TÄISPIKK LUGU! Härrasmees tellib endale mõõdusärgi

Kui mees on raskustes poest sobivas mõõdus triiksärgi leidmisel või kui on soov saada üks erilisem särk, tasub sammud seada Ewaldisse. Härra Arno näitab ette, kuidas mõõdusärgi tellimine käib.

Ewaldi kauplus koos ateljeega asub Tallinnas Paldiski maantee alguses. Siin on väljas suur valik väikepartiidena valmisõmmeldud särke, mille hulgast valida. Võimalik on sobitada juurde ka aksessuaarid: lips, kaelaside, ilutaskurätt või mansetinööbid.

Plussvanuses–suuruses mehel kipub aga sageli olema nii, et kui krae on paras, ei ulatu nööbid ümber kõhu kinni ja kui valida avaram ümbermõõt, jääb krae loksuma. Siis ongi lahenduseks mõõdusärk – hind on küll umbes poole võrra kallim, kuid särk on täpselt paras ja boonusena saab ise valida ka kanga, nööbid, taskute, mansettide ja krae kuju.

Konstruktor Annely Pallaste mõõdab meie modelli Arno üle. „Kätel on pikkust, õlgadel laiust,“ ütleb ta naeratades. „Õlgadest tõstame veidi, et varrukad jääksid kenasti paika. Lisame siit laiust, siit võtame vähemaks…“

Kui mõõdud on võetud, suundume leti juurde, et koos müüja Helme Lonniga valida välja kangas, krae ja mansetid. Laual on üle kahesaja kanganäidise, mida asume koos lappama. Riiulis seisavad erineva kujuga kraed ja mansetid. Särgimudeli saab kokku panna juppidest justkui lego või mõne äpi Tee ise-mängu. Vahepeal uudistame ka stangedel rippuvaid valmissärke, et näha, kuidas silma jäänud kanganäidised mõjuvad valmisõmmelduna ja kas nad modellile sobivad.

Särgimudeli saab kokku panna juppidest justkui lego või mõne äpi Tee ise-mängu.

Otsustame lõpuks tellida viis erinevat särki, nii-öelda igaks elujuhtumiks. Kui juba, siis juba, ütleb Arno ja nimetab, milliseid särke ta soovib. Üks peaks olema kindlasti valge, pidulik, veidi sära võiks ka mustris olla. Peidetud esiliist lisab veelgi esinduslikkust. Teiseks sobiks võimalikult tume, ideaalne oleks must. Selle silmatorkavateks detailideks saavad volditud krae ja taskud.

Kolmandaks valikuks on klassikaline peene triibuga särk. Silma jääb teksasinine hõbehalli triibuga peen kangas. Neljas oleks ühevärviline, aga efektne – vastandvärviga ilukant nööbiliistu ääres ja taskutel, põhivärviks mustjasroheline, kontrastiks kuninglik punane.

Viienda juures muutub meie modell mängulisemaks ja lõpuks valib ta veidi ennastki üllatades trendimudeli: tumesinine väikeste valgete põtradega disainriidest pluus, millel kontrastiks valged lisandid: madal krae, taskud ja nööbiliist. Valge esiliist saab olema ka tavalisest veidi laiem, 3,5 sentimeetrit.

„Selline liist püsib hästi kinni, ei lähe laiali, nagu istudes muidu võib juhtuda,“ kiidab valikut Ewaldi juht Kätlin Ülesoo ja lisab, et just sellepärast kannavad laiema esiliistuga särke ka ühe teleprogrammi juhid.

„Moodsa aja mehed ei vaata vanusenumbrit, vaid valivad seda, mis meeldib,“ kinnitab ka Annely Pallaste. „Meilt tellitakse sageli isale ja pojale ühesugused särgid, näiteks pulmaminekuks. Õmbleme ka lastele, nii tavamõõtudes väikepartiisid kui eritellimusel särke.“

Moodsa aja mehed ei vaata vanusenumbrit, vaid valivad seda, mis meeldib.

Kätlin Ülesoo tutvustas särgi valmimise edasist teekonda. Esmalt sisestab konstruktor tellija mõõdud arvutisse, vastav programm aitab joonistada valitud mudelile lõiked ning need kangale paigutada. Edasi trükitakse lõiked välja ning automaatlõikur lõikab nende järgi kangast välja täpsed detailid. Käsitsi juurdelõikust peaaegu enam ei kasutata, lõikur teeb väga täpse töö ja oluliselt kiiremini kui inimkäsi. Lõpuosas läheb aga kõik taas inimeste kätte, kes detailid valmis särgiks õmblevad, triikrauaga vormi pressivad ja riidepuule sätivad. Umbes kahe nädala pärast võib klient oma mõõdusärgile järele tulla.

Ewald alustas Eestis paarikümne aasta eest Soome särgifirma filiaalina, kuid nüüdseks kuulub firma eestlastele. Algsele kaubamärgile on lisandunud Ewald Junior ja Ewald Little tooted ning lisaks Tallinnale on müügikoht ka Võru kaubamajas.

*Artikkel ilmus ajakirja Golf 4/2018 numbris.

Autor: Aita Nurga

Kui soovid, et ajakiri Golf jõuaks ka Sinu postkasti, telli ajakiri SIIT!

Jaga