TÄISPIKK INTERVJUU! Peep Siimon Küprosel

Fotod: erakogu

Kuigi Euroopa Liidu lävepakul asuv Küpros paneb välisuudistesse sattudes peamiselt ohkama, avab see soe maa golfarite jaoks sootuks teise tahu. Saar pakub sedavõrd fantaasiaküllast maastikku, et Eestist pärit lauskmaagolfaril võib sealne pinnavormistik esialgu juhtme päris kokku ajada. Ja ongi huvitav, nagu märkis Peep Siimon, kes tuli, nägi ja mängiski selles kaunirannalises riigis, mille de facto-pindala on kahe Saaremaa suurune ning rahvaarv Eesti omast väiksemgi.

Mitu aastat olete golfi mänginud?

Hakkasin mängima 1994. aastal, kui tegin green card’i. Tegin green card’i ära Niitväljal, kuna see oli sellel ajal ainuke koht. Klubi oli nii väike, et kõik olid isiklikud tuttavad. Golfisportlast minust ei saanud, olen siiamaani harrastaja.

Kas golf ei olnud toona eriti populaarne?

Seda mängis väga kitsas ringkond. Tal ei olnud populaarsust ja sellel ajal oli ta eksklusiivsem.

Asja võlu on pikaaegsed traditsioonid ja konservatiivsus, mida tänapäeval mujal ei ole

Kust te kuulsite golfimängust?

Mul sõber kutsus ja sealt sai see alguse.

Sai kohe selgeks, et mäng on südamelähedane?

See on hea liikumisvorm ja teatud mõttes ka klubiline tegevus. Asja võlu on pikaaegsed traditsioonid ja konservatiivsus, mida tänapäeval mujal ei ole.

Olete palju reisinud, kui paljudel erinevatel väljakutel olete käinud?

Viimasel ajal vähe. Ma tean inimesi, kes on 300 ja rohkem väljakut külastanud, aga ma arvan, et mina olen mänginud 30–50 väljakul mänginud. Võimalus ühendada huvireis ja golf on ideaalne.

Võimalus ühendada huvireis ja golf on ideaalne

Mis on kõige kaugem maa?

Kõige kaugem maa on olnud Tai.

Hiljuti käisite Küprosel, väljakul, mis on märgitud selle aasta parimaks?

Kuna oli plaanis puhkusereis ja olin kuulnud, et Küprosel on Türgi pool väga hea väljak, siis hakkasin uurima, mis väljakud on Kreeka pool, kus meie puhkasime. Tuli välja, et piltide järgi väga huvitavad. Suht uued – pärast 2000. aastat rajatud. Algul oli plaan proovida nelja väljakut, aga kuna esimese väljaku külastamisel selgus, et see oli nii keerukas, et esialgu ei saagi pihta, siis otsustasin kahel väljakul pigem kaks korda mängida.

Esimene väljak, millel mängisin, oli Secret Valley Golf Resort. Sellele anti hea hinnang ja ta oli ka kõige lähemal. Üllatuseks öeldi, et käruga pole mõtet sinna minna, kuna kuumus ja mäest ülesalla mängimine väsitavad ära. Soovitati võtta hoopis elektrikäru, mis osutus heaks ideeks. Väljak oli oru põhjas ja hästi kitsas. Esimesest kuni üheksanda rajani liikusin kogu aeg ühes suunas. Kõik rajad oli reljeefsed, oluliselt erinevamad kui meie parkväljakute rajad. Hästi kiired griinid tegid mängu keerukamaks ja ka huvitavamaks Mängisin väljakul ühe Inglise turistiga ja kohaliku mängijaga, kelleks osutus naisterahvas nimega Tatjana, kes rääkis ka vene keelt. Tema oli klubiliige, Lätis sündinud Poola daam, kes on kaheksa aastat elanud Küprosel. Temaga mängisin ka samal väljakul teise mängu.

Teine väljak – Aphrodithe Hills Golf Course, mis tunnistati Euroopa käesoleva aasta parimaks – oli veel ägedam. Algul ei saanudki aru, miks mulle öeldi, et ma teisele väljakule ikka auto ka võtaksin. Aga selgus, et ilma autota ei lastudki seal rajale, see rada oli ehitatud nii mäe veerule kui ka oru põhja. Osa radasid olid kõrgemal ja ühelt rajalt teisele saamiseks pidi oru põhjast läbi sõitma. Näiteks viienda-kuuenda raja vahe oli kilomeeter. Jala või väikse käruga ei olekski olnud võimalik ühelt teisele jõuda.

Ilma autota ei lastudki seal rajale, see rada oli ehitatud nii mäe veerule kui ka oru põhja

See rada jättis maailmatasemel raja mulje – hästi avar, griinid olid paarisajaruutmeetrised ja ääretult rasked. Lisaks veel tohutult sügavad punkrid. Nendes lumivalge graniitliivaga väga oskuslikult rajatud punkrites tegin esimest korda mängides ikka oma 20 punkrilööki. Teise mänguga läks natukene paremini.

Kõige põnevamaks rajaks osutus seitsmes rada, kus oli 210-meetrine par 3. Sellel rajal tuli lüüa üle oru – ühelt kaljult teisele. Kollastelt oli õnneks distants 150 meetri tuuris. Kuna löögikoht oli veidi kõrgemal griinist, siis sain mina raud 6-ga – minu taseme juures 135–140-meetrise lennuga – kenasti griinile. Minu õnneks ja üllatuseks õnnestusid sellel rajal löögid mõlema mängu ajal. Kui avalöök sooritatud, tuli edasimängimiseks pea kümme minutit griinile sõita.

Kompleks ise oli väga äge, seal oli hotellid, restoranid, kauplused ja ka laste veekeskus. Kui golfihuvilised pered soovivad sinna minna, siis see on väga hea puhkusekoht – selline, kus lastele on ka tegevust. Meri jääb ka ainult viie minuti autosõidu kaugusele.

Huvitav oli ka see, et kui linnades võis kohata igasuguseid turiste – seejuures väga palju slaavi turiste –, siis golfiväljakutel kõlas põhiliselt inglise keel ja põhimängijad olid ka inglased. Ühtegi eestlast ega soomlast ei kohanud.

Väljakud oli vaatamata kuumusele ideaalses korras. Griinid olid nagu vaibad. Kulub kohutavalt raha ja vett, et seda korras hoida, sest Küprosel on veega probleeme.

Väljakud oli vaatamata kuumusele ideaalses korras

Nii et Aprhrodite Hills on väljakuna 5+ ja kui keegi sinna satub, siis tasub kindlasti mängima minna. Probleem on muidugi palavus ja hästi palju tuleb vett juua. Seal oli ka selle eest hoolitsetud – autos oli kogu aeg neli pudelit külma vett kaasas. Ka golfimängijad pidasid seal siestat, peale kella kahte muutus golfiväljak tühjaks.

Kui peaksin sattuma veelkord Küprosele, siis tahaksin kindlasti külastada ka Korineumi golfiväljakut, mis asub põhjas ja Türgi poolel.

Pindala: 9251 km², de facto 5364 km²
Riigikeeled: kreeka ja türgi ning mitteametlikult ka inglise
Rahvaarv: 1,14 miljonit 2012. aasta seisuga

Etniliselt lõhestatud Küpros on Vahemeres suuruselt kolmas saar. Riik iseseisvus 1960. aastal Suurbritanniast ning jagunes 1974. aastal kaheks, kui Türgi oma väed saare põhjaossa viis – sedapuhku vastuseks tollase Kreeka hunta toetatud riigipöördekatsele. Vaenupooli lahutama toodud ÜRO rahuvalvejõud tšillivad seal muide tänini.

Novembris 1983 kuulutati ühel kolmandikul saarest välja Põhja-Küprose Türgi Vabariik, mis on pigem huumorirubriiki kuuluv moodustis. Ülejäänud territooriumil toimib 1974. aastast rahvusvaheliselt tunnustatud Küprose Vabariik. Mitte just üllatuslikult jooksid saare taasühinemiskõnelused möödunud aasta juulis täiega liiva. Probleem on seega küpsenud üle 40 aasta ja viimased kolm aastakümmet on möödunud aktiivse rahutagamise, lepitustöö, vahendamiste, null-mängude, sanktsioneerimiste ja resolutsioonide kirjutamise tähe all.

Elviira Eessaar

*Artikkel ilmus ajakirja Golf 3/2018 numbris.

Kui soovid, et ajakiri Golf jõuaks ka Sinu postkasti, telli ajakiri SIIT!

Jaga