TÄISPIKK LUGU! Michelle Wie miljonid

Michelle Wie, õige nimega Sung-Mi Wie, tundub 2004. aasta aprillis tüüpiline 14-aastane. Iga päev pärast kooli peab ta aga liikuma selles suunas, et saada elukutseliseks golfariks.

Honolulu Punahou kooli ees hõbedases Lexuses ootavad tema vanemad. 180 sentimeetrit pikk Michelle pigistab end autosse ja paneb pleieri kõrvaklapid pähe. Ta kõnetab roolis istuvat ema inglise keeles, kuid 38-aastane Bo vastab koduses korea keeles. (Michelle loobub Lõuna-Korea kodakondsusest 2013. aastal ja piirdub USA kodakondsusega.) Isa BJ vastab telefonikõnele. PGA of America tahab teada, kas Michelle võtaks osa Junior Ryder Cupist septembris. „Neil on poiste ja tüdrukute võistkonnad,” täpsustab isa.

„Tüdrukute?” Michelle teeb suured silmad. „Ei.”

Isa nõustub tütrega. Selles eas sookaaslastest pole Michelle’ile enam ammu vastaseid. 2003. aastal sai temast noorim USA amatööride meister avalikel väljakutel ja ta läbis noorima mängijana LPGA turniiri cut’i. Michelle’ile tuleb iga kuu üle tosina mängupakkumise ja sadakond intervjuusoovi. Ajalehed Lõuna-Koreast, Jaapanist, Hiinast, Lõuna-Aafrikast, talk show’d New Yorgist, Los Angelesest ja Londonist. Michelle’i vanematel pole olnud mahti golfi mängida juba neli aastat.

Michelle vahetab klubihoones riided ja ühtäkki seisab teismelise tüdruku asemel sportlane, kellega maailm on harjumas. Isa asetab väljaku 10. rajale paar tosinat palli. Ema loeb kaugusmõõtjat ja hüüab: „112 jardi!” Isa ulatab tütrele raud-9 ja Michelle lööb 12 palli järjest august kuue meetri raadiusse. Miski aga ei tundu Michelle’ile õige. Isa palub emal distantsi kontrollida. Ema kontrollib ja noogutab. „112 meetrit! Andestust.” Ema – Lõuna- Korea meister ja Miss Korea osaleja – naeratab. „122 jardi.” Michelle ohkab: vanemad…

Aasta hiljem pole palju muutunud, ent palju ka on. Perekond Wie seisab Oahu lähedal pruunika muruga väljakul, mida Wied loevad mitmes mõttes koduks. 11. oktoobril on Michelle tähistamas 16. sünnipäeva ja alustamas profikarjääri.

Kuu hiljem ootab profidebüüt meeste vastu Jaapanis. Inimesed, kes ei tea Michelle Wie nime, inimesed, kes ei jälgi golfi, saavad seda teadma, nagu nad teavad, kes on Michael Jordan või Tiger Woods.

Eelmisel suvel mängis Wie esimese naisena USA meesamatööride avalike väljakute meistrivõistlustel. Edu seal oleks tähendanud võimalust esimese naisena mängida Mastersil. Wie kukkus küll veerandfinaalis välja, kuid 275-meetrise löögiga ületab ta pea kõiki naisi ja peaaegu pooli mehi. Tema eesmärk pole olla mitte ainult parim naisgolfar, vaid parim golfar üldse. Kui Wie mängis suvel PGA Touril, kõndisid 10 000 fänni väljakul kõikjal tema järel ja televaatajatearv kasvas 54 protsenti enam kui 2 miljonini. „See on Tigeri number,” ütleb ülekande teinud USA Networki produtsent Kevin Landy.

Reklaamihiiglased autotootjatest kosmeetikafirmadeni jahivad Michelle’i. Ta on sõlmimas Nikega viieaastast lepingut, mis tooks sisse minimaalselt 5 miljonit dollarit, kuid tegelikult palju rohkem. Esimesel profiaastal võib Wie sponsorite ja auhinnarahaga teenida üle 10 miljoni. Edukaim naisgolfar Annika Sörenstam teenib 8 miljonit, Tiger Woods 80 miljonit. „Muidugi oleme Michelle’ist huvitatud,” lausub Larry Peck, turundusmänedžer Buickis, mis toetab kolme PGA Touri turniiri ja maksab Tigerile kuuldavasti 35 miljonit. „Kuid ta peab võitma.”

*Artikkel ilmus ajakirja Golf 3/2020 numbris.

Kui soovid, et ajakiri Golf jõuaks ka Sinu postkasti, telli ajakiri SIIT!

Jaga