TÄISPIKK LUGU! Võrumaal mängitakse vägevat maamehegolfi

Maatoit maitseb erinevalt linnarestoranis valmistatust ja küllap külakiigel tekib teistsugune tunne kui suure lõbustuspargi atraktsioonidel. Elukeskkondadel on omad iseärasused, mida nutikad ja ettevõtlikud inimesed ära kasutada ja teistelegi pakkuda oskavad.

Õde ja vend Karin Sepp ja Tarmo Kokk tõid Võrumaale maamehegolfi. Oma kodu kutsuvadki nad Maamehe Golfi taluks. Golfi edukäigule aitab kaasa kaunis ja põnev Võrumaa maastik. Ühe või teise protsessi kordaminekuks tehakse maal sageli vajalikud asjad oma kätega ja nii on ka maamehegolfi puhul. Mõnusa spordialaga kaasneb positiivne emotsioon koos talupojahuumoriga. Ja eks ainulaadsust lisab seegi, et golfipalli võib taga ajada lausa koos lihaveistega. Tarmo ja Karin olid lahkesti nõus maamehegolfi olemust avama ka ajakirjale Golf.

Suvise avatud talude päeva avapauk anti teie talus. Kui palju oli huvilisi? Kuivõrd suutsite rahvast golfiusku nakatada?

Avapauguüritusel osales üle 700 inimese. Huvilisi on alati ja seda on rõõm tõdeda. Mängijatearv teeb silmad ette nii mõnelegi profi golfirajale. Kaugeimad mängijad on Austraaliast.

Eestis olete vist ainus talu, kus mängitakse maa-mehegolfi. Kui levinud on see mäng välisriikides?

Meil puudub täpne ülevaade. Teeme rõõmuga oma tööd ja teiste tegemistega väga kursis pole.

Maaeluminister Mart Järvik ka avapaugul mängis?

Minister tegi avapaugu, kuid enama jaoks aega nappis. See tuleb järgmine kord.

Läheme nüüd jutuga veidi kaugemale. Kas Võrumaaga on teie perel põlvkondadepikkused sidemed? Kuidas tekkis idee taluettevõtlusega tegelema hakata?

Meie isapoolne suguvõsa on pärit Võrumaalt ja on tahtnud tegeleda põllumajandusega, võidelnud vabadussõjas omale talu, aga ema on hoopis Pärnumaalt Suurejõelt. Meie oleme sündinud Võrumaal, mis on parim paik elamiseks ja tegutsemiseks. Isa oli kogu elu hinnatud loomaarst ja ema zootehnik. Talupidamisega alustas isa esimeste talude seas Võrumaal 30 aastat tagasi. Oleme pidanud keskmise suurusega piimakarja, kuid nüüdseks on meie põhitegevussuund teravilja- ja nuumveisekasvatus. Golf on mõnus vaheldus igapäevasele talutööle.

Kuivõrd aitavad teised majandusharud golfi edendada?

Golfiga arendame ka agroturismi. Üks osa golfirajastki kulgeb läbi veisekopli. Mängijad saavad võistelda seal nii üksteise kui ka lõbusa palli taga ajava lihaveisega.

Kui palju oli golfiidees kiindumust golfi ja kui suure tõuke andis vajadus leida talule konkurentsivõimeline tegevus?

Maamehegolfi kogesime esimest korda Soomes, kust tagasi tulles idanes mõte peas paar aastat. Rada on kujundatud maastikuvõimalusi kasutades. Ka kepp on ise väljatöötatud. Päris golfiga on kokkupuude Tarmol. Kõik ülejäänud pere armastab maamehegolfi.

Kui palju perel aega jääb mängimiseks?

Kord aastas jääb küll aega, et üks tuline golfilahing maha pidada.

Kes on pere parim mängija?

Karini tütar Eliise-Mariin.

Kuivõrd sobib see mäng treeninguks tavalise golfi juurde jõudmisel?

Rada on meil ligikaudu 2 kilomeetrit pikk. Rajal on üheksa auku. Rada kulgeb Võrumaa imeliste kuplite ja metsade vahel, ikka mäest alla ja seejärel taas tõus mäkke. Golfikepi valmistamisel on inspiratsiooni saadud vanast Eesti kingsepa puuvormist. Maamehegolfis on vähem reegleid ja loomingulisus lubatud. Ka kummikutes mängija on teretulnud.

Võib-olla on maamehegolfil juures ka mõni nõks, mida tavalisel golfil pole?

Igas mängus on omad nõksud, nii ka maamehegolfi s. Seda peab küll tõdema, et mehed ja naised mõtlevad selles mängus erinevalt: kui esimest korda rajale minnakse, siis mehed tihipeale alustavad toore jõuga ja head lööki sellele ei järgne.

Milliseid töid tuli raja rajamiseks teha?

Rada kulgeb talumaadel ja metsas. Rajalt on eemaldatud puid ja kasutatud ka traktori ja kopa abi. Kõik tööd on tehtud oma perega ja midagi keerulist pole olnud.

On Võrumaal maamehegolfi maastiku mõttes parem arendada kui näiteks Viljandimaal või Harjumaal?

Igal pool on omanäolisi maastikke.

Kus mujal Eestis või välismaal olete mänginud?

Olemegi mänginud ainult põhjavendade juures maamehegolfi.

Kus valmivad kepid?

Üks tore puutöömees naaberkülast valmistas.

Mis juhtub, kui sellise kolaka palliga pihta saab?

Maamehegolfi pall on küll tunduvalt suurem, kuid pehmem kui tavagolfi pall. Väike müks ja ongi valu möödas. Hullem oleks, kui pihta saaks maamehegolfi kepiga.

Milliseid positiivseid emotsioone või huumorit võib seoses maamehegolfiga saada?

Nalja ja rõõmu on iga päev, kui golfimängijad on kohal. Nalja pakub kõigile see, kui üritatakse teha väga tugevat ja head lööki, aga kepp ei puuduta löögi ajal isegi palli.

Korraldate ka võistlusi?

Veel mitte, aga mõtted selles suunas liiguvad küll.

Autor: Jaan-Ivo Lukas

*Artikkel ilmus ajakirja Golf 3/2019 numbris.

Kui soovid, et ajakiri Golf jõuaks ka Sinu postkasti, telli ajakiri SIIT!

Jaga