Vitamiinid on asendamatud mikrotoitained. Need ei anna energiat, kuid on eluliselt tähtsad organismi normaalseks tööks ja tervise alalhoidmiseks. Need kuuluvad peamiselt ensüümide koostisesse, reguleerides seeläbi elulisi biofunktsioone.
VITAMIINID JAOTATAKSE
- Rasvlahustuvateks (A-, D3-, E-vitamiin)
- Vesilahustuvateks (C-vitamiin ning B-grupi vitamiinid)
MIKS VAJAME VITAMIINE? SEST NEED:
- osalevad ainevahetusprotsessis
- reguleerivad närvide tööd
- omavad rolli luu- ning lihaskoe moodustamisel
- kaitsevad nakkus- ja viirushaiguste eest
- kaitsevad organismi vabade radikaalide kahjuliku toime eest. Seetõttu nimetatakse mitmeid vitamiine (A-, C-, E-vitamiin) antioksüdantideks.
Vitamiine on vaja väga väikestes kogustes, mikrogrammidest kuni milligrammideni. See-eest tuleb neid tarbida pidevalt, sest neist ei teki organismi pikaajalist varu.
Inimorganism suudab sünteesida ainult üksikuid vitamiine (niatsiini, biotiini, retinooli β-karoteenist, päikesekiirguse toimel ka D3-vitamiini), aga neidki vaid sobivate lähteühendite ja välistingimuste koosmõjul. Reeglina on rasvlahustuvate vitamiinide varu organismis vesilahustuvate vitamiinide varust pikemaajalisem. Erand on aga B12-vitamiin, mille varud peavad vastu mitu aastat. Seetõttu, isegi kui seda toiduga praktiliselt ei saada, ilmnevad selle defitsiidi tõsised probleemid alles 2-5 aasta möödudes. Enamikke vitamiine leidub nii taimset kui loomset päritolu toiduainetes, kuid D3-, ja B12-vitamiini leidub inimorganismile sobival ja kõige paremini omastuval kujul vaid loomset päritolu toidus.
VITAMIINIDE VAJADUS SÕLTUB PEAMISELT:
- soost
- vanusest
- organismi tervislikust seisundist
- kehalisest aktiivsusest
Tekst: Tagli Pitsi, Kristin Salupuu, raamat „Tervislik toitumine“, Rahva Raamat
*Artikkel ilmus ajakirja Golf 3/2020 numbris.
Golfiportaal on kõigile, kes peavad lugu kvaliteetsest vabast ajast, hindavad tervist ja sportlikku eluviisi, tahavad nautida kaunist loodust ning huvituvad golfist.