Tulevikku vaatavatel juhtidel on kahtlemata tõusnud huvi krüptoraha kohta. Et rahandusmaailma täielikult mõista, ei saa tähelepanuta jätta ka digitaalraha, mille olulisust ei saa alahinnata.
Krüptoraha on üks alaliik digitaalrahast
Digitaalraha on alternatiiv füüsilisele rahale nagu paberraha või mündid. Digitaalrahaks nimetatakse digitaalses vormis ühikut, mis esindab mingisugust vääringut. Digitaalraha jaguneb omakorda virtuaalrahadeks ning krüptorahadeks.
Virtuaalraha on kasutusel näiteks erinevates arvutimängudes, esindatuna tokenite või krediidina. Krüptorahaks nimetatakse rahasüsteemi, mida traditsiooniliselt iseloomustab krüptograafilistel (matemaatilistel) alustel üles ehitatud turvalisus, detsentraliseeritud isereguleeruv maksetesüsteem ning võrgu ja tarkvara läbipaistvus.
Nii virtuaalrahad kui krüptorahad jagunevad veel omakorda hajutatud ja tsentraliseeritud rahasüsteemideks, olenevalt sellest, kuidas on välja töötatud emiteerimisloogika, kas lähtekood on avalik ning kuidas käib kogu arenduse juhtimine. Hajutatud krüptoraha iseloomustab veel võimalus, et seda saab kasutada ilma kolmandate osapoolte, näiteks pankadeta. See tähendab seda, et raha saab saata üle interneti ükskõik kellelt kellele ilma tsentraalse vahendajata. Tuntuim hajutatud krüptoraha on Bitcoin, kuid on olemas üle 7000 teise krüptoraha. Bitcoin on parem kui tavaraha, sest see on rahvusvaheline, seda saab kasutada üle maailma, seda on võimatu võltsida ning see ei devalveeru.
Krüptorahanduse, plokiahela ja DLT küsimustes saab pöörduda Krüptoraha Liidu poole
Üks võimalus krüptoraha kohta uurida, on Krüptoraha Liidu kaudu. Eesti Krüptoraha Liidu eesmärgiks on tegutseda heategevusliku organisatsioonina avalikes huvides, mille põhieesmärgiks on krüptorahanduse valdkonna arendamine Eestis.
Ühing aitab kaasa krüptorahade maksu- ja õiguskeskkonna atraktiivseks muutmisele, sealhulgas osaleb õigusloomes, soodustab krüptorahade laialdasemat kasutamist ning toetab krüptoraha tehnoloogiate laiemat levikut, tagab läbi vajaliku turundus-, teavitus- ja koolitustegevuse krüptorahanduse teadlikkuse ja kompetentsuse tõusu Eestis, teeb laiapõhjalist koostööd nii avalikõiguslike kui ka eraõiguslike juriidiliste ja füüsiliste isikutega ning arendab rahvusvahelist infovahetust ja koostööd.
Tekst: Asse Sauga, Merje Miller
*Artikkel ilmus ajakirja Golf 3/2020 numbris.
Golfiportaal on kõigile, kes peavad lugu kvaliteetsest vabast ajast, hindavad tervist ja sportlikku eluviisi, tahavad nautida kaunist loodust ning huvituvad golfist.