TÄISPIKK LUGU! Lõuna-Korea domineerimine ja puudumine

Kui kummalgi senisel 2020. aasta suurturniiril pole osalenud maailma edetabeli liider Jin-Young Ko (endiselt esimene, kuigi pole pärast veebruari osalenud ühelgi LPGA turniiril), siis kuidas neid hinnata?

AIG Openilt jäid tänavu eemale kõik maailma esikümne lõunakorealannad: Ko, Sung-Hyun Park, Sei-Young Kim ja Hyo-Joo Kim. Park ja Sei-Young osalesid hiljem ANA Inspirationalil, teised mitte. Lõuna-Korea naised on mänginud selle asemel tänavu Korea LPGA-s. Hyo-Joo võitis seal juunis Lotte Cantata Ladies Openi. Sei-Young oli 2. Ko saavutas 6. koha Korea Women’s Openil. Võitis So-Yeon Ryu, kes teenis veidi üle 200 000 dollari. Pealtvaatajad puudusid, kuid ülekanne tehti üheksasse riiki ja on ametlikult Youtube’is.

Korealannadest osalesid tänavu maailma suurturniiridel peamiselt USA-s resideerujad, nende seas ajaloo suurim Korea staar In-Bee Park (seitse suurvõitu), kes elab Las Vegases, Amy Yang (Florida) ja Jenny Shin (California). LPGA kümmekond aastat tagasi korealannadest vaimustuses polnud, sest nad ei rääkinud eriti inglise keelt ja see tegi muret sponsoritele, kuigi LPGA suurim sissetulekuallikas siis oli teleõiguste müük Lõuna-Koreasse.

Lõuna-Korea on domineerinud naiste golfi viimased kümmekond aastat. 19 suurturniiri viimasest 39-st olid enne tänavusi võitnud lõunakorealannad. Golf sai Lõuna-Koreas popiks, kui 20-aastane Se-Ri Pak võitis 1998. aastal paarikuise vahega LPGA Championshipi ja US Openi. Paki isa oli nii suur tütrekese sundija, et Earl Woods tundus temaga võrreldes pehme. Ometi peetakse vanemate utsitamist just üheks peamiseks korealannade edu põhjuseks. Emotsioonide väljendamise peale kortsutatakse seal kulmu ja sundimise peale ei või seega solvuda. Tiger ei toonud golfi mustanahalisi, kuid Pak on vastutav Korea laine eest. Temast sai Koreas rahvuskangelane. Fännid kiljusid. Peaminister kiitis. Meedia tähelepanu Koreas oli nii suur, et Pak vajas haiglaravi. Kui 1997. aastal polnud LPGA Touril ühtegi korealannat, siis 10 aastat hiljem oli neid juba ligi 40.

Järgmine suur populaarsuse põhjus oli Ji-Ae Shin, kes 2007. aastal võitis KLPGA 19 turniirist 10. Kui 2006. aastal oli KLPGA Touril 17 turniiri, siis 2008. aastal 27. 3000 juuniori unistavad praegu kohast tuuril ja harjutavad iga päev hilisõhtuni.

Edu põhjuseks loetakse ka korealannade sobivust aladeks, mis vajavad keskendumist, nagu vibulaskmine jmt. Korea meestel on raskem, kuna nende arengut lõhub kohustuslik sõjavägi. Naiste golf pole ka nii suuresti seotud pikkade löökidega. Mängimine Koreas on tegelikult väga kallis ja pinda napib, kuid simulaatorid on odavad, treenerid paremad kui USA-s, kultuur rõhub edu saavutamisele ja suured auhinnarahad peibutavad: mullu oli naiste tuuri auhinnafond ligi 24 miljonit dollarit, kaks korda enam kui meeste KPGA-l. Meestel oli ka kaks korda vähem turniire. KPGA jättis tänavu esmakordselt ajaloos ära Korea Openi.

*Artikkel ilmus ajakirja Golf 3/2020 numbris.

Kui soovid, et ajakiri Golf jõuaks ka Sinu postkasti, telli ajakiri SIIT!

Jaga