TÄISPIKK INTERVJUU! Reet Kivi, eestlanna Donald Trumpi golfiklubis

Fotod: erakogu

Reet Kivist kuuleb ajakiri Golf esimest korda toimetuse koosolekul. Pille Teearu räägib ühest eriti rõõmsameelsest ja palju naeratavast daamist, kes elab Dubais ja nagu muuseas kuulub sealsesse Donald Trumpi golfiklubisse.

Toimetus ju otsiski suvel eestlast, kes oleks mõnda Trumpi väljakut külastanud, ja leitud! Nii me aja kokku lepime. Intervjuu teeme positiivsusest pakatava daamiga Skype’i vahendusel ja märkamatult möödub vesteldes pea tund.

Reet, kuidas te golfi juurde jõudsite?

Sellega meenub üks tore lugu. Ma usun, et umbes 12 aastat tagasi kinkis abikaasa mulle green fee kursuse ja niimoodi alustasingi. Sain kingituseks kinda, läksin kursustele ja juba jõulukingiks tuli golfikott varustusega. Kuna abikaasa oli selleks ajaks juba paar aastat hobi korras mänginud, lootis ta minust väljakule kaaslast. Pean ütlema, et kursus oli vahva, aga sellist õiget tunnet ei tekkinud. Paar korda veel proovisin, aga mulle tundus see tookord ikkagi liiga igav ja aeglane. Nii see kott nurka seisma jäi. Kui aga kolisime viis ja pool aastat tagasi Dubaisse, haarasime kaasa ka golfivarustuse. Ja mõnes mõttes on ka meie Dubaisse jõudmise lugu seotud golfiga.

On sume Eesti suveõhtu, 2012. aasta juunikuu. Vaatan juba mitmendat korda kella, et ära arvata, millal üks ring golfiväljakul tehtud saab. Tegelen teadmatult „ootamisega“ – ootan koju oma meest, kes on täna proovimas oma esimest hooaja golfivõistlust. Samal ajal loodan, et küll oleks tore, kui see õnnestuks! Nii armas on pärast kuulda lugusid, kuidas üks või teine löök välja tuli ja kuidas nad seal omakeskis naljaga pooleks mõõtu võtavad, ise õhinaga seletades-näidates-kirjeldades. Mulle see meeldib. Meeldib, et mu armsal mehel on hobi, mis teda paelub ja mis talle alati justkui „uut hingamist“ annab… Väga meeldib! Aga nii igaks juhuks ma ikka pisut alati ka torisen, kui ta golfiaegu plaanides minuga konsulteerib. Mis mõttes JÄLLE golfi mängima? Sellele kulub ju terve päev. Ja mis kell sa siis koju tagasi jõuad? Ja mida see sinu elus muudab!? Endal aga torina saatel tegelikult süda sees naerab ja hing rõõmustab. Saab õhtul toredaid lugusid taas kuulda.

Täna aga on Margusel hoopis omamoodi jutt õnnestunud golfipäevast. Rajale sättides olid nad trehvanud ühe Soome-Rootsi päritolu vanema härrasmehega, kel ei olnud soovi ihuüksi golfiraja meetreid tallata ja palus nendelt seltsi. On ju golfimängul lisaks muule positiivsele, mis liikumisega värskes õhus kaasneb, vajalik veel üks oluline komponent – hea seltskond, mis annab mängule veelgi ilu juurde. Juhuslikult kohatud seltsiline aga rääkis muu hulgas oma elust ja juba vanema mehena, kel pikk ja põnev elu seljataga, oli tal nüüd aega ja võimalusi eluteel kogutud tarkusi analüüsida.

Pankurina töötades oli elu teda saatnud maailma erinevatesse kohtadesse, rasked väljakutsed kõrvuti justkui tasuks olnud võimalustega tutvuda  erinevate maade inimeste ja kultuuridega. Sõnum aga, mis tema jutus kõlama jäi, oli: “Noored mehed, võtke alati elu väljakutsed vastu, sest nii kurb on eakaaslastega koos olles tõdeda, et suur osa neist tunneb rõõmu asemel elukibedust. Teate, nendega pole üldse tore aega veeta, sest igal võimalikul juhul nad ohkavad, et oh, oleks võinud noorena ikka seda teha või sinna minna. Mina käisin kõikjal ja tegin kõike, mis elu ette andis, ja olen täna õnnelik! Näete, tänagi on mul olnud taas üks tore ja mitmekesine päev tänu golfile.”

Sealt tuli otsus pakkida asjad ja minna Dubaisse?

Võib nii öelda küll. Endise kolleegi tööpakkumisteade: 24 tunniga lennatud teisele poole ilma, kiire intervjuu juhiga, maa ja võimaluste uurimine ja minek. Täna ma mõtlen tagantjärgi, et normaalne inimene sellist tükki ikka ei tee, me ei olnud ka ju enam nii verinoored. Minu jaoks oli kindlasti vabastav, et ma olin kolmanda lapsega lapsehoolduspuhkusel, seega pikalt vaagida polnud vaja, võtan väljakutseid vastu suurima heameelega! Aastaid varem olime mõelnud, et oleks tore näidata lastele maailma ja elada ajutiselt kusagil mujal riigis, kuigi Dubai peale me ei mõelnud ealeski. Ma olen küll turismiäris töötanud ja päris palju mööda maailma reisinud, aga sinna piirkonda ma ei olnud kuidagi sattunud. Kuid elus ei juhtu ükski asi põhjuseta.

Aastaid varem olime mõelnud, et oleks tore näidata lastele maailma ja elada ajutiselt kusagil mujal riigis

Ja kuidas tuli golf seal teie ellu tagasi?

Meie vanem poeg õppis Greenfield Community Schoolis. Neil oli leping European Touri korraldajatega ja kooliõpilastele anti võimalus osa võtta suurest Omega Dubai Desert Classic võistlusest. Nad said võimaluse olla kasulikud, abistada marshal’itena ja punktilugejatena, näha golfielu ja panna proovile suhtlemisoskus võistluste külastajatega. Sealt edasi mõtlesime, et miks me ise sama ei tee. Nüüdseks oleme neli aastat panustanud korra või kaks aastas aega ja energiat ning olnud abiks European Tournamenti Omega Dubai Desert Classicu ja Omega Dubai Ladies Masteri võistlustel vabatahtlikena. Sinnamaani oli minu golfikott ikka veel nurgas, ma ei olnud seda kahe aasta jooksul veel välja võtnud. Vaatasin aga parimaid golfinaisi, kes mängisid ja kogu mäng tundus aina põnevam.

Otsustasin, et kui nemad saavad hakkama, siis ehk ka mina, ning et annan endale uue võimaluse. Vabatahtliku panuse eest pakuvad korraldajad ka alati võimalust omavahel teiste vabatahtlikega mängida. Ning samuti korraldatakse “golfikliinikuid” võistlustel osalenud professionaalidega. Esimene proffidega võistlus, kuhu ma ennast julgesin kirja panna, oli möödunud aasta detsembris, vahetult peale Omega Dubai Ladies Classic 2017 võistluseid. Meie pro’deks olid Emma Cabrera Bello, Amy Boulden ja Olivia Cowan. Lisaks kogemuste jagamisele mängisid nad paar rada kõikide võistkondade juures. Seal õnnestus mul kohe võita võistlus “Nearest to the pin”, millest mul polnud aimugi, aga juhtumisi juhtus see olema just minu pall.

Nüüdseks olen ca aasta regulaarselt treeningus käinud, niinimetatud Ladies Coffee Morningutel. Meil on oma treener, kes igaks treeninguks on põhjalikult ette valmistanud harjutused ja teema, mida läbime. Suureks motivaatoriks sai ka see, et valmis Trump International Golf Course, mis on meie kodust tõesti viie minuti autosõidu kaugusel. Lisaks ka väga hea treener, Lõuna-Aafrikast pärit Sven Nielsen, kes on varem olnud professionaal ja omandanud kogemusi erinevates Trumpi golfiklubides üle maailma. Tänu sellele, et minu golfiteele on sattunud ääretult toredad inimesed, on olnud minu areng väga orgaaniline. Ja mida enam süvened, seda enam tahaks paremini ja paremini ka mängida. Kuna Trumpi golfiklubi on noor klubi, siis nüüd sügisest hakkab see võtma osa aasta kestvast naiste golfivõistlustest ja kuna naisliikmeid on veel käputäis, siis ma sain ka võimaluse kaasa lüüa ning meie esimene Trumpi alt tehtav võistlus on 3. oktoobril.

Kuidas nende väljakutsetega siis on? Kui ikka tunne tekib, siis koli ära, mängi golfi või tee, mida iganes soovid?

Absoluutselt iga väljakutse tasub vastu võtta! Eks kogemused ja tarkus tuleb ka vanusega, aga kui sind on pandud raskesse situatsiooni ja sa oled n-ö üksi, mürata ja turvalise seltskonnata, siis ka märkad rohkem ja tekib enesesse vaatamise võimalus. See paneb sind palju asju ümber mõtlema ja märke nägema. Täna ma usaldan palju enam iseennast ja kahetseda ei ole mitte midagi. Kergelt ei tule elus midagi kätte, aga võita on hästi palju. Golf on aidanud minul ennast palju arendada just keskendumise osas. Ma olen natuurilt pealiskaudne, kuna tahan kõike teha ja haarata ja kogeda, aga keskendumine olulisele ja minemine sügavuti on mul tulnud suuresti läbi golfi.

Vahel tuleb ka selliste vahvate ilmastikuoludega rinda pista

Trumpi väljak on aasta vana. Olete väljakule truuks jäänud?

Eelmise aasta septembris taas Dubaisse naastes läksime uurima, kas ca pool aastat aktiivselt ehituse all olnud piirkond on valminud ja mida uus klubi pakub. Eelkõige oli põhjuseks leida tütar Emmale golfikursused kodule lähemal. Ta alustas golfiõpinguid Meydani Golfiklubis, aga antud väljakule sõitsime ca 30 minutit, mis on Dubai mõistes küllaltki pikk vahemaa pidevaks läbimiseks.

On väljak raske?

Väljak on väga mõnus. Minule kui algajale meeldib see, et seal on PAR 3 väljak, mis on ideaalne võimalus ennast proovile panna ja esmast väljakukogemust saada. Peale paari treeningut leppisime ühe kaaskursuslasega kokku, et lähme proovima! Esimese raja juures on kohe tiigikene. Ma lõin alguses kohe joonelt kuus palli tiiki, aga kuidagi ei tahtnud alla ka anda! Kuigi golfireeglite järgi loobutakse, kui kaks palli on ikka juba kadunud. Aga no kes see algajana selliseid asju siis ikka teab. (Reet naerab.)

Trumpi väljaku kvaliteet on väga heal tasemel, plussiks väga hea nähtavus ehk laiad fairway’d. Võib-olla edasijõudnule võib jääda pisut igavaks, kuigi on ka trikiga radasid ja vett ja põnevaid green’e. Green’id on super hea kvaliteediga ja kiired. Ma pakun, et radade raskusaste on medium.

Kui mõni eestlane soovib Trumpi väljakule mängima tulla, siis kuidas edasi?

Online tee time broneerimine on igal väljakul olemas. Naistele soovitan väga liituda meie Ladies Morningutega, hinnaklass ca 25 eurot 1 tund koos treeneriga ja kohviga. Ei pea olema klubi liige, samuti ei pea olema eelnevalt pikalt ette registreerunud. Tänase kogemuse põhjal on meid keskmiselt neli kuni kuus naist ja väga sõbralikus atmosfääris saab tutvuda tingimuste ja väljakuga.

Teil mängib kogu pere?

Jah, kogu pere. Vanem poeg on hetkel natuke kaugemale jäänud, kuna tema õpib Inglismaal ülikoolis. Väiksem poeg Robert on nüüdseks lastetreeningutel kaasa löönud paar kuud, tütar kaks aastat. Abikaasa on juba pika ajalooga harrastaja ja suuresti iseõppija. Viimaseks pulma-aastapäevaks ma kinkisin talle ühe privaattreeningu avalöökide lihvimiseks ja peale seda kihutab ta driver’iga vahvaid lööke.

Millised võimalused on väljaku ümber? Kui tulla terve perega ja kaasas on ka need, kes golfi ei mängi, siis mida veel läheduses teha saab?

Trumpi golfiklubihoone on üks uhkemaid. Bassein vaatega golfiväljakule, kus saab pärast mängu ennast jahutada, jõusaal, mitu restorani. Lastesse on siin riigis suhtumine ülimalt positiivne, see oli üks suuri üllatusi. Ükskõik kuhu sa lastega lähed, on teenindajad tähelepanelikud ja väga sõbralikud, alati räägitakse juttu ja lüüakse patsu. Väljaku läheduses on Dubai Polo & Equestrian Club, kus saab hobustega ja ponidega sõita kui nautida polo mängu. Väga ilus ja mõnus. Seal on mänguväljak lastele. Ümbruskonnas teha on üsna palju. Ümbruskonnas on ka Al Qudra kõrbejärvestik koos tohutu linnupargiga ja luksuslik Al Maha kõrberesort.

Ööbimissoovitusi jagate?

Dubai Polo & Equestrian Club pakuvad luksuslikku ja privaatset ööbimist. Seda juhul, kui on soov eelkõige puhkus Trump väljakul golfates veeta. Kui aga soov puhkust igakülgselt nautida, siis soovitan mereäärseid kuurorthotelle Jumeirah või Dubai Marina piirkonnas. Läheduses on veel mitu golfiklubi erineva tasemega väljakutega: The Els Club ja Arabian Ranches Golf Club. Taksosõit on üldiselt soodne ja mugav ning vahemaad mõnekümne minutiga läbitavad.

Meie intervjuu hetkel olete kodumaal.

Jah, nagu me ise naerame, et rändlinnud tulevad ikka suveks koju ja sügisel lähevad ära. Õnneks minul on tööd ja tegemised nii, et saan seda teha distantsilt. Meil on kodu Eestis ja seda me peame kõik väga kalliks, nii et juuli ja august oleme alati Eestis.

Golfi mängite Eestis kui palju ja kus?

Enamasti nii, kuidas sõbrad kaasa haaravad. Kindlasti tahaks sellel suvel ära proovida paljukiidetud Pärnu väljakud ja võibolla ka Otepää väljaku, kuigi see on kuulduste põhjal üsna raske tasemega väljak. Samas leidsin täiesti juhuslikult internetiavarustest Jõelähtme naistevõistluse ja esimese emotsiooni ajel end ka sinna kirja panin. Hiljem nimekirja vaadates tundsin korraks kergendust, et oh, tunnen vähemalt üht naist! Paraku osutus see minu tuttava nimekaimuks! Korralik võistlusnärv tuli sisse ka nähes, et mind on ühte set’ti pandud Eesti parimate mängijatega. Ja kui siis esimene rada läks kohe väga metsa poole, jõudsin veel mõelda, et julge hundi rind on küll rasvane, aga… Muidugi aga selgus ka kohe, et mu “tiimikaaslased” on kõik väga toredad ja toetavad ja edasi kulges võistlus juba veidi paremas rütmis.

Eks erinevusi on siinses ja sealses golfirutiinis ikka ka. Üks näiteks, et Dubais läbitakse rada enamasti ikkagi golfiautoga, aga Eestis käiakse väljakutel jala. Ja sealt saavad alguse väikesed detailid. Näiteks võistluste alguses öeldi, et nii, võtke välja enda pliiatsid, ja selgus, et seda mul polnudki varustuses, sest mul on alati golfiautos pliiats olnud.

Eks erinevusi on siinses ja sealses golfi rutiinis ikka ka

Jõelähtme golf on hetkel siin Tallinnas mulle kõige lähemal ja oleme mänginud ka eelmistel suvedel Niitväljal ja Suurestal. Loodame, et ka need väljakud saab ära proovida sel korral. Sõbrannadega on juba kokku lepitud, et läheme teeme ühe ringi Jõelähtme põhiväljakul ka ära.

Mis tööd te Dubais teete?

Ma võin ennast kutsuda Eesti disaini- ja moekunsti saadikuks. Ma teen kaks aastat juba koostööd Eesti moedisaineri Lilli Jahiloga. See oli minu jaoks väga suur karjäärimuutus, mille üle ma olen väga õnnelik. Olles eelnevalt 15 aastat eraettevõtluses turisminduses ja 12 aastat panganduses, saan seniseid kogemusi rakendada valdkonnas, mis mulle meeldib ja mida ma armastan. Minu tööks on brändi tutvustamine Dubais. Muidugi vähem tähtis pole ka riigi kui terviku tutvustamine.

Olen ka suur toetaja Dubai Expo 2020 osas ja loodan, et Eesti riik osalemisotsuse siiski positiivseks keerab. Läbirääkimised käivad, aga poliitilist julgust lõplikult otsustada veel ei ole. Oluline on siinjuures Eesti inimeste eelinformeerimine. Dubai Expo 2020 kontekstis räägime ärivõimalustest mitte ainult Araabia Ühendemiraatides, vaid kogu piirkonnas, mis hõlmab Lähis-Idat kuni Indiani ja nii edasi. See on suurte võimalustega kaubanduslik tulevik. Elame ja näeme ning loodan siiralt, et õiged asjad tulevad elus õigel ajal.

Heameelega annan ka Araabia Ühendemiraatide golfiväljakute ja võistluste osas nõu. Huvilistel tasub juba panna kalendrisse kirja 15.-18. novembrini toimuv DP World Tour Championship ja 13. novembril nende Pro Am. Viimane on eriti mõnus võimalus maailma esigolfarite mängustiili lähedalt jälgida ja pingevabas õhustikus maailma tippudega fotosid teha. Suur aitäh Pillele, kes kohe peale Jõelähtme naistevõistlust teema üles võttis. Ma olen sada protsenti veendunud, et ükski asi ei juhtu põhjuseta, järelikult ma pidin ennast sinna võistlusele kirja panema! Soovin ka ajakirjale Golf väga palju edu.

Monika Kuzmina

*Artikkel ilmus ajakirja Golf 3/2018 numbris.

Kui soovid, et ajakiri Golf jõuaks ka Sinu postkasti, telli ajakiri SIIT!

Jaga