TÄISPIKK LUGU! Praktilised nõuanded, kuidas valida golfiriietust, et see toetaks tervist

Hooaja lõpus on veel värskelt meeles, millised riided olid golfikotis ülearused ja millised puudu. Uue hooaja ootamist saab täita uute riiete soetamisega ja seda seekord targalt tehes. Mari Hütsi, golfiriiete maaletoojana ja hea golfimängijana, oli lahkesti nõus jagama soovitusi õigete golfiriiete valimiseks

Aastate jooksul on spordiriiete osas uusi tehnoloogiaid loodud, et inimene ei haigestuks sobimatu riietuse tõttu ja et mängijal oleks väljakul võimalikult mugav. Inimene ei kasuta ära alati vajalikku infot tootesiltidel ja valib pigem ikka toote välimuse järgi. Kuid häid spordiriideid tasub usaldada, sest neid on katsetatud profi sportlaste peal, et saada õige tagasiside just lõigete ja materjalide osas.

Kõige olulisem on riietuda kihiliselt. Kihilisuse printsiip on lihtne ja geniaalne, sest mitte ainult riided ei anna sooja, vaid ka õhk, mis jääb kihtide vahele.

Esimene kiht peaks hoidma keha kuivana. Liikudes toodab keha soojust ja niiskust, sellepärast on vaja head golfisärki, mis hoiab soojas ja juhib niiskuse eemale. Higistamine pole ju halb, vaid oluline on kui kiirelt see meie keha pinnalt kuivab. Kanga tehnoloogia on selline, et alumisest kihist juhitakse niiskus kanga pinnale, kus see saab siis aurustuda. Selline võrkpaneel tagab hea õhuliikumise ja väldib keha ülekuumenemise eest. Nii on näiteks särgi krae alla õmmeldud väikeste õhuaukudega riba, et kael ei hakkaks higistama.

Keskmine kiht hoiab keha soojas. Keskmise kihi ülesanne on termoisolatsioon ja see peab olema õhuline. Hea keskmine kiht võiks olla pehmest fliisist, mis vabastab niiskust ja peab kinni higi. Kui riie ei hinga, muutub keha kiiresti külmaks ja niiskeks. Sobivad hästi vestid, sest vest tagab hea liikuvuse ja ei ole kohmakas. Suvel võiks kotis olla õhem, tuult pidav vest, sügise poole juba paksem, mis ka soojendaks.

Välimine kiht peab meid kaitsma vihma ja tuule eest. Lihtsalt öelduna, välimine kiht peab hoidma kuivas igasuguse ilmaga. Jopedel ja pükstel on vaja vaadata, et varrukad ja sääred oleks õmmeldud kumeralt, et saaks nendes ennast loomulikult liigutada. Lisaks on vaja üle vaadata, et taskud ja õmblused oleks veekindlaks liimitud ja peidetud, et hoiaks niiskuse eemal.

On oluline omada korralikku vihmakindlat riietust – eelkõige korralikku koorikjopet. Uuemad koorikjoped on moodsad, kerged ning väga vastupidavad. Peab ise selga proovima ja vaatama, kas läheb sinu muu varustuse ja keha hoiaku / harjumustega kokku. Koorikjope, puhul oleks oluline teada, kui pikalt on mõeldud vihmas vastu pidama. Paduvihma puhul pole tagatud ikkagi soojapidavust, vaid tuleb panna ise üks kiht alla ja siis koorikjope peale.

Kileline jope on pigem tuule kaitseks ja peab ka vastu väikese uduvihma. Sellisel jopel on tavaliselt ka õhuaukudega vahetükk kaenla all, et keha saaks õhku.

Huvitav aspekt, et koorikjopet ei tohigi alati korralikult samamoodi kokku voltida, sest aja jooksul jäävad murdekohad sisse ja nendest kohtadest hakkab vihma läbi laskma. Võib rahulikult ebakorrapäraselt kokku panna ja kotti!

Jalanõud saavad meil palju koormust, käime ikkagi ühe mängu jooksul keskmiselt kindlasti 10km. Vaja on kahed jalanõud, ühed veekindlad ja teised hingavamad, et jalg ei higistaks sooja ilmaga. Ka jalanõud vajavad puhkust, et nende vorm jõuaks taastuda ja sellega suurendame märgatavalt (üle 2 korra) jalatsi eluiga. Kui vaba-aja jalatsitel võib olla nö. „sissekäimise aeg“, siis spordijalats peab sobima koheselt proovides. Proovides vaadata, et kand oleks kindlalt fikseeritud, varbaid saab vabalt liigutada, paelad korralikult kinni ja et käimisel ei loksuks jalas. Laia jala jaoks tuleks valida erimudel, ka need on täiesti olemas. Osta tuleks jalatseid päeva teises pooles, kuna päeva jooksul koguneb jalgadesse vedelikke, mis jala suurust mõnevõrra kasvatavad. Jalatseid kuivatada toatemperatuuril ja niiskuse eemaldamiseks tuleks kasutada majapidamispaberit või spetsiaalset kingaliistu.

Ka sokid on olulised. Puuvillane sokk on küll nahasõbralik, kuid imab niiskuse endasse ja kuivab aeglaselt. Sellepärast eelistada ikkagi spordisokke, mis on õhukesest materjalist, hingavad ja sobituvad hästi jalanõusse. Spordijalatseid proovides kasuta sama suuruse ja tegumoega sokke, mida hiljem hakkad kasutama.

Müts ja peakate on ka oluline tervise osa! Kui pea suvel üle kuumeneb, siis oleme üsna ruttu golfiväljakul kutud ja ei suuda enam head sooritust teha. Nokamütside valimisel on samuti soovitus jälgida, et kui palju on sellel õhuauke, et pea ei hakkaks higistama ja ikka kaitseks ka meid päikse eest. Mütsi ventislatsioonisüsteem on väga oluline, sest meie keha juhtkeskus on siiski pea.

Kogu riietuse valimisel jälgida stiili, lihtsust, mugavust, hinna & kvaliteedi suhet ning tehnoloogia kohta tuleks kindlasti uurida müüjatelt. Golf on nautimiseks, üldise vormi parandamiseks ja õige riietus toetab meie tervislikku eluviisi.

*Artikkel ilmus ajakirja Golf 4/2018 numbris.

Autor: Pille Teearu

Kui soovid, et ajakiri Golf jõuaks ka Sinu postkasti, telli ajakiri SIIT!

Jaga