TÄISPIKK LUGU! Esmakordse golfimängija ja luuletaja sulest: miks mängida golfi?

Ajakirja Golf toimetusega liitus saarepiiga ja luuletaja Nete Tiitsaar, kes tegi kohe visiidi Saare Golfi. Siin on tema muljed, mis teda esmakordselt golfi mängides valdasid.

Ei maksa karta golfis vigu teha

Lahe lugu! Ma sattusin tegema midagi sellist, mida ma polnudki veel elus proovinud. Ühel hetkel seisin äkki rohetaval väljakul, kus muru oli madalamast madalam, aga samas kõigest kõrgemal kohal ja kerge vihm tundus talle mõnusaks vahepalaks. Murust rääkides – iga kord kui pallile pihta üritasin rihtida ja löök võttis kaasa maapinnast ühe mätta (või siis mitu), tahtsin maa alla vajuda. Kuid selleks polnud vähimatki põhjust, see on sealsetel küngastel täiesti normaalne nähtus, sest tegijalgi juhtub. Nagu eluski, tehakse vigu ja siis on sul võimalus neid parandada. Seega tuleb minna rohututile järgi ja panna ta oma kohale tagasi.

Hea tunne on pallile pihta saada!

Ja tipphetk oli kogu sündmuste ahelas muidugi siis, kui vahelduseks üsna mitmenda harjutuslöögi tulemusena pall ka õhus kõrgust püüdis – see enam ei veerenud mööda rohetavat vaipa, vaid sõna otseses mõttes lendas sinna, kuhu mina selle parasjagu saatnud olin. Võimas! Kuigi jäi kõrvu, et stiilipunkte siin ei jagata, aga teate küll, tahaks ju ise ka nagu legendaarne golfitiiger mängida ja pärast õnnestunud lööki rahulolevalt oma vurre sõrmede vahel keerutada ja vaadata unistavalt kaugusesse. Eesmärgid peavad kõrged olema, Tiger Woods, siit ma tulen! Aga esialgu on hea üldse pihta saada, et tunda ennast arenemisvõimelise inimesena. Ja see on üks hea tunne!

Ühesõnaga, sattusin saatuse tahtel Saare golfi ja ei saanud golfikeppi enam käest panna. Aga miks ometi ja mis mind selle kõige juures enim köitis? No muidugi see, et see oli minu jaoks uus väljakutse, kuid golf – see on midagi enamat kui arvata võiks.

Golfikultuur on niivõrd õpetlik, et sellest võiks paljugi igapäevaellu kaasa võtta

Esiteks on see nii mentaalne kui ka tehniline mäng ning naistele võin kohe öelda, et ideaalne kõhu- ja tuharalihastele. Kõrvalt vaatad küll, et mis see ära ei ole, aga tehnika, mu daamid ja härrad, tehnika! Teiseks soovitan eestlastel selle üle maailma populaarseima spordialaga tegelema hakata ja oma eelarvamused nurka visata keppide asemel, sest kuulake nüüd:

  1. Kõik ütlevad golfiväljakul üksteisele: “Tere”, vau!
  2. Üksteist kiidetakse, isegi kui ei lähe kõige paremini, vauvau!
  3. See on aususe peale mäng, sest igaüks paneb ise oma löögid kirja (seejuures kui korra petad, iialgi usaldust tagasi ei võidagi ja kes sellega riskida küll tahaks?)

Looduslik mitmekesisus ei piirdu vaid erinevate inimeste kohalolekuga, see on justkui golfireservaat

Rajal 12 teeb kiiremaid haake jänes Juta, esimese raja alguses, ühel künkal pesitseb kajakas ja naudib suisa uhkelt tähelepanu või siis on tal nii tähtis missioon käsil, et inimesed ei heiduta teda teps mitte. Ja see luik, stoilise rahuga ootab taamal juba pallisadu, aga samal ajal ta tunneb end seal vägagi turvaliselt. Mul oli tegelikult tunne, et ta teab, et ma ei saa kunagi talle valge golfipalliga pihta ja nii oligi. Ma ei saanud ka eemalt tema suurusest kohe arugi, kuni selle hetkeni kui ta õhku tõusis ning lendas madalalt ja aeglaselt minust mööda, nii et ma tundsin tema väge tiibade sahinas, mis pani mind ümbritseva õhu liikuma. Ja ma seisin ja hetkeks kadus mälestus, kuhu põõsasse ma seekord oma palli veeretanud olin. Milline graatsiline ilu, aga hetkeks seisma jäänud maailm hakkas kohe taas kihama! Hakkasin kuulma ka teiste lindude sädinat ja prääksumist, kes maaliliste küngaste vahel asuvates veesilmades või selle läheduses oma toimetusi parasjagu tegid.

Golf on kui mitu ühes, aga kvaliteeti see ei muuda, vastupidi

Ma sain oma päevase sammude normi täis, pigem isegi ületasin neid ja seejuures ka ennast. Golfi löögitehnika treenis lihaseid, millest mul polnud enne hommikut aimugi, lisaks ma pidin ka samal ajal peaga mõtlema iga löögi ka läbi, aga sellega on see, et harjutamine teeb meistriks. Ja kõige juures sain nautida metsikut, samas korrastatud naturaalset idülli. Ja muide golfiautoga ringi vurades oligi tunne nagu rändaks hoopis mujal maailmas. Jajaa, golfisafari!

Õpi ennast, teisi ja kodusaart tundma!

Mulle jäi tunne, et golfiväljakul asjad juhtuvad, sest sa näed kohe ära kes on sinu kõrval või vastas ja saad hea ülevaate inimestest, kellega parasjagu koos mängid. Mine tea, öeldakse küll, et enne kui kellegagi kokku kolid, minge reisile. Ma ütleks, et mängige golfi! See kehtib nii era- kui ka töösuhetes. Nii et sain juba ka tänu golfile ka uue suhtealase nipi!

Sina oled ka oodatud!

Olen kuulnud arvamusi, et golf on väljavalitutele. Ei, see on kõigile! Sa võid golfi võtta kas hobina või profispordialana, aga ükskõik, millise positsiooni valid, kirge seal jagub. Mine ja anna talle lihtsalt võimalus! Lapsevanemana soovitaksin oma eluõitel golfiradadel mänguilu luua, sest golf annab lisaks vaimupeenarde väetamisele ja kehade voolimisele ka oskuse juurutada hinnalisi hoiakuid enda kui ka seeläbi teiste eludes. Golf, Saare golf on lahe!

*Artikkel ilmus ajakirja Golf 2/2020 numbris.

Kui soovid, et ajakiri Golf jõuaks ka Sinu postkasti, telli ajakiri SIIT!

Jaga