Mitte keegi meist, ei Eestis, Euroopas ega mujal maailmas pole kunagi varem kogenud sedalaadi hirmu ja teadmatust, mille tõi kaasa koroonapandeemia. Tavapärane elu ja majandus on mitme luku ja riivi taga ning aprilli alguse seisuga pole mingit selgust, kui kauaks jääb erinevate riikide välja kuulutatud eriolukord kestma.
Pole ravimit ega vaktsiini
Koroonaviiruse puhang sai alguse Hiinast Wuhani linnast 31. detsembril 2019. Näpuga näidati sealsele antisanitaarsele lihaturule, arvati, et haigus kandus üle loomadelt, nahkhiirelt või koorikloomalt. Teise variandina pani viirus putku Wuhani biolaborist.
Kui alguses arvati, et nagu koroonaviirusele geneetiliselt sarnase SARS-viiruse puhul, jääb haigus pidama Aasiasse, siis seekord läks teisiti. Väga kiiresti levis nakkus Euroopasse ja seejärel Ameerikasse. Esialgu polnud inimestel infot selle haiguse kohta, nad ei teadnud, et peaks hoiduma lähikontaktidest ja end kohe isoleerima, kui ollakse kokku puutunud viiruse- kandjaga. Toimusid massilised nakatumised Itaalias suusakuurortis, suurtel kruiisilaevadel, suurüritustel jm. Inimesed lendasid lennukitega tagasi koju ja viisid haiguse igasse maailma nurka. Eestis kujunes üheks suuremaks nakatumiskoldeks Saaremaa, kus peeti võrkpallivõistlus juba nakatunud itaallaste osavõtul.
Haiguse tunnused on sarnased külmetushaigusele, kaasneda võivad kõrge palavik, nohu, köha, peavalu jms. Viiruse riskirühma kuuluvad vanemaealised ja need inimesed, kel on kroonilised haigused, immuunpuudulikkus. Inimkonnal pole haiguse vastu ravimit ega selle ennetamiseks vaktsiini. Ainuke tõestatud meetod haigestumisest hoidumiseks on vältida kokkupuudet viirusekandjatega ning pesta tihedalt käsi, sest viirus säilib kõvadel pindadel mitu päeva. Riikide valitsused hakkasid üksteise järel sulgema riigipiire. Aprilliks on enamik riike sulgenud kõik poed peale toidukaupluste, apteekide jms. Seatud on liikumispiirangud, keelatud kogunemised ja üritused. Soovitatakse kodust välja minna ainult hädapäraste ostude tegemiseks.
Majandus ja meelelahutus on pandud pausile, vaid väike osa sellest saab elus püsida videosildade ja muude kaugmeetodite abil. Lapsed õpivad kodus. Vanemad töötavad kodus, kui neil on õnne ja neil on veel tööd. Enamik spordisaale on lukku keeratud.
Koroona kroonika (tuginedes Eesti Terviseameti andmetele)
[extlsc id=”23583″]Mänguväjakud on avatud
Aktiivne spordielu on lõppenud, aga golfaritel Eestis on üks eelis – golfiväljakud on ka sel hooajal avatud. Golfi eripära võrreldes paljude teiste spordialadega tulebki nüüd hästi esile – värskes õhus saab oma lemmikalaga siiski jätkata ka sellel erakordsel ajal – kui piirangutest kinni pidada.
Paljudes riikides suleti mänguväljakud täielikult kohe pandeemia puhkedes. Soome golfiklubide hinnangul ulatuvad nende kahjud juba praegu miljonitesse eurodesse. Kannatavad väljakute omanikud, aga ka kõik seotud ettevõtted nagu golfiriietuse ja -tarvete müüjad, toitlustuse jm teenuste pakkujad, golfireiside korraldajad jne. Koroonaviirusesse haigestunute hulgas on maailmas ka sportlasi, sealhulgas golfareid.
Ei oska keegi öelda, kauaks eriolukord kestma jääb, aga esialgse info järgi on see pigem maraton kui sprint ning seega on üsna tõenäoline, et eriolukord võib pikeneda ka praegusest tähtajast 1. maist edasi. Ehkki paljudes riikides suleti golfiväljakud täiesti, loodetakse Eestis golfirahva mõistlikkusele ja väljakud jäeti avatuks. Ajakiri Golf annab ülevaate, millised on selle hooaja reeglid, mille järgi tegutsedes saab oma lemmikalaga jätkata mitte ainult virtuaaltreeningutel, vaid ka päris väljakutel harjutades.
Avaldame Eesti Golfi Liidu presidendi Erki Mölderi meeldetuletuse, kuidas tuleb golfiväljakule harjutama minnes käituda. Peamine on kaks pluss kaks reegel: korraga võib samas kohas viibida kaks inimest ja minimaalne pikivahe on kaks meetrit. Juba on golfiväljakutel olnud näha ka politseipatrulle, kes kontrollivad piirangutest kinnipidamist ja kel on õigus teiste tervisest mittehoolijaid trahvida.
Reeglid täienevad pidevalt ja juba on üle maailma hakatud soovitama, et kõik inimesed kannaksid väljaspool kodu viibides maske, kasvõi iseõmmeldud maske. Võib-olla hakkab siinkohal mõte liikuma ka mõnel firmal, kes golfareid eririietega varustab?! Seda pole mängijatel karta, et nad ei saa kriisi tõttu oma varustust täiendada, aga kauplemine on kolinud e-poodidesse.
Eesti Olümpiakomitee (EOK) president Urmas Sõõrumaa rõhutab, et riik peaks laiendama toetusmeetmeid kõigile treeneritele-juhendajatele ning eraomanduses olevatele spordiobjektidele, et üheskoos ületada koroonast tingitud majandusraskused. Spordiklubid annavad tööd ligi 10 000 inimesele, kellest poole moodustavad treenerid/juhendajad ja teise poole muu personal. Eesti spordiklubide käive oli eelmisel aastal ligikaudu 140 miljonit eurot, millest pool tuli osalejate panusena. Sport kui majandusharu moodustas mullu 280 miljoni euroga ca 1% Eesti SKPst.
„Kõige keerulisem on toiminud elukorralduse lagunemise järel selle kokku lappimine,“ märkis Urmas Sõõrumaa. „Seepärast ei tohi kriisiolukorras tegutseda uisapäisa, vaid tuleb tagada riigi pikaajaline terviktoimimine.“
Kui golfiväljakud jäävad kogu hooajaks avatuks, muudab see selle spordiala koroonajärgse taastumise kindlasti lihtsamaks. Rajad ei ole siis täiesti rohtunud.
Suured kriisid on kui õpikunäide sellest, kui tihedalt on inimesed omavahel seotud. Inimesed, perekonnad, firmad, riigid. Üksteist toetades saame anda edasi häid asju ja hoida majandust, kultuuri ja sporti mitte ainult liikumises, vaid arengus. Selge see, et tänavu suur sport seisab. Juba otsustati sel suvel Tokyos toimuma pidanud olümpiamängud lükata edasi järgmise aasta juulikuusse. Inimesed peavad viiruse tõkestamiseks püsima kodus ja koduriigis. Karantiini ajal on spordiuudised kokku kuivanud ja iga suurem terake leiab suurt tähelepanu. Suurt põnevust tekitas Phil Mickelson, kes jagas Twitteris vihjeid, et mõtleb Tiger Woodsile esitada väljakutse! Augusta golfiklubi aga tegi tohutu heateo, annetades Augusta linnale 2 miljonit dollarit koroonaviirusega võitlemiseks. Rory McIlroy avaldas PGA Touri raadiojaamas arvamust, et sügiseks edasi lükatud Mastersi golfivõistlus võib täitsa vahva olla. „Oktoobris on seal hoopis teistsugune vaade ja õhkkond, kui see, mida tavaliselt Augustas näete,” rääkis McIlroy. Ta arvas, et koroonakriisist saadakse peagi jagu ja paari kuu pärast võib taas minna tihedaks mõõduvõtmiseks.
Uutmoodi aeg esitab seniolematuid väljakutseid, palju tuge leiab internetist. Näiteks golfitreener Torel Neider tuli golfaritele appi videosilla kaudu. “Kutsung golfaritele! Saada mulle enda swingist video või kirjuta mulle torel@torelneider.com enda golfimurest ja leian Sulle sobiva lahenduse videosilla abil ning annan kaasa ka kodused harjutused edaspidiseks. Olge hoitud ja püsige terved!” kirjutas treener sotsiaalmeedias.
Aprillist alustas ka Egert Põldma veebikursus, mille käigus jõuavad golfimängijateni praktilised teadmised ja oskused sellest, kuidas efektiivselt harjutada, rajal lööke kokku hoida ning milline on professionaalse mängija mõttemaailm mängule lähenemisel ja otsuste langetamisel. Kursus on mõeldud igale golfimängijale, kes soovib mängust rohkem rõõmu tunda ja palli vähemate löökidega auku saada, sõltumata tasemest. Kursuse kestvus on 12 nädalat, lõppedes jaanipäeval. Liituda saab kursuse lõpuni. Golfitreener Cristofer Herman on võtnud südameasjaks Rae golfinoorte õpetamise videosilla vahendusel.
USA viiruskontrolli asjatundja doktor Kelly Cawcutt jagas meediaportaalile Golf.com asjalikke soovitusi, kuidas golfimängu ajal viirusest hoiduda – alates kätepesust golfikeppide ja -kotisangade puhastamiseni. Golfikärul tuleks puhastada rool ja ka iste, sest seda kasutavad teised inimesed. Võõraid golfipalle ei tasu puudutada. Võiks kasutada kindaid, mida hoida puhtana jne. Arsti sõnul tuleks mobiiltelefoni ja veepudelite kasutamisel samuti järgida hügieeninõudeid.
VÄLJAKUTEL UUED REEGLID
Meie golfiklubidele on olnud ülioluline golfiturism, mis nagu turism laiemaltki vähemalt sel kevadel-suvel on seiskunud. Kõik võistlused on ka ära jäetud, sest esmatähtis on hoida inimeste tervist.
Eesti Golfi Liit avaldas kodulehel EGL RHCR komitee erakorralise otsuse, mille ajakiri Golf avaldas täismahus. Peamine sisu: lükata HCPI arvestuseks kõlbulike arvesseminevate ringide (General Play ehk vana nimega EDS) alguskuupäev Eesti väljakutel edasi kuni Vabariigi Valitsuse poolt väljakuulutatud erakorralise seisukorra lõppemiseni.
Praegu tasub golfiperel tihemini kui muidu hoida silm peal Eesti Golfi Liidu koduleheküljel, kus avaldatakse tähtsad uudised muutuste kohta, mida on sel hooajal paraku pidevalt.
Ka erinevad golfiväljakud võivad kehtestada lisapiiranguid, et tagada harjutuspaiga omapärast tulenevalt kõige paremad tingimused inimeste kaitseks. Ajakirja Golf portaalis on ära toodud näiteks Rae Golfi ja Niitvälja klubi kehtestatud uued väljakureeglid, samuti uued reeglid Estonian Golf & Country Clubis mängides. Valgeranna vahetus läheduses asuv White Beach Golf teatas, et alates märtsi lõpust on neil lubatud mängida ainult kaheliikmelistes gruppides. Teadaandes rõhutati: „Palume kõiki seda reeglit tõsiselt järgida, sest sellest sõltub golfiväljakute edasine lahtiolek.“
EGCC juhatuse pöördumises on öeldud, et arvestades terviseameti soovitust liikuda väljas värskes õhus, otsustati, et golfiväljak ise jääb avatuks, aga suletud on klubihoone ja range, välja ei anta rendivarustust jms. Teenindust ei ole, väljakule saab ise minna ja riideid vahetada ning tasu üle kanda. Ajakiri Golf avaldas ka EGCC soovitused golfi mängimiseks eriolukorras.
Nagu kommenteeris Maailma Antidopinguagentuuri (WADA) sportlaskomitee esimees Ben Sandford: rasketel aegadel peavad kõik panustama, tagamaks nii enda kui teiste turvalisust. “Oleme sportlased, ent ennekõike inimesed. On tähtis, et kuulaksime oma riigijuhte ja järgiksime riiklikult kehtestatud nõudeid, et takistada viiruse levikut ja suuremat mõju ühiskonnale.“
Ajakiri Golf toetab kõiki golfiväljakuid, kes vajavad praegusel raskel ajal abi uudiste avaldamisega, teadete levitamisega või reklaami avaldamisega. Avaldame golfiväljakute ja golfiklubide ametlikud teadaanded, uudised ja reklaamid tasuta! Ainult koos elame üle ja seljatame rasked ajad!
Paljud suuremad võistlused on edasi lükatud sügisesse. Hoiame pöialt, et selleks ajaks on hullem tõesti seljataga ja saame tavaellu tagasi pöörduda. Uute mõtetega, paremate inimestena!
Olgem hoitud! Olgem terved!
*Artikkel ilmus ajakirja Golf 1/2020 numbris.
Golfiportaal on kõigile, kes peavad lugu kvaliteetsest vabast ajast, hindavad tervist ja sportlikku eluviisi, tahavad nautida kaunist loodust ning huvituvad golfist.