TÄISPIKK LUGU! Toomas Teekel: enne koeraga väljakule minekut peab olema kindel, et loom kaasmängijaid ei häiri

Fotod: erakogu

Valgeranna golfiklubi president Toomas Teekel käib golfamas koos koeraga – kolme ja poole aastase tiibeti mastifiga, kes näeb välja nagu mõmmi ja kelle nimi on Uuma. Õigemini küll Uumang, mis tõmbab peas käima mõttekino, sest ingliskeelse maailma slängis tähendab umang kas väga kuuma kutti või kreisit värki. Seda viimast pole Teekeli koer päris kindlasti. Vähemalt mitte golfimurul. Küll aga käis Elviira Eessaar uurimas, kuidas selle teise määratlusega olla võiks.

Kas Eestis on pigem harv nähtus, et golfimängija võtab oma koera väljakule kaasa?

See on ilmselt harv, aga ei saa öelda, et seda ei toimu – toimub küll. Võib-olla pole seda nii palju Tallinna väljakutel, sest siin on mängijate arv suurem, mängutempo kiirem ja muud segavad asjaolud. Aga Pärnus olen küll näinud.

Kuidas teised mängijad üldiselt sellesse suhtuvad?

Alati tuleb küsida. Kui sa lähed mängima üksinda või abikaasaga, siis ei ole probleemi. Aga kui sa lähed kellegi teisega mängima ja plaanid koera kaasa võtta, siis tuleb alati küsida, sest ei saa olla nõnda, et sina võtad koera kaasa ja teine kardab.

Ma saan aru, et Uuma golfipallile järele ei uha, aga kuidas ta oma aega siis sisustab?

Ta naudib meiega koos veedetud aega. Ta teab täpselt, et ei tohi astuda griinile, ta ei käi punkrites, ta ei lähe niisama vette. Kuna ta on käinud golfi mängimas maast madalast, siis on algusest peale paika pandud, mida ta võib teha ja mida mitte.

Kuna ta on käinud golfi mängimas maast madalast, siis on algusest peale paika pandud, mida ta võib teha ja mida mitte.

Kuidas te Uumat väljakul ohjas hoiate?

Kuna me abikaasaga koos mängime, siis jaotame alati ära, et isegi kui Uuma lebab, siis üks mängijatest alati jälgib teda. Koer on loom ja ta on mingil määral ettearvamatu, aga kui sa suudad tema tegevused ette aimata ja ta saab aru, et on reeglisse pandud, siis on teda ka lihtsam juhtida.

Teekeli kolm käsku ehk teeklit:

  • Enne koeraga väljakule minekut peab olema kindel, et loom kaasmängijaid ei häiri.
  • Iga koer ei sobi golfiväljakule ja ka sobiv isend peab seal käitumiseks treenitud olema.
  • Isegi kui koer on väga kuulekas ja väljatreenitud, peab alati olema keegi, kes ta käitumist jälgib, sest loomad on ettearvamatud.

Kuidas on golfiväljakute omanikud Uumat seni vastu võtnud?

Väga rõõmsalt. Ma arvan, et kui ta oleks seal väga suuri pahandusi teinud, siis ilmselt nad ei teeks seda. Aga ta on stoiliselt rahulikult käitunud ega ole kellelegi probleeme tekitanud – vastupidi, on isegi mingil määral seal atraktiivne olnud.

Ka on pigem halb või hea julgustada golfimängijaid lemmikloomaga väljakule tulema?

Väljakuomanikud vaatavad võib-olla asjale ühtpidi, mängijad jälle teistpidi. Mu enda seisukohast – kui ma tahan tegelda enda lemmikalaga ja samas mul on ka lemmikloom, siis on hea, kui saab need kaks asja siduda. Golfiring võtab aega tavaliselt kuskil 3–4 tundi, lemmikloomaga peaks jällegi jalutama –  nii et nende kahe asja ühildamine on ideaalne. Aga see sõltub individuaalselt nii loomast, väljakuomanikest kui ka partneritest, kellega sa mängid. See sõltub väga paljudest faktoritest. Sa pead tegema ise ka selleks tööd, et seda respekteeritaks ja koer peab olema korralikult koolitatud.

Kui ma tahan tegelda enda lemmikalaga ja samas mul on ka lemmikloom, siis on hea, kui saab need kaks asja siduda.

Olete välismaal mängides koeri väljakul märganud?

Jaa, olen küll, aga ainult nendel väljakutel, kus koormused väga suured pole. Seal hakkab määrama mängutempo, mis on koeraga paratamatult natukene teistsugune. Ja teine asi: eks see sõltub loomulikult su enda mängutasemest. Kui sa suudad oma mängutasemega aega natukene kompenseerida, siis võib-olla on see mõeldav, aga kõik on väga subjektiivne ja sõltub suuresti kokkulepetest. Nii et ega see väga levinud ei ole.

Kas koerakasvataja, kellelt Uuma ostsite, oli teadlik, et koer peab olema võimeline golfiväljakul käituma?

Ta oli teadlik, et me mängime golfi ja et me oleme enda kahe eelmise tiibeti mastifiga ka seda mänginud. Selge see, et tiibetlastega ei tohi väga palju väljakul käia – nad on suured koerad. Kui seda teha, siis mõistlikult ja normaalses tempos – nii ei ole probleemi, sest tiibetlane ei jookse, vaid tatsab ringi nagu väike mammi.

Toomas ostis Uma selliselt koerakasvatajalt, kes kaalub põhjalikult, enne kui kellelegi looma müüb. Esmatähtis on, et koer saaks hea kodu, sest koer on elusolend nagu inimesed. Kui Toomas koertest räägib, siis ta pilk muutub. Kirjeldada seda ei saa, seda peab nägema. Ajakiri Golf peab vägagi tõenäoliseks, et kui Toomas poleks Valgeranna golfiklubi president ja firmajuht, oleks ta koer – võimalusel tiibeti mastif.

*Artikkel ilmus ajakirja Golf 2/2018 numbris.

Kui soovid, et ajakiri Golf jõuaks ka Sinu postkasti, telli ajakiri SIIT!

Jaga