotab klubi oma eelarvelise toetusraha EGL-ilt, ja see omakorda seab ohtu noortetrennide toetamise klubi poolt ja selle tulemust võib ennustada, mis siis juhtub….

Kui soovid, et ajakiri Golf jõuaks ka Sinu postkasti, telli ajakiri SIIT!

Jaga