Iga päev kogen aina rohkem situatsioone ja pealtnäha juhuslikke kokkulangevusi, mille tagamaid võin leida aastatetagustest tegevustest. Üks neist on näiteks see, et ma praegu teile just siin ajakirjas oma kogemust jagan.
Tegin green card’i kolm aastat tagasi kevadel. Mulle väga meeldis õppimise protsess ja mäng ise. Olin eelnevalt golfi mängimist näinud ainult telekast. Jah, isegi platsil polnud käinud. Uskumatu.
Kahjuks peale viimast tundi ma enam mängima pole jõudnudki. Kõik on organiseerimise küsimus ja aja võtmine, kuid järelikult ei leidnud ma endas kumbagi piisavalt.
Kui mulle golfikeskusest hiljem helistati ja küsiti, et millal mängima tuled, siis vastasin ausalt, et mulle tundub, et golf pole minu mäng. Tajusin kerget üllatust helistaja mõminas – “ah et või nii”.
Jooga ei kuulunud samuti minu praktikate hulka. Mulle meeldis trenni ikka nii teha, et oled trenni lõpuks minestamise äärel ja veremaitse on suus. Ja kui keegi oleks mulle kolm aastat tagasi öelnud, et sa hakkad joogaõpetajaks, oleks ma päris tõsiselt mõelnud, et ta mõnitab mind.
Inimene muutub kogu aeg. Iga seitsme aasta tagant muutub meie teadlikkus. Iga 11 aasta tagant muutub meie intelligents. Iga 18 aasta tagant muutub meie vitaalsus ehk elujõud. Neid nimetatakse elutsükliteks ja joogid jälgivad neid, sest üleminekuaastatel on kergem suuremaid muutusi ellu tuua ja vanaga hüvasti jätta. Loomulikult on iga muutuse aluseks eelnev kogemustepagas ja inimese soov selleks.
Mina tsüklitest teadlik ei olnud, kuid täna neid õppides ja lugedes mõistan, kuidas kõik langeski üleminekuaastate peale (33, 35 ja 36) ja et kõik nii järsku ning kannapealt toimus, oligi väga okei ja vajalik (järgmine kõige suurem muutusteperiood, kui kolm tsüklit omavahel kokku saavad, on 54-, 55- ja 56-aastaselt).
28-35 on inimesel kõige emotsionaalsem aeg. Pinge on tavaliselt kõige suurem ja närvisüsteem pannakse proovile. Emotsioonid käivad üles-alla, kohustusi on ülepea ja kogu aeg pead źongleerima erinevate asjade ja tegevuste vahel. Sellel perioodil otsitakse kõige rohkem uusi tegevusi, et keha stimuleerida. Või siis uimastada. Kuna elu on intensiivne, siis keha ei saa sellega hakkama ning otsime väljastpoolt kiireid abivahendeid.
Mirell Merirand
Kaua tegelenud joogaga?
Olen tegelenud 3 aastat.Kaua juhendamisega tegelenud?
Ühe aasta olen olnud lastejooga õpetaja ja täiskasvanutele alustan teist hooaega.Kus hetkel joogatunde annad?
Dharamsaalis.Mis ühingutesse kuulud seoses joogaga?
Olen Kundalini Jooga Õpetajate Ühingus.Milliseid suuremaid joogasündmusi oled aidanud korralda?
Olen olnud seotud lastejooga üritustega ja laagritega. Ning septembris kutsusime Eestisse maailmakuulsa mantralaulja ja naad-jooga meistri Simriti (kes on ka kundalini jooga elufilosoofia järgija).
Hea, kui inimesed leivad enda jaoks siis pigem tervislikud eluviisid, mis neid toetavad.
Ja seepärast polegi imestada, et me kuuleme ja näeme, kuidas keskealised inimesed, kes pole enne suurte spordisaavutustega silma paistnud, hakkavad järsku maratone jooksma või seljakotiga maailma vallutama. Võib tõmmata paralleele tsükliteperioodiga ja jälgida, kas trenni motiiviks on enda leidmine või mõistmine, et sportlik eluviis on tervisele hea (või mõlemad).
Kõige hullem, mida inimene enda jaoks võib teha, on olla kinni mustris, et ma ei muutu. Olen see, kes olen. Kui kogu aeg on nii olnud, siis nii jääb.
Mulle meeldib Gunnar Aarma ütlus: “Kui sa ei ela oma elu õnnelikult, siis teed sa midagi valesti.”
Elu muutub meie ümber kogu aeg. Kõik on protsessis, loomingus ja hävingus. Elu peab eelkõige nautima ning läbi selle filtri enda keha ja vaimu jaoks toetavaid tegevusi tegema.
4 lihtsat joogaharjutust
Harjutusi soovitan teha miinimum 3 minutit. Võib juhtuda, et ühe minuti peal hakkavad käed või keha väsima, kuid kindlasti ära anna alla. Pane silmad kinni, unusta ära aeg, lõdvestu liigutustesse ja oma kehasse ning kujuta ette, et sa võiksid seda harjutust igavesti teha.
Kõiki harjutusi soovitan teha suletud silmadega. Ja et mõtted ei segaks, siis jälgi hingamist ja kuidas õhk su kehas üles–alla liigub.
Seljapainutused (istudes)
1. Istu lihtsas asendis (rätsepaiste).
2. Hoia kätega pahkluudest ja hinga sügavalt sisse.
3. Painuta selga ette ja tõsta rind üles.
4. Välja hingates painuta selg taha.
5. Hoia pead võimalikult paigal.
6. Korda seeriat kas 108 korda või 3 minutit.
See harjutus vabastab alaseljast pinged ja tõstab energia üles. Tunned ennast rahulikumana ja selgemana.
Varesekükid
1. Võta kükkasend. Kannad on maas.
2. Siruta käed ette, maaga paralleelselt. Küünarnukid on sirged kogu harjutuse vältel. Pane käed kokku rusikasse, nii et nimetissõrmed on sirged.
3. Nina kaudu sisse hingates lükka end kandade jõuga püsti. Käed on kogu aeg maaga paralleelselt.
4. Välja hingates mine kükki tagasi, nii madalale, kui saad.
5. Proovi hoida selg võimalikult sirge.
6. Korda seeriat 7 kuni 26 korda.
See harjutus on nii füüsiliselt kui ka vaimselt tugevdav. See stimuleerib meie vaagnapiirkonna energiaid ja tõstab neid mööda selga üles, tugevdab jalamuskleid ja parandab rühti ning aitab vaimselt ennast aktsepteerida.
Pöörded
1. Istu lihtsas asendis.
2. Aseta käed õlgadele, nii et neli sõrme on õla ees ja pöial on taga.
3. Hoia käed paralleelselt maaga.
4. Hinga jõuliselt läbi nina sisse ja pööra ennast vasakule.
5. Pööra ennast paremale ja hinga välja.
6. Kogu ülakeha koos peaga liigub.
Seljapainutused (püsti)
1. Seisa sirge seljaga.
2. Pane käed kokku rusikasse, nii et nimetissõrmed on sirged. Hoia õlad lõdvestunult.
3. Hinga sügavalt nina kaudu sisse ja painuta ennast taha, nii et keha on 60-kraadise nurga all. Vii ka pea taha, et kael veniks. Käed hoia koos.
4. Hinga nina kaudu välja ja tule algasendisse tagasi.
5. Hinga jõuliselt.
See harjutus stimuleerib väga jõuliselt meie kilpnääret ja paratüreoidnäärmeid (kilpnäärme kõrval, eritavad hormoone, mis reguleerivad kaltsiumitaset kehas), meie nooruse ja tervise valvureid. Nende näärmete tasakaalutus põhjustab enneaegset vananemist. Nahk, jume ja väline sära on seotud kilpnäärme talitlusega.
Mirell räägib harjutustest
Enne kui joogaharjutustega alustad, sulge silmad ning hinga sügavalt sisse ja välja. Võid proovida teha 1 minuti hingamist, mis on väga rahustav ja joondav ning toob sind kohale.
20 sekundit hingad sisse. 20 sekundit hoiad hinge kinni. 20 sekundit hingad rahulikult välja.
Alusta harjutustega siis, kui tunned, et oled täielikult kohal ja oma kehale keskendunud.
Peale harjutusi joo kindlasti palju vett, sest näärmed on tööle pandud ja keha puhastub.
Kui võimalik, tee harjutusi naturaalse lambanaha peal.
*Artikkel ilmus ajakirja Golf 4/2018 numbris.
Autor: Mirell Merirand
Golfiportaal on kõigile, kes peavad lugu kvaliteetsest vabast ajast, hindavad tervist ja sportlikku eluviisi, tahavad nautida kaunist loodust ning huvituvad golfist.