Tai juurtega Joonas Juan Turba igatseb Eesti noorte golfikoondisesse

Tai juurtega Joonas Juan Turba igatseb Eesti noorte golfikoondisesse13-aastane Joonas Juan hakkas golfi mängima juba viieselt, oma esimesel golfivõistlusel osales ta  seitsmeselt ning eelmisel aastal võttis mõõtu The Junior Openil Inglismaal. Treenimas käib ta Tai päritolu ema kodumaal, kus ta viimati oli 89 päeva, mängides ja treenides vaheldumisi üle päeva.

“Puhkuseks jäi üks päev nädalas, näiteks mängisin siis sulgpalli või tegin midagi muud põnevat,” kirjeldab ta oma ajakava.

Poisi emal on eksootiline nimi – Apawan Chinglek ja tema päritolu ongi põhjus Tai valimisel treeningkohaks, pealegi on seal hea kliima ning tingimused golfi harjutamiseks ning see tuleb ka ära kasutada.

“Elasin Hua Hinis, mis on Bangkokist 200 km kaugusel. Meie pere koduklubiks on Jack Nicklausi poolt disainitud Springfield Golf & Country Club, aga trenni tegin Black Mountaini golfiklubi range’il, mis jäi minu kodust umbes 15 minuti kaugusele. Black Mountaini golfiväljak on väga kõrge kvaliteediga, juba selle aasta veebruaris toimub seal Euroopa tuuri etapp,” jutustab Joonas Juan.

Tai juurtega Joonas Juan Turba igatseb Eesti noorte golfikoondisesse4Golf troopikas on lahe

Tai ja Eesti golfi mängitakse ikka samade reeglite järgi nagu kogu maailmas. Mängimise erinevus on vast selles, et seal mängides on igal mängijal oma caddie.

Poiss ütleb, et treeningute tagajärjeks on areng nii lähimängus kui ka pikkades löökides ja see teeb rõõmu. Harjutas ta seejuures treeneri käe all. “Tais ühistreeninguid eriti ei tehtagi. Umbes üks kord nädalas juhendas mind rootslasest treener ja ülejäänud korrad treenisin individuaalselt. Mõned aastad tagasi oli mul ka kohalik treener. Tõsi see on, et nad on väga abivalmid ja pühenduvad personaalselt. Näiteks võisid nad enne igat lööki palli ette asetada,” võrdleb noor golfar.

Tema treening on järjekindel. “Kui oli mängupäev, alustasin hommikul. Kui oli trennipäev, siis hommikul õppisin koolitükke ja pärastlõunal tegin trenni.” Troopikakliima Joonas Juani ei heiduta, vaid pigem ergutab. “Olen sealse kliimaga harjunud ja mulle need soojad ilmad meeldivad. Novembrist veebruarini on 30˗32 soojakraadi ja see on golfi harjutamiseks väga mõnus. Märts˗aprill on juba palavamad (35˗38 soojakraadi), aga ka sellega kannatab mängida. Ilma pärast ei ole veel midagi ära jäänud.”

Tai juurtega Joonas Juan Turba igatseb Eesti noorte golfikoondisesse2Ka Tais kogub golf tuntust

Tais on kohalik võistlussari Saga Tour, kus osalevad kohalik kogukond ja ka kohalikud pro-d, mis oli poisi jaoks väga põnev ning arendav, kuna sai ka nendega mängida. Hua Hinis asub kõige vanem Tai golfiväljak – Royal Hua Hin, mis on 110 aastat vana. Golf muutub ka sealmail aina populaarsemaks: järjest rohkem uusi mängijaid, kes mängivad Aasia Touril, tuleb ka Taimaalt. See omakorda innustab noori. Eesti noormees leidis sealt ka golfisõpru. “Näiteks mängisin mitmed korrad koos Simon Yatesiga, kes on ka Aasia Touri mängija. Ta elab Black Mountainis,” lausub Joonas Juan.

Tai juurtega Joonas Juan Turba igatseb Eesti noorte golfikoondisesse6Võõrsil olles suhtles poiss õpetajatega meilitsi ja saatis neile tehtud töid. “Tegelikult väga suured tänud minu kooli õpetajatele, kes mulle niiviisi vastu tulid!” lisab ta.

Tai keelt räägib noor golfar puhtalt. “Kahjuks on nende tähestik täitsa erinev meie omast ja seetõttu ei ole veel lugemist ega kirjutamist ära õppinud,” seletab Joonas Juan ja lisab nimest rääkides: “Esimese nime pani isa ja et oleks midagi taipärast nimes, siis lisas ema omalt poolt ka ühe.”

Tõusev golfitäht hakkas golfi mängima juba 5-aastaselt vanemate eeskujul. Isa tõi golfi juurde tema sõber ja ema vaatas, et mida temagi seal kodus istub ning hakkas ka golfi mängima.

Eesmärgid on kõrged

2014. aasta juulis käis Joonas Juan Turba Eestit esindamas Inglismaal The Junior Openil, mis toimus The West Lancashire golfiklubis. “Mängisin endast kolm kuni neli aastat vanemate poiste ja tüdrukutega. Kui välja arvata esimese päeva esimesed üheksa rada, siis mängisin päris hästi. Algul oli raske kohaneda tugeva tuule ja links-tüüpi väljakuga. Sain cut’ist läbi ja saavutasin 56. koha 126 võistleja hulgas. Aga kohast tähtsamaks pean head kogemust ja üsna head mängu,” on ta rahul.

Tai juurtega Joonas Juan Turba igatseb Eesti noorte golfikoondisesse5Et füüsiliselt tugevamaks saada, siis tegeleb noormees ka sulgpalliga, teeb isa juhendamisel üldkehalist ettevalmistust ja pisut ka traditsioonilist Tai poksi ning lisaks meeldib talle proovida erinevaid spordialasid, nagu wakeboard, flowrider, mäesuusatamine. “Ma olen kuulnud, et mul olla hea swing, kuid areneda on veel paljus.

Selle aasta eesmärgiks on tal mängida paremini kui Eesti koondise poisid ja pääseda koondisse. Pikas perspektiivis tahab noorgolfar jõuda suurtele Euroopa ja PGA tuuridele. “See kõik on muidugi raske, aga olen nõus selle nimel pingutama,” on ta optimistlik.

Kui soovid, et ajakiri Golf jõuaks ka Sinu postkasti, telli ajakiri SIIT!

Jaga