TÄISPIKK LUGU! Golfiring koos Anne Metsisega

Foto: erakogu

Anne Metsis oli esimene huviline, kes teadlikult psühhoterapeudiga koos golfi mängima tuli. Nelja aasta jooksul oleme koos läbinud palju golfiringe. Alguses olid meie vestlused vaid vähesel määral golfiga seotud ja teemad läksid ikka väga sügavalesisemaailma.

„Anne, kui sa alustasid golfiga, siis oli sul vigastus, sinu puus oli haige ja sa pidid ennast hoidma.“

„Jah, arstide juures sai käidud ja röntgenipilt ei näidanud midagi, diagnoosiks jäi osaline lihaserebend. Valus oli käia, jooksmisest rääkimata, sellepärast tuli korvpallist loobuda. Kuna olime nagunii koos golfirajal, siis see andis mulle julgust sinuga koos tegeleda vaimse tervisega, liikudes samal ajal golfi rajal.“

Tervise ja golfimängu edendamiseks hakkasime pöörama tähelepanu tunnetele, mis tekkisid seoses valuga liikumisel ja üldse olime tähelepanelikud kõikide emotsioonide suhtes.

Mängu käigus märkasime koos, et negatiivsed emotsioonid ei pruugigi alati olla halvad, vaid õigesti suunatuna, võivad olla kohati lausa vajalikud. Valutunne tekkis tavaliselt siis, kui keha asend oli läinud valeks löögi ajal, ehk andis märku, et on vaja korrigeerida.

Tõdesime ka, et suur kogus häid emotsioone tegi küll hea enesetunde, aga ei olnud alati kasulik mängu suhtes. Tihti juhtus, et seda oodatud imelist lööki ei järgnenud. Liigne kogus positiivseid emotsioone kaotas ära fookuse, mida ja miks me mängime, niigi oli koos tore.

Kuna ikkagi meie põhieesmärk oli mängida golfi ja iga löök on mängu jooksul oluline, siis aitas kaasa see, kui olime teadlikud oma enesetundest enne ja pärast igat lööki. Oluliseks sai suutlikkus jääda lahkeks enda suhtes, isegi kui löök ei õnnestunud ja puus valulikult reageeris, ehk emotsionaalne paindlikkus.

Niimoodi me siis jutustasime, vabastasime emotsioone ja mängisime, ning tänaseks on Annel puusavigastus unustatud. Tõestatud sai, et golfimänguga on võimalik terveks saada ja jääda.

Teraapia liigub aina enam sinna, kus inimene tegelikult asub, välja kabinetist. On teada tõsiasi, et inimene unustab oma probleemid, kui nende asemele tuleb midagi muud, enampakkuvamat ja tähtsamat ja just seda me Annega koos tegimegi.

Anne Metsis on lõpetanud Tallinna Pedagoogilise Instituudi ja on laste ning noorte treenimisega tegelenud juba üle 40 aasta. Sportlikud saavutused on korvpallis, kus ta on saanud veteranide maailmamängudel 1991,1999 ja 2002 kulla, 2011 hõbeda ning 1998 pronksi. Golfialased teadmised on Anne saanud Niitvälja PRO´delt. Golfimänguga tegi Anne algust 2014. aastal ning on alates sellest ajast olnud aktiivne õppija ja mängija. 2015. aasta hooajast on Anne kogemus leidnud rakendust ka Niitvälja Nike Golfikoolis.

Pille Teearu

*Artikkel ilmus ajakirja Golf 3/2018 numbris.

Kui soovid, et ajakiri Golf jõuaks ka Sinu postkasti, telli ajakiri SIIT!

Jaga