Pärast green card’i kursuse edukat läbimist jätkavad algajad golfarid tihti kahte moodi – ühed võtavad mängu puhtalt harrastuse ja lõbuna, teised aga soovivad lisaks kiirelt tulemusi saada, näiteks ruttu HCP-d langetades. Siit tekib küsimus, et kui kiirelt saab oma mängutulemusi lakke kergitada ja mida peaks selle juures silmas pidama? Soovitusi jagab tuntud pro Rein Auväärt.
Kas on üldse võimalik oma mängutulemust kiiresti parandada?
Pärast golfikursust tuleks õpitut tunnetuse kaudu kinnitada: eesmärgiks on pall õige kepiga õhku saada ja püsida väljakul. Sellise eesmärgi täitmise sihikindlusest sõltub suuresti arengu kiirus. Vähem tähtis ei ole mängukordade arv. Võimalusel tuleb golfi harrastamist pärast kursuse läbimist jätkata.
Millised on golfimängijate põhilised vead – algajal, harrastusgolfaril ja võistlejal?
Kehv mõttetegevus. Mõtle, tunneta ja tegutse – need võiks olla kolm nimetust. Tore oleks, kui me tunnetaksime, et me kõik oleme golfis harrastajad. See on väga oluline arusaamine. Üldfüüsiline vorm ja tunnetuslikkus ei vasta sageli püstitatud eesmärkidele, soovidele ja tahtele. Just nimelt – see eesmärk, mis võetakse endale – see ei vasta sellele, mis me ise tunnetame. Siit algavad kõik probleemid, alates vabast liikumisest kuni inetu ja lubamatu käitumiseni golfiväljakul.
Kui mängija tunneb, et mängid palju mängid, paremaks ikka ei lähe, siis milline peaks olema esimene samm, mida teha, ja mida sealt edasi teha?
Kindlasti tuleks võtta mõned tunnid pro käest. On väga oluline, et täidame saadud soovitusi, sest üldjuhul on nii, et käiakse tunnis küll ära, aga iseendaga ei tegeleta. Tahetakse muidugi maailma vallutada. Golfimängu õpitakse kogu elu koos iseenda testimisega, harjutades, mängides väljakul ja klubide poolt korraldatavatel võistlustel. See kõik sõltub iseenda tunnetusest, soovist, ajaressursist, millest iganes. Kõik see on omavahel seotud.
Millist vaimset nõu anda paremaks keskendumiseks lisaks treeningutele, et tehnika on selgeks saada?
Pöörata liigutuse tehnilisele küljele põhilist tähelepanu. Enne igat soorituse tegemist teha 2–3 proovi-swing’i koos sihtmärgi vaatamisega ja mõtlemisega, kuhu te tahate lüüa. Mitte lihtsalt, et 70 meetrit või 100 meetrit või 60 meetrit, vaid leida väljakul üks koht, kuhu me tahame lüüa. See on väga oluline – pöörata just liigutuse tehnilisele küljele väga palju tähelepanu.
Ja mõeldes enne läbi?
Ikka enne läbi mõelda. Siis teha 2–3 proovilööki – mida üldjuhul mängijad ei viitsi teha. Näiteks, kui treeningute ajal soovitan, et tehke proovi-swing, siis nii kaua, kui minu hääl veel õhus vibreerib, siis tehakse see proovi-swing ära, aga siis läheb kohe tagumiseks. Edasi enam mingit proovi ei tehta, ei mõelda – kes vähem, kes rohkem. Golfimängijaid on maailmas palju, Eestis ka juba teatud arv. Sellest see kõik sõltub. Proovi-swing on eriti oluline.
Ja olla sellel hetkel selles proovi-swing’is mõttega ka?
Mõttega just ka. Ja mitte nii, et teevad proovi-swing’i, ütlevad, et jah, tunnevad ennast päris hästi ja siis keerab maailm tagurpidi ja tagumine hakkab jälle pihta.
Ja lõpetuseks, milline on teie parim hetk golfis – teie elu parim hetk golfis?
Esimene hetk oli see, kui ma läksin Soome golfi õppima ning teine hetk oli see nauding ja mõtlemapanev tunne, kui mängisin maailma kõige pikemal golfiväljakul Austraalias. Seal tuli mul tõsiselt mängida niimoodi, nagu ma inimesi õpetan. See oli väga suur väljakutse.
*Intervjuu ilmus ajakirja Golf viimases numbris.
Golfiportaal on kõigile, kes peavad lugu kvaliteetsest vabast ajast, hindavad tervist ja sportlikku eluviisi, tahavad nautida kaunist loodust ning huvituvad golfist.