TÄISPIKK LUGU! Ajaloolised golfikarikad

Old Club Cup

The Old Club Cupi karikat tuntakse ka Musselburgh’ hõbekarika nime all ja esitleti seda esmakordselt 1774. aastal. Auhinna pälvis mängija, kes suutis igal sügisel peetaval kuninglikul Musselburgh’ golfiklubi kohtumisel väikseima punktisumma teenida. Usutavasti on Old Club Cupi karikas vanim, mille nimel tänapäeval veel võisteldakse. Musselburgh’ hõbekarika annetasid klubile selle liikmed.

Tegu on kindlasti ühe muljetavaldavaima golfitrofeega, mille üla- ja alaossa on graveeritud medaljonid. Lisaks kaunistab ülaosa ka rikkalik taimornamentika. Auhinna esimene omanik oli Thomas Macmillan of Shorthope.

Claret Jug ehk ametliku nimega Golf Champion Trophy disainiti asendamaks Challenge Belti – võistlusvööd, mille pälvis Tom Morris juunior pärast kolmandat järjestikust tiitlivõitu 1870. aastal. Järgmisel aastal võitlust ei toimunud, ent Claret Jug ei saanud ka 1872. aasta võistluse ajaks valmis. Tšempioni nimi – taaskord Tom Morris juunior – lisati Claret Jugile alles siis, kui karikas ükskord ideest reaalsuseks formeerus. Et Morrist ei saanud aga toona pärast võitu jätta ootele udujutuga stiilis “Kunagi ilmselt karikas ikkagi valmib ja siis me anname selle sulle – seniks pikka meelt ja veel pikemaid birdie’sid”, anti mehele medal. Ovaalne, et maratonijooksjate omadega segi ei läheks.

Golf Champion Trophy

Esimene golfimängija, kellele Claret Jug kätte ulatati, oli Tom Kidd, ja seda juba järgmisel aastal. Karika originaali pani Andrewsis asuv Royal and Ancient Golf Club vaatamiseks välja aastal 1928. Edaspidi on kõiki võitjaid selle karika koopiaga pärjatud.

*Artikkel ilmus ajakirja Golf 2/2018 numbris.

Kui soovid, et ajakiri Golf jõuaks ka Sinu postkasti, telli ajakiri SIIT!

Jaga