TÄISPIKK LUGU! Heja Sverige!

Enne Lõuna-Koread oli Annika Sörenstam. Kui Annikal polegi kõige rohkem suurvõite (10) või LPGA Touri võite (72), siis auhinnaraha on tal kõige rohkem (22,6 miljonit dollarit) ja valitses ta oma võistlusperioodi peaaegu suveräänselt.

1996. aastal juhib Rootsi golfikoondist 38-aastane Pia Nilsson. Koondisse kuulub 150 golfarit, jagatud kuude gruppi: mees- ja naisprofid, mees- ja naisamatöörid ning mees- ja naisjuuniorid. Nilsson on treeninud koguni kuut sel hetkel LPGA Touril mängivat naist: Annika, Liselotte Neumann, Helen Alfredsson, Carin Koch, Catrin Nilsmark ja Eva Dahllöf. Kuus naist riigist, kus hooaeg on nii lühike, et pilgutad korraks silmi ja juba läbi. „Nilsson on praegu maailma parim treener,” kirjutab Jim Burnett raamatus „Tee Times”.

„Me ei usu ühtsesse mudelisse. Me läheneme igale mängijale erinevalt,” räägib Nilsson, kes ülikoolis õppis Arizonas ja mängis seejärel ka ise mõned aastad tuuril. Füüsiliselt tegeleb iga mängijaga eraldi treener, kuid Nilsson jälgib kõiki ja aitab psühholoogiliselt. Ta uurib kõike: rühti, treeningharjutusi, suhteid keppidekandjatega, isegi intervjuusid. Kui Annika tuurile tuli, ootas LPGA temalt intervjuusid. Annika käitus omatahtsi. Ta ei kavatsenud end ribadeks rabeleda, kui oli väsinud. „Ameerikas on liiga palju kiirustamist. Annika isepäisus ja jonnakus on tõeline motivatsioon ja distsipliin ja see viib sihile,” arvab Nilsson. „Rootsi filosoofia kohaselt on inimesed nagu taimed: mõned kasvavad koos, teised vajavad ruumi.”

Annika isepäisus ja jonnakus on tõeline motivatsioon ja distsipliin ja see viib sihile.

2003. aasta mais saabub Annika Bank of America Colonialile. Ta on siin, et esimese naisena pärast 1945. aastat (Babe Zaharias) osaleda PGA Touril. Mehed pole sellest vaimustuses. Nädal varem oli Vijay Singh teatanud, et loobub turniiril osalemast, kui ta esimeseks kaheks päevaks Annikaga paari pannakse. Singh on tuuril 1. kategooria mängija.

Annika on madalaima, 3. kategooria mängija. Küsimusele, kas Annikat koheldakse LPGA staatuse tõttu PGA Touril kuidagi erilisemalt, vastab üks PGA ametnik emotsioonitult: „Ei, tal pole meie tuuril mingit staatust.” Annika soovis mängida Colonialil, kuna see 70-löögine väljak on lühem ja kitsam kui enamik PGA Touri platse (kuid pikem LPGA pikimast).

1997. aasta Coloniali võitja David Frost arvab, et kui Annika tahab lõpupäevadele pääseda, peab ta mängima veatult. Annikal tuleb mängida pikkades pükstes. Teda turvab kogu aja Touri turvajuht Danny Coulson, kes tavaliselt pakub seda teenust kõikjal Tiger Woodsile. Veel lubatakse tema riietusruumi vaid selle teenindaja Rose Howard. Lubatakse ka reportereid, aga nad peavad lahkuma, kui Annika ei soovi küsimustele vastata.

Kui on üks koht, kust Annika võiks toetust oodata, siis on see LPGA, kuid ka seal polda üksmeelel. „Ma ei näe, kuidas see naiste tuuri aitaks,” lausub LPGA mängija Kelli Kuehne. „Kui tal jääb cut läbimata, öeldakse: „Isegi keskpärase tasemega meesteturniiril ei saanud hakkama.”” LPGA legend Judy Rankin on samuti skeptiline: „Rajamängus võib igaüks võita. Terve meestearmaada vastu mängimine on teine asi.”

Selleks, et end paremini proovile panna, peaks Annika osalema enam kui ühel turniiril, kuid ta teab, et teda ootaks veel rohkem kriitikat ja tal pole seda plaanis. „Annika tahab end tõestada. Naeruväärne on öelda, et ta teeb seda tähelepanu pärast. Kõik teavad, et talle ei meeldi tähelepanu,” ütleb Annika agent Mark Steinberg, kes on ka Tigeri agent.

„Kõige parem selle juures on, et peagi saab see läbi,” sõnab Colonial Country Clubi juhatuse liige Bill Hanley.

Annikal jääb cut läbimata.

9. oktoobril 2020 täitus Annika Sörenstamil 50 eluaastat.

*Artikkel ilmus ajakirja Golf 3/2020 numbris.

Kui soovid, et ajakiri Golf jõuaks ka Sinu postkasti, telli ajakiri SIIT!

Jaga