Indrek Palm on 56 aastane energiasäde, keda jätkub kõikjale. Mehe vanus üllatab enamikku inimesi, sest aktiivne elustiil ja kirg sportimise vastu hoiab teda endiselt paarkümmend aastat noorema mehe vormis – nii füüsiliselt kui ka vaimselt.
Indrek on veendud, et üks hea tervise saladustest on aktiivne elustiil. Ta ise on spordi ja füüsiliste treeningutega tegelenud regulaarselt üle kolmekümne aasta – ja mitte enesepiitsutamise abil. „Sportimine on mu suurim hobi ja kirg!“ teatab mees rõõmsalt. Samas toonitab Indrek, et nagu kõikjal looduses valitseb tasakaal, sõltub ka inimese õnnelik elu füüsilise ja vaimse poole võrdsest arendamisest. Ta on ise seda põhimõtet alati väga täpselt järginud ja piltlikult öeldes hoidnud trimmis nii keha- kui ka ajumusklid. Mitu korda nädalas võiks golfimängija golfiväljakul käia, et saada täiskoormusega treeningnädal?
Ma ei ole golfile küll spetsialiseerunud, aga paljude teiste treeningute puhul loetakse arendavaks
treeningkoormust alates kolmest korrast nädalas. Täiskoormus sõltub inimese füüsilisest vormist
ja trenni intensiivsusest ning kestusest, aga terve inimese puhul peaks täiesti piisama kahest puhkepäevast nädalas. Ehk siis viis treeningpäeva nädalas võiks olla golfimängijale täiskoormuse mõõt.
Täiskoormus sõltub inimese füüsilisest vormist ja trenni intensiivsusest.
Millised on põhireeglid ja tõed jalutatavatel ning pikaajalistel spordialadel nagu golf?
Üldjuhul on tegemist pikaajalise madala pulsisagedusega treeninguga. Golf on rohkem ikkagi osavusala kui kestustreening. Energiakulu pole väga suur ning seepärast peab kindlasti jälgima ka toitumist. Tervislikud toitumisharjumused on olulised mis tahes spordiala harrastades. Mina lisaksin golfimängija treeningkavasse ka mõned aeroobsed treeningud ning kiiruse, jõu- ja intervallharjutused, mis ei lase kehal madala intensiivsusega harjuda. Löögiks on ju vaja ka teravust, kiirust ja täpsust. Oluline osa võiks olla venitus- ja painutusharjutustel, et vältida võimalikke vigastusi.
Kui treening kestab järjest mitu tundi, nagu golfis tihti kipub juhtuma, siis millist toidupoolist peaks endale kotti kaasa pakkima?
Tõenäoliselt suurt sööki keegi kaasa vedama ei hakka, kuid puuviljad, rosinad ja pähklid oleks üks võimalus väsimuse korral lisaenergiat saada. Teine võimalus on spordibatoonid. Eelistada võiks müslist ja kuivatatud puuviljadest ning marjadest valmistatud orgaanilisi batoone. Kuna mängitakse peamiselt suvel ja ollakse pikka aega päikese käes, siis veelgi olulisem on varuda piisavalt jooki. Jook võiks sisaldada vähe süsivesikuid ja palju vajalikke mineraalaineid, et asendada väljahigistatud soolasid.
Eelistada võiks müslist ja kuivatatud puuviljadest ning marjadest valmistatud orgaanilisi batoone.
Millised on märgid, et inimene peaks treeningu lõpetama või muutma treeningu tempot?
Esimene tunnus on kindlasti ootamatult tekkinud halb enesetunne, pearinglus, nõrkus või siis valud
südames. Neil juhtudel oleks mõistlik selleks päevaks treening lõpetada. Siin tuleb kindlasti osata eristada normaalset väsimustunnetmittetavapärastest vaevustest, mida sai mainitud eespool. Väsimustunde korral, mis on normaalne iga pikema treeningu puhul, võib tegevust jätkata, valides endale sobivam tempo.
Kuidas lõpetada üks õige treening?
Peaaegu kõigil spordialadel lõpetatakse treening painutus- ja venitusharjutustega. Suuremat tähelepanu pööratakse enam koormust saanud lihasrühmadele. Ka golfi puhul on keha hea painduvus ja koordinatsioon väga oluline. Kael, õlad, selg, puusad ja pahkluud peavad olema piisavalt painduvad, et võimaldada rakendada golfimängus olulist õiget tehnikat.
Ka golfi puhul on keha hea painduvus ja koordinatsioon väga oluline.
*Artikkel ilmus ajakirja Golf 1/2018 numbris.
Golfiportaal on kõigile, kes peavad lugu kvaliteetsest vabast ajast, hindavad tervist ja sportlikku eluviisi, tahavad nautida kaunist loodust ning huvituvad golfist.