Pilates on keha liikumiste süsteem, mille looja Saksamaal sündinud Jospeh Hubertus Pilates (1883-1967) oma eluajal välja arendas. Alguses kutsus ta seda nimega contrology, sest Pilates õpetab paremat kehatunnetust ja kontrolli oma liigutuste üle. Sellest ajastust on säilinud ka tema populaarne raamat ”Return to life through Contrology”, milles on välja toodud kõik tuntumad matil sooritatavad pilatese harjutused. Peale esimest maailmasõda põgenes ta Ameerikasse, kus koos oma abikaasaga avasid stuudio tantsijate seas populaarses piirkonnas. Seetõttu on peamised meetodi edasiviijad just tantsimise taustaga. Millised kasutegurid on pilatesel aga golfimängijale?
Paranda oma löögitugevust ja -täpsust golfis
Nõmme Pilates stuudio sõnul on pilates kasulik kõigil elualadel – tugevdades korsetilihaseid ja parandades rühti, paraneb ka tasakaal ning kehatunnetus. Peamine probleem spordis on vigastused ja nende ennetamine ning nendest taastumine. Golfis on löögid ühes suunas, mistõttu lülisammas on pidevalt ühesuunalises rotatsioonis, see omakorda tekitab lihaspingeid, sest kerelihased on ebavõrdse koormuse tõttu balansist väljas. Lisaks saavad koormust ka põlved ja õlavööde, löögi tugevuse arendamiseks on aga vaja tugevaid tuharalihaseid ja kere keskosa. 2000. aastate algusest muutus pilates maailma golfimängijate seas väga populaarseks, näiteks on süsteemi kasutanud oma mängu parandamiseks Tiger Woods ja Annika Sörenstam. Just vigastuste ennetamiseks ning ka löögitugevuse ja -täpsuse parandamiseks soovitatakse Pilatest harrastada. Lisaks aitab Pilates parandada keskendumist ning õpetab õiget hingamist, mida ei tasu pingelises olukorras hea löögi sooritamisel alahinnata. Pilateses sooritatakse harjutusi matil või spetsiaalsetel masinatel – reformer, cadillac, chair, barrel jt. Tavaliselt kombineeritakse matitreeninguid ja masinatreeninguid, sest nee täiustavad teineteist. Levinud on treenimine individuaalselt või väga väikestes gruppides, mis omakorda võimaldab läheneda igale inimesele ja tema keha vajadustele personaalselt. Sellist võimalust pakutakse ka Nõmme Pilatese stuudios, kus käivad ühiselt trennis 2-4 liikmelised grupid ühelt huvialalt.
Pilatesega seotud eelarvamused kaovad trennis kiiresti
Juba kuus aastat Pilatesega tegelenud golfimängija Mats Soomre sõnab naljatades, et suur osa tema sõpradest on veendunud, et Pilates on selline tore venita-painuta-siruta. “Selles osas on õigus, et alustatakse korralike venitustega,” räägib ta, aga siis hakkab tulema: jalaseeria, käeseeria, kõhuseeria, seljaseeria ja tihti kõik uuest otsast peale ja tulemuseks ongi nahk märg. Eeldusel, et teed harjutusi õigesti, mitte nii nagu sulle mugavam tundub. See kõik on üsna kaugel pelgalt venitamisest.
Samas peab Mats tunnistama, et ka temal olid kuus aastat tagasi eelarvamused. “Teate ju küll Pilatest! See on see “naistekas”, kus kenad noored ja hästi painduvad naisterahvad ennast painutamas käivad, mis koormus see ikka olla saab, oli minu tagasihoidlik (eel)arvamus,” meenutab ta. Pilateses selgus aga tõde – järgmise paarikümne minutiga oli Matsil nahk märg, nina otsast tilkus higi. “Tuli enesekriitiliselt tunnistada, et ma ei suutnud enamikke harjutusi korralikult läbi teha. Seda ma teadsin niigi, et ma pole kunagi oma elus eriti painduv olnud, aga et need harjutused nii palju sind pingutama panevad, seda ei osanud ma ette kujutada,” räägib Mats, kes on nüüdseks üle kuue aasta Nõmme Pilates stuudios Aile Alveus-Krautmanni juures Pilateses käinud. Kuu aega hiljem kutsus ta Pilatesesse ka oma sõbrad, kes alguses tõrkusid, ent nüüdseks on neil Pilateses meeste grupp.
Mats Soomre ütleb, et kuue aastaga on areng olnud suur.
Hea treener teeb trenni mõnusaks
Nõmme Pilates stuudios just treener Aile juures eelistab Mats käia, sest seal on mugav ministuudio ning Aile on erakordselt mõnus treener, kes suudab oma sõbraliku energiaga sind nii trenni tegema panna, et ta sind ei kamanda ega kasuta ülevoolavalt emotsionaalseid hõikeid. “Aile võtab oma treenerirolli väga mõnusalt ja suudab seda mõnusat tunnet ka meisse süstida ikka nii, et ikka ja jälle tahad trenni tagasi mina,” räägib Mats enda treenerist. “Kui vaja, siis innustab ja lohutab. Kui vaja, siis teatab sõbraliku konkreetsusega, mida tegema peab. Ja kuulab ära kõik meie jutud ja lobisemised, kui sõbrad jutukaks muutuvad.”
Pilates aitab golfis hea olla
Mats Soomre ütleb, et kuue aastaga on areng olnud suur. “Mina, kes ma pole elus kunagi ette kummardades näppe maa ligidalegi saanud, teen seda juba ammu vabalt,” räägib ta. “Isikukoodist ja millestki muust tulenevalt on mul katki olnud nii õlad, küünarnukid kui põlved. Seljast rääkimata. Kui ma poleks Pilatest tegema hakanud, siis ma viimastel aastatel golfi mängida ilmselt ei oleks saanud, mis oleks talumatult kurb olnud. Ja oleks ka minu hole in one tegemata jäänud.”
“Kui ma võrdlen oma igapäevast meeskonnatöö- ja juhtimistreeneri rolli koos Belbini meeskonnarollidega, siis näen palju sarnasust Pilatesega,” leiab Mats Soomre seoseid. “Belbini meeskonnarollide tundmine on meeskonnale ja juhile sama nagu Pilates golfimängijale. Sa ei tee Pilatest selleks, et Pilateses hea olla, vaid selleks, et see aitab golfis hea olla. Me koolitame juhte ja meeskondi Belbinit kasutama mitte selleks, et juhid ja meeskond oleksid Belbinis head vaid selleks, et nad saaksid oma töös oma meeskonnaga paremad olla.”
*Artikkel ilmus ajakirja Golf 2/2020 numbris.
Golfiportaal on kõigile, kes peavad lugu kvaliteetsest vabast ajast, hindavad tervist ja sportlikku eluviisi, tahavad nautida kaunist loodust ning huvituvad golfist.