AndMar Medservice esmaabikoolitaja ja hariduselt erakorralise meditsiini õde ning erakorralise meditsiini kiirabibrigaadi juht Heiko Porval on meditsiinivaldkonnas olnud tegev üle kümne aasta. Ta rõhutab, et esmaabi andmise oskused on väga olulised, sest terviserikke puhul peab tihtipeale reageerima loetud minutitega, enne kui kiirabi appi jõuab.
Esmaabi anda võiks osata igaüks
Põhiliselt toimuvad esmaabikoolitused autokoolides, sest seadusega on ette nähtud, et juht peab esmaabi oskama. Samuti tehakse tihti esmaabikoolitusi ettevõtetes, et töökeskkonnas juhtunud õnnetuste puhul kiirelt tegutseda.
Tallinna lähistel asub kolm golfiväljakut ning need kõik on linnast 20-30 minuti kaugusel. Lisaks on väljakud väga suured, mis tähendab seda, et kui golfiväljakul midagi juhtub ning keegi näiteks elustada ei oska, läheb tükk aega, enne kui kiirabi appi jõuab. “Tõenäoline on see, et kui koha peal abi ei pakuta, siis kiirabil on väga raske midagi muuta, sest aeg on läinud,” räägib Heiko Porval, et ehkki mõne golfiväljaku puhul reageerivad maakonnajõud, siis võib siiski juhtuda, et lähim abi tuleb linnast.
Kliinilise surma aeg on 3-5 minutit, mil hakkab toimuma protsess, mida enam tagasi pöörata ei saa. “Esimese 3-5 minuti jooksul tuleb hakata kohe toimetama, sest vastasel juhul saabub bioloogiline surm, mille puhul ei ole võimalik enam inimest päästa,” selgitab Porval kiire reageerimise olulisust. Loomulikult on seal ka erisusi, aga see on standard, mida ütleb ka kirjandus. Seetõttu on oluline, et iga inimene oskaks oma võimekuse piires vähemalt elustada.
Esmaabikoolitusel arvestatakse koolitatavate vajadustega
Esmaabikoolitusel võetakse kindlasti läbi sellised baasasjad nagu elustamine ning näiteks verejooksu peatamine. Standardid, millest kindlasti rääkima peab, on paika pandud, ent neid muudetakse ka selle kohaselt, mis oleks just tellija suhtes olulised aspektid. Näiteks Kevin Renno Võitlusspordi Akadeemias koolitust läbi viies keskenduti just kontaktspordile, millega nemad rohkem kokku puutuvad.
Baaskoolitus kestab 16 tundi ning pärast antakse välja ka tunnistus. Edasi saab võtta täiendkoolitusi, mida saab teha kas maastikul, välitingimustel või mingisuguse ürituse raames. “Kui näiteks firma teeb suvepäevi, siis teinekord on võimalik mingisugune esmaabi osa sinna sisse panna,” soovitab Heiko Porval ürituse kasuliku koolitusega ühendada.
Esmaabi võib päästa elusid
“Ma paneks inimestele südamele selle, et kõige hullem asi, mida sa saad esmaabis teha, on mitte midagi,” rõhutab Heiko Porval esmaabi andmise oskuste olulist.
Vahel koolitustel inimesed kardavad, et teevad midagi valesti, ent hea näide on elustamine kliinilises surmas – selle puhul on väga raske midagi valesti teha, sest midagi teha üritades annad kanntajale võimaluse pääseda. “Kui sa istud kinnisilmi ja ootad elukutseliste reageerijate tulekut, siis tegelikult kogu see aeg, mil sa ootad, tiksub kannatanu kahjuks,” selgitab ta.
*Artikkel ilmus ajakirja Golf 2/2020 numbris.
Golfiportaal on kõigile, kes peavad lugu kvaliteetsest vabast ajast, hindavad tervist ja sportlikku eluviisi, tahavad nautida kaunist loodust ning huvituvad golfist.