TÄISPIKK LUGU! Valgus töökeskkonnas: millega peab arvestama?

Valgus on tähtsaim füüsikaline parameeter töökeskkonnas, sest mõjutab otseselt inimese nägemisvõimet. Nägemisülesannete ohutuks ja mugavaks täitmiseks on vajalik ergonoomiline valgustus.

Eesti kontoritöötajate seas läbi viidud uuringust selgus, et 65% on tundnud silmades kaebusi viimase 30 päeva jooksul. Üheks põhjuseks võib olla halb töökoha valgustus. Lisaks põhjustab halb valgustus kaela kangust ning valu ja ebamugavustunnet õlgades.

Külm valgus

Lähtuvalt Eesti Vabariigi määrusest „Töökohale esitatavad töötervishoiu ja tööohutuse nõuded“ peavad kõik töökohad olema piisavalt valgustatud. Tööandja peaks olema teadlik, et tööpinna valgustustihedus kontorites on vähemalt 500 luksi. „Loomuliku valguse osakaal on hästi oluline talveperioodil. Töötajad, kes töötavad valguses, mille spekter on küllalt lähedane loodusvalgusele, on vähem haiged ja suurema tööviljakusega. Meie kliimas loomuliku päevavalgusega pole võimalik tagada piisavat valgustust, seega tuleb appi võtta tehisvalgustus,“ sõnab ergonoom Triinu Sirge.

Soe valgus

Ergonoomiline valgustus jäljendab kõiki päikesevalguse aspekte, see on inimsilmale kõige sõbralikum valgus. Sellised lahendused, näiteks Ergoway.ee ergonoomilised laualambid, mõjuvad soodustavalt inimese kehalisele ja vaimsele tervisele ning taastavad märgatavalt töövõimet.

Milline on ergonoomiline laualamp?

Valgusti, millel saab vahetada värvsustemperatuuri. Kui inimene ärkab, vajab ta külmemat valgust, et virguda. Siis sobib sinaka alatooniga valgus, millel on värvsustemperatuur üle 5300 K. Lõuna ajal on tervisele parim neutraalvalge valgus. Õhtupoole on vajalik valida valgus soojades toonides, et organism viia unemeeleollu.

Neutraalne valgus

Sellistes erinevates valgustingimustes töötamine on meie kehale mugav, silmadele rahustav ja meie töövõime on suurem, kuna keha on justkui loodusega rütmis.

*Artikkel ilmus ajakirja Golf 4/2018 numbris.

Kui soovid, et ajakiri Golf jõuaks ka Sinu postkasti, telli ajakiri SIIT!

Jaga