Nagu ikka jõuame elus mingil ajahetkel nende asjadeni, olukordadeni, inimesteni, millest oleme kunagi mõelnud, unistanud, ilma et oleks selleks midagi konkreetset ära teinud. Miski tabamatu, on see siis intuitsioon või mõttejõud, mis paneb meid selles suunas liikuma.
Olen mõelnud, et tahaks ka kunagi golfi proovida, kuna see tundub selline mõnus, rahulik, soliidne spordiala, aga siiani polnud selleks võimalust tekkinud ja ega ma lähemalt ka golfimängust midagi ei teadnud. Elu viis mind mõni aeg tagasi kokku inimesega, kelle hobi on juhtumisi golf. Ta räägib golfist nii kirglikult, et pole võimalik, et see kuulajas huvi ei ärata. Minu esimene kokkupuude golfiga oli siiski vaatleja ja harrastusajakirjaniku rollis raja kõrval. Mänguga kätt valgeks veel ei saanud, aga seda suurem huvi tekkis ka ise seda õppida ja mängida.
Sõber kutsus mind kaasa meestevõistlusele, mis toimus 26. juuni õhtul Rõuge väljakul.
Seekordne võõrustaja oli Nokia maaletooja Andre Laine, kes küll Rõugest pärit, aga hetkel elab Tallinnas. Järjest rohkem tõmbab teda kodukandi golfiväljakule. Andre pani osalejatele auhinnaks uue generatsiooni mobiiltelefoni, mis otsustati välja loosida võistluse lõpus. Nii et mäng rohkem mänguilu ja mõnusalt koosveedetud aja, mitte võidu peale.
Andre on golfi harrastanud 2005 aastast. Tema mängutaset väljendab HCP 11,7: tavapäraselt jäävad tulemused 80-90 löögi vahele.
Kohale oli tulnud selle hooaja rekordarv osalejaid: 14 meest, peamiselt Rõugest, lisaks Otepäält ja Tartust. Noorim osaleja oli 11-aastane Marcus Jõgeva, kes elab väljaku kõrval ja on saanud koduväljakul piisavalt harjutada, et olla meestele vägagi arvestatav vastane. Marcus on üks nendest tublidest kohalikest, kes osaleb Rõuge golfiväljaku hooldamises.
Mehed jagunesid kolme võistkonda ja mäng võis alata.
Kuidas siis sellises väikeses paigas nagu Rõuge on oma golfiväljak?
Usutlesin kohalikku aktivisti ja golfiväljakuidee eestvedajat Karel Saarnat. Karel on 34-aastane suure südamega ja pühendunud mees, kellele kodukandi käekäik ja eriti spordielu on alati korda läinud. Ta on töötanud 10 aastat kohalikus omavalitsuses ja hetkel töötab Võru Spordikooli direktorina.
Kust sai alguse idee luua Rõugesse golfiväljak?
„2009. aastal sattus mulle kuskilt kätte golfikepp ja hakkasin kohalikul jalgpalliväljakul sellega toksima. Ajapikku lisandus veel teisigi huvilisi, kuni olemasolev väljak jäi väikeseks ja oli vaja maad juurde. Väljakut haldamiseks on loodud MTÜ Rõuge Golf ja väljaku hooldamine toimub täiesti vabatahtlikult, ühiskondlikus korras. 15 kohalikku golfisõpra on omavahel kokku leppinud, kes millal muru niidab jne. Rõuge golfiväljak on 4 hektari suurune ja 9 rajaga.“
Miks te seda teete?
„Tahame pakkuda golfi mängimise võimalust eelkõige kohalikele inimestele ja kummutada müüti, et golf kui spordiala on kulukas harrastus. Meil siin on golfimäng vägagi taskukohane. Mängukorra hind on ainult 8 eurot, hooaja tasu aga 50 eurot, mis katab põhimõtteliselt väljaku hoolduskulud. Meil on siin postkast, kuhu saab raha jätta. Tasumine toimub usalduse alusel,“ naeratab Karel.
Karel pole käinud golfikursustel ega õppinud treeneri käe all, ta on golfis iseõppija ja vilumus on tulnud aja jooksul sagedasti mängides. Ta on Võru maakonna meister 2016 ja 2018, kuid Kareli jaoks on kõige suurem saavutus golfis Rõuge golfiklubi asutamine, väljaku rajamine ja käigushoidmine. See vajab palju vabatahtlikku tööd ja kõigi klubi liikmete panustamist. Üheskoos jõuab rohkem, ütleb ta.
Mida golfimäng Karelile annab? „Kindlasti hea enesetunde vabas õhus liikumisest. Golf on väga mõnus vaba aja veetmise viis, läbi mille saab uusi huvitavaid tutvuseid. Annab rahulolutunde sooritusest, kui pall lendab tõepoolest soovitud suunas ja kaugusele. See on aeg endale ja endaga, mis aitab välja igapäevarutust.“
Käesolevast hooajast toimuvad Rõuge golfiväljakul igal kolmapäeval õhtused 9 raja võistlused. Üritusel on patroon ehk võõrustaja, kes räägib oma teest golfis, et inspireerida ja motiveerida neid, kes alles golfi juurde jõudnud ja seda teed alustanud.
Mänguõhtu lõpetuseks loositi osalejate vahel välja lubatud mobiiltelefon. Loosiõnn naeratas noorimale osalejale Marcusele, kes oli selle auga välja teeninud. Andre pakkus osalejatele veel armsa kaasa küpsetatud rabarberikooki ja kodust õunamahla. Mõnus õhtu värskes õhus, sportlikus hasartlikus vaimus, kus polnud ei võitjaid ega kaotajaid. Võitsid kõik, kes kohale tulid.
Minu tunded ja mõtted kõrvaltvaatajana
Olen väga tänulik selle kogemuse eest, et sain olla golfirajal teadlik vaatleja. Rohkem kui mängu ennast vaatlesin ma inimesi, nende emotsioone, püüdsin mõista, miks nad seda teevad, mida tunnevad. Ma nägin rõõmsaid ja rahulolevaid nägusid, kuulsin muhedat huumorit, tajusin meeste pühendumist ja sportlikku hasarti, mis toob neis välja väikese poisi. Tajusin, et nad armastavad seda, mida nad teevad. See on oluline osa nende elust.
Ma usun, et on väga oluline leida enda jaoks mingi hobi, kirg, midagi, mis annab hea enesetunde, mis paneb hinge helisema, loob rahulolu, rõõmu, sütitab, annab energiat toimetamaks igapäeva tähtsate tegemistega, mis ei tahagi lõppeda. Hobiga tegelemine on aeg endale, aeg lubada endale midagi, millega koos tunned ennast hästi, kvaliteetaeg enda jaoks, kus on võimalik välja astuda elu kiirrongilt, võtta aeg maha ja vaadata enda sisse, luua endas vaikuseruum kuulmaks, mis toimub enda sisemaailmas.
Igapäevatoimetused, kus on vaja palju mõelda, tegutseda, toovad psüühilisi pingeid, mis omakorda annavad tunda pingetena meie kehas.
Ma ise olen kehausku, tegelen vaba ja vabastava tantsuga, usun, et meie keha on loodud liikuma ja see on ülioluline selleks, et me saaksime vabastada pingeid. Liikudes saame uut ja väestavat energiat. Liikumisest tuleb rõõm ja rahulolu, seda on kindlasti kõik kogenud.
Mõistan vägagi, miks need mehed siin golfirajal käivad: nad on selle, mida vajavad, leidnud golfist.
Loodan, et iga inimene armastab ennast nii palju, et leiab enda ellu selline hobi, mida ta armastab ja miks mitte ei võiks see olla golf.
Kindlasti soovin ka ise selles mängus käe valgeks saada.
Aitäh, Rõuge mehed! Soovin teile edu ja mängurõõmu!
Autor: Margit Foht
*Artikkel ilmus ajakirja Golf 3/2019 numbris.
Golfiportaal on kõigile, kes peavad lugu kvaliteetsest vabast ajast, hindavad tervist ja sportlikku eluviisi, tahavad nautida kaunist loodust ning huvituvad golfist.