Urmas Sarapuu ettevõtte SU Valgus imepärane lugu sai alguse kuus aastat tagasi. Oli hämar sügisõhtu ja diivanil istudes silmitses ta akna ees järjest pimedusse mähkuvat suurt taime. Midagi on taimel puudu, mõtles Sarapuu. Sellel hetkel meenus talle lapsepõlvest hetk, kui sõbra juures nägi ta läbi kahe korruse kõrguvat suurt jõulukuuske.
„Neil oli puu alla pandud tavaline prožektor, millele oli peale pandud roheline kile. Kuusk säras ja elas täies hiilguses. See lapsepõlvemälestus viis mind taipamiseni, et taim tahab valgust saada,” räägib ta. Sarapuu hakkas internetist otsima analoogset asja. Oleks ju tahtnud osta. Kuna sealt ta seda ei leidnud, tekkis mõte see ise teha. Sarapuu oli sisustanud kortereid ja tal tekkis mõte, et see valgusti peaks olema valgustatud taimeanum. Selline, mis sobib interjööri. Päeval on disainielement ja öösel valgusti.
Sarapuu võttis sammud sõbra töökotta. Esimene valgusti sai koos valmis tehtud. Kuna tuttavatele see meeldis ja maailmas puudus interjööriga harmoniseeruv taimevalgusti, arvas Sarapuu, et neid võiks veel teha. „Nüüd olemegi aktiivselt tegelenud oma toodete turule toomisega,” teatab ta.
TEADMATA SIISKI, KUIDAS SEE VASTU VÕETAKSE.
Jah. Alguses võrreldi seda lillepotiga ja öeldi, et see lillepott on nii kallis. Ütlesin, et see ei ole lillepott, vaid valgusti, kuhu käib sisse lillepott. See on käsitööna disainitud ja detailideni läbitöötatud taimevalgusti. Võrreldi ka hindu valgustitega ja öeldi, et valgustid ja eriti disainvalgustid on teadaolevalt kallimad. Aga asi hakkas õiges suunas liikuma. Paljud on neid juba nüüdseks ostnud. Inimesed näevad neid külas olles ja kontorites. Sõbrad on küsinud, kes on meie kliendid. Ütlen, et kliendid on seal, kus taimed on.
NEID ON JU IGAL POOL.
On tõesti: kodus, kontoris, hotellides, restoranides. Taimi on kõikjal.
PÕHIMÕTTELISELT SOBIKSID NEED LILLEVALGUSTID IGA STIILIGA MAJJA JA KORTERISSE.
Meie eesmärk ongi teha kliendile sobiv toode. On võimalus valida ka standardtooted, aga kuna me teeme neid käsitööna, siis on võimalus teha oma soovi järgi, erineva suuruse, materjali, värviga. See on meil täiesti rätsepatöö.
OLETE TEGELENUD SISEKUJUNDUSEGA. SEEGA SELLE TOOTE LOOMINE ON SELLEST MÕJUTATUD.
See on tekkinud läbi elu enda vajadustest, hobidest ja huvidest lähtuvalt. Elu on mind suunanud sinna, kus ma olen tegelenud asjadega, mis mulle meeldivad.
KUIDAS TE ISE ENDA TOOTEID NIMETATE?
Disainkäsitöövalgusti, meeleoluvalgusti, taimevalgusti ja ka üldvalgusti, sest kui panna meie toode näiteks terrassile, siis see valgustab nii terrassi, hoovi kui ka majafassaadi. Sellel on mitu kasutusvõimalust.
MILLINE OLI SU VALGUSE ESIMENE TÖÖPÄEV?
Esimene oligi, kui läksin sõbra töökotta. Katsetasime seal erinevaid variante ja firma sai loodud tegelikult natuke hiljem. Eks need valgustid on arenenud läbi kuue aasta.
KUIDAS KIRJELDAKSITE ESIMEST AASTAT?
Põnev oli. Aegu on olnud igasuguseid. On olnud ka raskeid aegu, kus tegelikult tuli peale maksta sellele nii-öelda hobile. Ma olen uskunud alati sisetundesse ja tugevasse tööeetikasse. Olen saanud messidelt palju positiivset tagasisidet. Inimestele päriselt meeldib meie toode. Selleks, et inimestele jõuaks kohale, mis see tegelikult on ja kuidas toimib, on vaja seda ise kogeda ja loomulikult teha ka head reklaami.
POLE SELLIST MÕTET OLNUD, ET ANNAKS ALLA?
Viimane aasta on olnud väga hea. Enne seda oli raskem. Oli momente, millal enam ei teadnud, kuidas peaks jätkama. Ei saanud aru, kas ma teen õiget asja või mitte. Aga õnneks suur usk oma tootesse ei kadunud hetkekski. Messidelt tuli samuti positiivset tagasisidet. Mõned lähedasemad sõbrad, kes on ka partneriteks, on öelnud, et ma olen ikka uskumatult järjekindel vend. Nemad oleksid minu asemel juba ammu alla andnud. Aga mitte mina.
MILLEST VALGUSTID TEHTUD ON?
Kasutame erinevat tüüpi ja tooni LED-ribasid. Samuti on erinevad juhtimisvõimalused: neid saab puldist sisse ja välja lülitada, saab timmerdada. Võimalusi on palju. Ka välitingimustesse saad ühendada liikumisanduriga. Täna on nutimajad ja tooted, mida saab juhtida ka telefonidest.
SAAB PANNA ERINEVAID VÄRVE, AGA TEIE OLETE VALINUD VALGE. MIKS NÄITEKS SINIST EI KASUTATA?
See on siiski valgusti. Päevavalge on väidetavalt kõige parem. On ka taimevalgusteid, millel on spetsiaalne värvispekter. Kuna LED värvispekter on lai, oleme valinud oma toodetele taimekasvuks optimaalse valguse, sest on teada, et juure kasvatamiseks on üks valgus, õie kasvatamiseks teine, vilja kasvatamiseks kolmas.
SEE ON NAGU OMAETTE TEADUS.
Jah. Kui mõni küsib, kas mul on mingi spetsiaalne taimevalgus, mis mõjub lillele, siis olen öelnud, et needsamad kuusega sõbra vanemad kasvatasid kasvuhoones tänavavalgustusega roose, tomateid, kurke, rediseid. Vanasti kasvasid taimed tänavavalgustuslampide all, praegu kasvavad LED-valguse all, mis pole küll spetsiaalselt taime valgustamiseks mõeldud, kuid toimib sellegipoolest.
SEE VALGUS TEEB MIDAGI TAIMEDEGA JA MUUDAB NEED LOPSAKAMAKS?
Jah, annab taimele lisavalgust. Mõni taim on selline, mis on väga valgusele reageeriv. Kõiki ei saa selle valgusega kasvatada, sest mõned taimed tõmbavad ümber valguse, tõmbavad end sinna kokku. Kuid on taimi, mis kasvavad seal ideaalselt. Ega iga taim ei sobigi igale poole. Päris palju on põhilisi taimi, mida meil näiteks kontorites või korterites kasvatatakse. Nendele see mõjub väga hästi. Meil on olnud ka havisabaga kliente, kellel polnud ühtegi akent. Kinnine ruum, aga meie valgustiga havisaba kasvas.
KESKKONNA- JA ENERGIASÄÄSTLIKKUS ON OLULINE?
Muidugi. Tänapäeva tehnoloogia läheb ju kõik LED peale. See võtab väga vähe voolu, seega on energiasäästlik. See, mis hetkel maailmas toimub, on üsna ebaefektiivne. Vähemalt tuleks anda enda poolt midagi, ja teha asja, mis ka aitab. Kui otsisin internetist neid valgusteid, siis enamik olidki põhimõtteliselt sellised, millel oli valgusti all, pirn põles ja valgustas ära kogu plastmasspoti. Kui panid selle sinna mulla ja taime sisse, siis see kattis valguse ära. Nii ei jõua valgus taimeni. LED-ribaga on võimalik valgustada anuma ülemine äär, mis omakorda paneb elama terve taime.
RÄÄGIME KA LILLEKASTIDE TEGEMISEST. OLETE ÖELNUD, ET NENDE KASTIDE TEGEMINE ON TEILE NAGU MEDITATSIOON.
Jah. Nokitsen nendega, panen neid detailselt kokku. See on nagu kellassepatöö, lõikan neid 45 kraadi all. Servad on tehtud nii täpselt, et liitekohti praktiliselt ei näegi.
MIDA SEE TEIE HINGELE ANNAB?
Ma arvan, et annab mõnusat kohalolekutunnet, sest sa keskendud sellele. Seda ei saa teha lihtsalt seda tehes. Meil on ka kliendid öelnud, et tuleb jätta käsitööjäljed peale. Need on nii täpselt tehtud, aga öeldakse, et võiks teha natuke lohakamalt. Näiteks me liimime termopuitu niimoodi, nagu see oleks üks tükk ja arvatakse, et see on plastmass. Kui ma näitan lõikekohti, et see on puit, siis öeldakse, et see on uskumatu ja võimatu.
KUI VALGUSTADA ALTPOOLT, TEKIB FOTOSÜNTEES. TEADUSLIKULT ON TÕESTATUD, ET TEKITAB RAHUTUNDE, KUI SEDA VAADATA.
Taimelehe valgustamisega tekib fotosüntees, erkroheline valgus, mis mõjub inimesele rahustavalt ja positiivselt. Paljud kliendid on öelnud, et see on super toode ja kodus on hea olla. See on esimene asi, mis läheb hommikul põlema ja viimane, mis kustu pannakse. See loob koju hästi hubase atmosfääri. Alguses tegin neid tooteid lihtsalt hinge ja südamega, teadmata, kui suur lisaväärtus neil tegelikult on.
TAIMELEHE VALGUSTAMISEGA TEKIB FOTOSÜNTEES, ERKROHELINE VALGUS, MIS MÕJUB INIMESELE RAHUSTAVALT JA POSITIIVSELT.
TEIE VALGUSTID ON TV3-S, TRANSFERWISE’I KONTORIS JA MUJAL. KUI PALJU OLETE PIDANUD REKLAAMI TEGEMA?
Me kohe alguses pildistasime oma tooteid ja levitasime erinevates keskkondades. Tuli kliente, hakkasime koostööd tegema sisekujundajatega, arhitektidega. Nii see järjest läks. Eks oli hea, et on olemas selline koht nagu Facebook. Käisime ka messidel, laatadel ja ka teistes erinevates kohtades.
KUI PALJU LIIGUB SUUST SUHU INFO?
Järjest rohkem ja rohkem. Eks oleme ka neid omajagu juba teinud. On tõesti kliente, kes näevad kuskil ja tahavad endale ka.
KUI NÜÜD KORRAKS UNISTAKSITE, SIIS KELLE KODU VÕI MIS ASUTUST VÕIKS TEIE VALGUSTID KAUNISTADA?
Niivõrd ma ei mõtlekski kuulsusele. Muidugi annaks see toodetele reklaami juurde, aga ma tahaks, et kõik saaks aru, kuidas need toimivad ja siis vastavalt võimalustele ka soetaks neid. Kui inimene selle ostab, siis ta loob ruumi parema ja mõnusama atmosfääri.
KAS FIRMAT JUHTIDES PEAKS KUULAMA PIGEM SISETUNNET VÕI TEOORIAID SELLEST, KUIDAS FIRMAT JUHTIDA?
Elu kõik kogemused on õppetunnid. See, kas oled juhtinud õigesti või valesti. Kui me teeks kõik ühte asja ja oleks ühesugused, siis see ei toimiks. Mul on kaks poega, keda olen ühtemoodi kasvatanud, aga nad on kaks täiesti erinevat inimest. See on juba ehe näide sellest, et me oleme tulnud siia kogema erinevaid asju. Ei saa kunagi öelda, et keegi tegi midagi valesti. Inimene teeb sel hetkel, mil ta seda tegi, ainuõige asja ja oma parima teadlikkuse tasemel, mis sekundi pärast võib-olla juba muutub.
GOLF EI OLE TEILE KA PÄRIS VÕÕRAS?
Green card’i tegin umbes 2003. aastal. Olen käinud Niitväljal harjutamas, aga pole päris mänginud. Küll olen unistanud sellest, sest golfi mängimiseks on olemas väga ilusad looduslikud kohad. Mulle meeldib looduses ka jalutada. Kuulen pidevalt ka tuttavate käest, kuidas minnakse mängima hommikul, kui päike just tõuseb. Golfi mängides koged ju samuti rohelust ja valgust, nagu meie toodetegagi.
Tekst: Monika Kuzmina
*Artikkel ilmus ajakirja Golf 4/2019 numbris.
Golfiportaal on kõigile, kes peavad lugu kvaliteetsest vabast ajast, hindavad tervist ja sportlikku eluviisi, tahavad nautida kaunist loodust ning huvituvad golfist.