TÄISPIKK LUGU! Ei saa ilma Pärnuta!

Pärnu on küll suvepealinn, aga nagu öeldakse: „Ei ole halba ilma, on vaid vale riietus”. Pärnus leiab erinevaid tegevusi igal ajal.

Koroona ning erinevad piirangud panid küll nii mõnedki ettevõtted oma tegevusi ümber hindama või pausile panema, kuid elu Eesti suvepealinnas ei vaibu. Jah, golfiturism oli küll väiksem kui tavaliselt, aga Eesti golfimängijad leidsid meie oma väljakud ning said harrastusega tegeleda aasta läbi.

White Beach Golf
Foto: Steve Carr

Golfiklubid ootavad endiselt mängijaid

White Beach Golf juhatuse liige Vahur Tamm sõnab, et koroonakriis mõjutas golfiväljaku müüki suuresti, sest suurema osa tulust tõid ikkagi Soome golfituristid. „Liikmeid klubisse on küll juurde tulnud, kuid erinevatel põhjustel on siiski ka lahkujaid,” räägib golfiklubi president Peeter Priske. Pikemalt saab lugeda WBG tegemistest lehekülgedel 50-51. Pärnu Bay Golf Links tegevjuht Peter Nyberg ütleb, et eestlased külastasid nende väljakut rohkem kui eelmistel aastatel, aga siiski ei korvanud see langust, mida turistide külaskäik oleks ära hoidnud. Peter annab ka pikema ülevaate nende tegemistest lehekülgedel 52-53.

Pärnu Bay Golf Links
Foto: Joosep Martinson

Mida teha Pärnus?

Pärnu südalinnas asuv kontserdimaja on linna kultuurielu tuiksoon. See on koduks ka Pärnu Linnaorkestrile ning Pärnu Muusikakoolile. Majas on kaks suurepärase akustikaga saali ning võimalused korraldada peaaegu kõike kammerkontsertidest suurvormide ettekanneteni ning teaduskonverentsidest bankettideni.

Pärnu Kontserdimaja

Kindlasti oleks patt mitte külastada Endla Teatrit. Andekad näitlejad ning võrratu kultuurielamuse saab sealt kindlasti igaüks. Maarja-Magdaleena Gildis saab osta ja tellida Pärnu tunnustatud meistrite töid ning näha oma silmaga, kuidas need valmivad. Maja pakub häid tingimusi aastaringseks loometööks ning rikastab nii Pärnu linna elanike kui ka külaliste huvihariduse ja vaba aja veetmise võimalusi.

Foto: Elen Jurma

Pernova Loodusmaja unikaalse arhitektuuriga külastuskeskus jutustab lugusid kodukoha ja laiema maailma looduse elurikkusest. Looduse tundmine võimaldab inimesel sügavamalt mõista ümbritseva keskkonna mitmetahulist toimimist, ning milline osa on meil selle igipõlise elurikkuse kestmajäämises. Pärnu kesklinnas asuvas kogu pere jaoks põnevas MiniZoos saab tutvuda paljude eksootiliste terraariumiloomadega. Loomaaia kogus on madusid alates sõrmepikkustest maobeebidest kuni suurte võrkpüütonite ja tiigerpüütoniteni.

Kaunid pargid

Kui ilm soosib väikest jalutuskäiku, siis kindlasti võiks enne kehakinnitust jalutada ja nautida Pärnu parkide ning rannaäärset ilu.

Kuurortlinna lahutamatuks osaks on pargid. Pärnu Rannapargi rajamist alustati 1882. aastal ja liigirohke pargina võeti see looduskaitse alla.

Foto: Silver Köster

Pärnus on ka lastel oma park ning linnale võiks auga anda lastesõbraliku linna märgi, sest tegevust siin lastele jätkub – nii õues kui siseruumides. Pärnu Lastepark on Pärnu tuntuima tänava Rüütli äärel asuv park, kus saab mõnusalt aega veeta. Lastepargist mitte kaugel asub Munamäe park – üks Pärnu linna kuuest kaitse alla võetud parkidest, mis on linna kõrgeim punkt.

Foto: Indrek Aija

Samas pargist leiab ka ekstreemsprodihuvilistele mõeldud rulapargi – Munamäe Rulapargi.

Esimene modernne rulapark ehitati Pärnusse 2005. aastal, samal aastal taaselustati Kuldrula võistlus. Kui ilm kehv või soovitakse talvel rulatada, on Pärnus olemas ka siserulapark Raba 5 Ekstreemspordikeskus.

Foto: Silver Gutmann

Pärnu Vallikääru park võlub kaldapervel kulgeva valgustatud promenaadi, üle vallikraavi kaarduva romantilise jalakäijate silla ja vallikraavi keskele rajatud Eesti kõrgeima purskkaevuga. Pärnu muul on linna üks huvitavamaid vaatamisväärsusi. Kunagi sadama süvendamiseks ja kaubanduse elavdamiseks ehitatud Pärnu muul saab sel aastal 151aastaseks.

Foto: Silver Köster

Värskelt uuendatud Punase Torni põnev ajalugu on taas päevakorral. Novembri lõpus avas seal uksed ringpanoraamiga külastuskeskus, kus läbi animatsiooni on taaselustatud otse sellest kohast avanenud vaade läbi viimase 11 000 aasta.

Novembris toimus Pärnu Restoranide nädal

Restoranid, kohvikud ja paljud teised toitlustuskohad on Pärnus maailmatasemel. Parimad Pärnu restoranid kuuluvad Eesti Restoranijuhi soovitusnimekirja. Suurem osa Pärnu restoranidest uuendab oma menüüd mitu korda aastas, kasutades tulenevalt aastaajast kohalikku toorainet. See tähendab pidevaid uuendusi ning põnevaid maitseelamusi. Restoranide nädala raames pakkusid restoranid 3-käigulist erimenüüd ning lubati nädala jooksul külastajatele mitmeid üllatusi ja elamusi.

Foto: Elen Juurma

PÕNEV FAKT:

15.–25. septembril sai riigipea ametlikuks töökohaks Pärnu linn.
Kas pole see mitte suur rõõm ja au sellisele imelisele linnale võõrustada ka meie enda riigipead.

Lõõgastusi pakub Hedon SPA

Hedon SPA& Hotel on armastatud koht, kuhu ikka ja jälle tagasi tullakse. COVID-19 situatsioonist tulenevalt on välismaiste turistide hulk märkimisväärselt vähenenud, kuid see-eest on Hedoni avastanud siseturistid.

“Vaatamata teistmoodi ajale, on eriti hea meel väljakujunenud traditsioonide jätkumise üle. Üheks selliseks ürituseks on Hedon Golf Cup, mis on jätkuvalt populaarne ning tõi juubeliüritusele kokku 60 golfisõpra üle Eesti ja välisriikidest. Seekord sai võistlus avalöögi 4. septembri hommikul Pärnu Bay Golf Links väljakul, kus peaauhinna jahile asus 52 mängijat,” ütleb ütleb Pille Kauber.

Esimese võistluspäeva lõpetas à la carte õhtusöök restoranis Raimond, kus selgusid selle aasta individuaalvõistluse parimad. Hedon Golf Cup karika viis koju varasemat tiitlit kaitsma tulnud Janar Toomesso. Esmakordselt anti välja Hedon Golf Cup Champion tiitel viie aasta jooksul enim punkte kogunud võistlejale, kelleks oli Ingrid Hinn. Teisel võistluspäeval

5. septembril startis rajale 11 meeskonda. Tase oli kõrge ning auhinnalise koha peale käis tihe rebimine. Võidu viisid koju Hanno Strazds, Derek Vaide, Rasmus Vaide ja Taivo Remmelgas.

2021. aastal toimub Hedon Golf Cup 10.-11. septembril. Seni aga üllatab Hedon uue 3-öise paketiga “Lõõgastute rännak” neile, kes soovivad end sügisel veidi turgutada ja 16. oktoobril toimub restoran Raimondi uue à la carte menüü esitlusõhtusöök.

Tekst: Liina Kumm, Merje Miller

*Artikkel ilmus ajakirja Golf 3/2020 numbris.

Kui soovid, et ajakiri Golf jõuaks ka Sinu postkasti, telli ajakiri SIIT!

Jaga