Kui algajal golfaril on põhiküsimuseks see, millist golfivarustust osta, siis kogenud mängijal tekib vajadus see üle vaadata ja leida algselt soetatu asemele midagi sellist, mis vastaks uuele tasemele ja oskustele. Golfivarustust valides tuleb silmas pidada paljusid nüansse, asjatundja abi on siin väga teretulnud. Millega tuleb arvestada ja kuidas näeb välja varustuse fittimine, räägib golfipoe GolfLife Shopi müügikonsultant ja Otepää klubi golfitreener Valdek Apivala.
Millal võiks golfivarustust uuendada?
Sellele küsimusele ei ole ühest vastust. Meie kliimavöötmes võiks seda teha kevadel, kui kõik golfimängijad ootavad kannatlikult hooaja algust ja golfivarustuse tootjad on toonud turule uued tooted. Parim, mis kevadel saab juhtuda, on see, et saame pärast pikka talve uue varustusega golfi mängima. See on üks vastus.
Tegelikult aga ei ole vahet, kas on talv või suvi, aeg-ajalt tuleks varustus üle vaadata nagunii. Kõik golfivarustuse tootjad arendavad pidevalt tooteid ja nende põhieesmärk on klubimängijate elu väljakul lihtsamaks teha. Tehakse golfikeppe, millega on lihtsam lüüa.
Näiteks puukeppe saab ka ise reguleerida, TaylorMade’i kõige uuemal M1-driveril on võimalus muuta laba kaldenurka standardnurgast +/-2 kraadi ja saab muuta ka labal olevaid raskusi, et pall hakkaks lendama rohkem vasakule või paremale, kõrgemalt või madalamalt. Klubimängijale on liigne reguleerimine isegi natuke halb, kuna öösel võib tekkida mõte midagi reguleerida, järgmine öö võib tekkida järgmine mõte ja nõnda edasi. Reguleerimisvõimalused võiks koos golfiõpetajaga üle vaadata.
Mina soovitan varustust uuendada või välja vahetada siis, kui mängutase tõuseb ja mängitakse näiteks alustaja setiga. Mul on see talv olnud juhtumeid, kus klient tuleb poodi, hakkab uurima golfivarustust ja jutu käigus selgub, et tema HCP on 16 ja ta mängib ikka veel alustaja setiga. Siis tuleb igal juhul golfivarustus välja vahetada, sest pole ju mõtet ilusal väljakul end valede vahenditega piinata.
Väga paljud golfimängijad mängivad golfi neile mittesobivate keppidega. Olen nüüd kolm kuud GolfLifeShopis golfivarustust põhjalikumalt fittinud ja müünud ning on uskumatu, kui valede golfikeppidega üritatakse golfi mängida ja oma mängu parandada. See on sama nagu klient, kes ostab kaks numbrit suurema pintsaku kümme sentimeetrit lühemate varrukatega kui peaks. Kas vaatepilt on hea? See on tabav võrdlus, mida võib üle kanda ka golfivarustusele.
Rääkige varustuse valimise protsessist: kui palju peaks aega varuma ja millise tehnikaga te konkreetsele inimesele golfikepid valite?
Et sobiv golfivarustus leida, tuleb lihtsalt GolfLife Shopis aeg broneerida ja golfikeppide fiting läbi viia. Aega kulub minimaalselt tund ja see maksab 60 eurot, kaks tundi 100 eurot. Kui leiame kliendile sobivad kepid ja ta ostab need meie poest, tasaarveldame fittingu teenuse hinna golfivarustuse ostusummast. Kui aga klient ei soovi meie tooteid osta, saab ta vähemalt teada, missugune on talle sobiv golfivarustus.
Alati on hea kaasa võtta ka olemasolev golfivarustus. Päris sageli on olemasolevas golfivarustuses keppe, mida ei pea välja vahetama, mõne kepi puhul piisab ka gripi vahetusest.
Üks soovitus kõikidele Eesti golfimängijatele – vaadake kevadel kohe oma gripid üle. Minu kogemus on see, et paljudel mängijatel on golfikepi gripid sellises olukorras, et nendega ei ole lihtsalt võimalik golfi mängida. Midagi pole teha, investeering grippide vahetusse tuleb ära teha. Me kõik ju tahame hästi golfi mängida, aga see tähendab, et ka golfikepid peavad hooldatud ja korras olema.
Millest varustuse vahetamisel alustate?
Fitinguprotsess algab kliendi taustauuringust: kui kaua inimene on golfi mänginud, mis on HCP, mis on eesmärk golfis, kus väljakul ta mängib, kas on võtnud golfi treeningtunde, kes on golfitreener jne.
Kuna ma ise olen treener, on mulle väga oluline teada, kas klient kasutab golfitreeneri abi. Kui kasutab, siis ma väga ei sekku, kui näen mingeid tehnilisi vigu löökide käigus. Kui aga klient soovib, et ma fittinguajal ka tema löögitehnikat vaatan ja parandan, siis ma selle soovi täidan, nii et GolfLife Shopis saab klient fittingu ja eratunni põhimõtteliselt koos.
Uurime, millised on kliendi ootused ja mõtted uue golfivarustuse soetamisel, kui palju on ta mõelnud investeerida. Mina omalt poolt viin kliendi kurssi, kui palju golfivarustus maksab.
Edasi mõõdame ära kliendi pikkuse ja käte kõrguse maast, sellega saame teada kliendi golfikeppide pikkuse. Mõõdame kliendi käelaba suuruse, sellega saame teada gripi suuruse. Seejärel näitan ja soovitan golfikeppe, mis võiksid kliendile sobida.
Jällegi kogemus sellest talvest: kui kliendile ei meeldi brändinimi või mingi konkreetse kepi välimus, ei ole mõtet edasi minna, tuleb leida alternatiiv – selle leiab alati. Kui ikka kliendile ei meeldi näiteks rauakepi laba visuaalselt, võime sinna otsa panna maailma kõige õigema varre ja parema gripi, aga asi ei hakka toimima, sest aju on teinud oma valiku.
Fitingu esimese osa peale kulub umbes 20 minutit. Järgmiseks hakkame palle lööma, talvel kahjuks võrku.
GolfLife Shopis kasutame analüsaatorit FlightScope, mis on maailmas üks enamkasutatavaid analüsaatoreid. Klient lööb palle ja analüsaator näitab kõiki löögi parameetreid. Üks põhinumber on golfikepi laba kiirus, millest saame teada, missuguse varre jäikusega peavad olema golfikepid. Saame teada ka kliendi löögitempo, millega valime golfikepi varre raskuse. Siis kasutame teipe golfikepi laba all, millest näeme, mis kohaga tabab golfikepp maapinda. Kui tabab otsa või kannaga, tuleb golfikeppide labasid väänata kas üles või alla.
Flightscope annab hästi palju numbreid ja graafi kuid, kuid need on mõeldud rohkem treeningute jaoks. Fitingu põhiparameetrid saame kohe ja kiirelt teada. On hea, kui klient annab ka ise palju tagasisidet: väga tähtis on kliendi tunne konkreetse golfikepi suhtes.
Kui oleme leidnud sobiva kepi või kepid, läheb tellimus tootja tehasesse. Aega kulub paar-kolm nädalat ja lisatasu kohandatud keppide eest maksta ei tule, välja arvatud siis, kui klient soovib erilisi varsi või grippe. Olemasolevat varustust on ka mõttekas fitata, aga siis maksavad kõik muudatused vastavalt hinnakirjale.
Kelle käest varustuse kohta nõu küsida? On see alati vajalik?
Kui oled alustaja, ei ole veel golfipisikut päris külge saanud ja soetad alustaja golfikomplekti, ei peagi väga nõu küsima, võib rahulikult hinna järgi osta. Ma ei oska soovitada ka brände, põhimõtteliselt on kõik sarnased.
Korraliku golfivarustuse puhul soovitan alati nõu küsida kas golfipoest või golfiväljakutel pro’de käest, aga parim on teha golfikeppide fitting. Odavalt soetatud hea brändi kepid, mis kliendile ei sobi, ei olegi lõpuks soodsad, kuna need tuleb ümber ehitada. Rauasetti puhul võib seitse rauda lisaks maksta umbes 200 eurot.
Olen suvel tööl Otepää golfiväljakul ja ka seal on võimalus golfivarustuse fiting läbi viia. Ei pea olema Flightscope, on olemas ka väiksemaid abivahendeid, millega saame fitingu tehtud ja kliendile vastavad golfikepid tellida või ehitada.
Erinevaid brände on palju, kuidas nende vahel valida?
Brände on maailmas palju, juhtivaid 6-8. Ei oska konkreetselt soovitada, iga klient peab ise valiku tegema. Golflife Shopi põhibrändid on TaylorMade ja Srixon, aga ma ei saa öelda, et just need on maailma parimad brändid. Paljud kliendid leiavad endale golfikomplekti eri brändide tooted ehk siis just need golfikepid, mis sobivad. Minul isiklikult on puud, rauad, wedge’id ja putter kõik erinevate brändide omad.
Aga mida teha vana varustusega?
GolfLife Shop ei tegele kasutatud golfivarustusega. Tuleb ise leida võimalus golfivarustus realiseerida, kas mõnele uuele alustajale golfimängijale või kusagil golfiportaalis varustusele uus omanik leida.
Milline on hind, millega tuleb arvestada?
Golfivarustuse hinnad maailma turul on viimased paar aastat tõusnud. Kliendid peavad lihtsalt uute hindadega kohanema. See hinnatõus ei ole ainult golfis, sama on näiteks murdmaasuusatamise varustusega. Uue täiskomplekti hind ulatub 1500 euro kanti, aga õnneks ei pea kogu golfivarustuse komplekti korraga ostma. Samuti pakutakse järelmaksu võimalusi.
1500 eurot on tippbrändide tipphind, aga näiteks murdmaasuusatamises ei saa 1500 euroga tippvarustust ja suuski peab veel ka määrima, nii et ei ole see golfivarustus tegelikult väga kallis midagi. Ja ei pea ju iga aasta uut varustust muretsema.
Kui golfimängija on aktiivne ja tal on viis-kuus aastat vanad golfikepid, siis võiks varustust uuendada. Tehnoloogia areneb ja kepid lähevad paremaks. Loomulikult ei toimu areng igal aastal, aga 2016. aasta golfikepid on kindlasti oluliselt paremad kui 2010. aasta omad. Paremad tähendab seda, et on lihtsam mängida, kepid annavad rohkem andeks ja löövad kaugemale. Golfikepid väsivad aja jooksul, midagi pole parata.
Külasta ka e-poodi!
Artikkel ilmus ajakirja Golf kevadnumbris.
Tekst: Monika Kuzmina, Jüri Kukk
Foto: erakogu
Ajakirja Golf tellimuse saab teha SIIN!
Golfiportaal on kõigile, kes peavad lugu kvaliteetsest vabast ajast, hindavad tervist ja sportlikku eluviisi, tahavad nautida kaunist loodust ning huvituvad golfist.