Suur joogaspikker! Haapsalu Joogafestivalil esinevad parimad joogaõpetajad Eestist ja välismaalt

Joogaga tegelemine õpetab, kuidas paremini keskenduda, olla hetkes ja tuua meeltesse rahu. Golfimängus on kõik see ülitähtis, sest löögi edukaks sooritamiseks peabki keskenduma ja kõik muu peale mängu endast välja lülitama. Näiteks Niitvälja Golfiklubi alustaski möödunud hooaja lõpus teadlikult pilatese- ja joogatundidega. Miks siis ei võiks üks tõeline golfar leida suvel üheks nädalavahetuseks aega, et pühenduda jooga avastamisele?

Juulikuus võõrustab Haapsalu piiskopilinnus juba kuuendat korda oma õuel joogahuvilisi. See tähendab aga, et on aeg mõtted suvelainele seada ja hakata valmistuma joogafestivaliks, mis toimub 22.−23. juulil. Festivalil esinevad parimad joogaõpetajad Eestist ja välismaalt, järele saab proovida üle 10 joogastiili ning kuulata loenguid ja osaleda töötubades. Festivalile on oodatud nii algajad kui ka aastaid joogat praktiseerunud huvilised. Ka pere pisemad on festivalile teretulnud, kuna on olemas eraldi lasteprogramm.

Pealava programmis on jooga, muusika ja tants. Loengud toimuvad Haapsalu kultuurikeskuse suures mugavate toolidega Tarkusesaalis. Loengud sobivad mis tahes tasemel joogatajatele, osa ettekannetest on ingliskeelsed eestikeelse tõlkega. Loengud sisaldavad tavaliselt ka harjutusi või meditatsioone, mida saab järele proovida.

Peaesineja on imekauni tämbri ja tunnetusega muusik Sudha Londonist. Oma loomingus põimib ta loitse nii idamaadest, sufidelt, Tiibeti ja India traditsioonist kui ka Aafrikast, Hawaiilt, Põlis-Ameerikast ja mujaltki. Muusika kuulajad lummatakse kaasa lauludesse, palvetesse, vaikusesse. Kohal on ka särav Hatha jooga ja meditatsiooniõpetaja Daniel Strausser Taist, kes on varasemalt olnud festivali peaesineja ja paljude lemmikuks kujunenud.

Erilisi tantratöötubasid viib läbi kogenud tantraõpetaja Shanti Limnell oma kaasaga Soomest. Kavas on ka eelmisel aastal väga populaarseks saanud lõbus keha ja meele treening naerujooga. Eriline ööprogramm on sel korral esimest korda Haapsalu vanakinos – võimalus puhata kogu öö live-muusika tervendavate helide saatel. Põnevad etnorütmid ja alkoholivaba tantsupidu kestavad Haapsalu linnusehoovis südaööni.

Kavas on festivali lahutamatuks osaks kujunenud basaar, mis toimub nii Haapsalu piiskopilinnuse hoovis kui kõrvalasuvas kultuurikeskuses. Basaarilt on võimalik avastada imelisi vürtse, eksootilist käsitööd, treeningvarustust, viirukeid, looduskosmeetikat, erialast kirjandust ehk kõike, mida üks enda tervisest hooliv inimene otsida võiks. Joogafestivali korraldajad on kindlad, et jooga ei ole ainult harjutused matil, vaid see on elustiil, mille lahutamatuks osaks on puhas mõte, puhas tegu ja puhas toit. Basaaril pakutakse vaid parimat taimetoitu, mis viib keele alla nii puhta maitse kui vürtsikate idamaaroogade austajail.

Rohkem infot leiab festivali kodulehelt!

MIKS JOOGA? VASTAB JOOGAÕPETAJA JA -FESTIVALI PEAKORRALDAJA MERIT RAJU

Merit Raju: kui tippsport on vigastusest vigastuseni sport, siis jooga on spiraal ülespoole, enda arendamine

Palusime Joogafestivali peakorraldajal, menukate raamatute „Hingele pai”, „Leia oma tee” ja „Kõhule pai” autoril ja uue ajakirja Hingele Pai peatoimetajal Merit Rajul vastata küsimusele miks jooga?, kuidas ohtrate stiilide hulgas orienteeruda ning endale sobiv valik teha.

Mida annab jooga sportlasele? Miks võiks sportlane joogaga tegeleda?

Joogas öeldakse, et hing, keha ja meel on üksteisega seotud. Näiteks füüsiline ja vaimne vastupidavus on  omavahel seotud ning ükskõik kumba sa hakkad enne arendama, areneb ka teine. Joogas saab nii vaimset kui füüsilist vastupidavust treenida, samamoodi spordis, aga joogas võib-olla rohkem vaimset poolt võistluslikkuse asemel. Samuti saab arendada iseendaga võistlemise mentaliteeti, mis tegelikult töötab meie kehaga sõbralikumalt kaasa. Ehk me suudame ka füüsiliselt rohkem, kui oleme endaga sõbralikumad.

Kuna joogaliike on teatavasti palju, kuidas üldse leida paljude stiilide seast endale sobivaim?

Jah, neid on erinevaid füüsilise intensiivsuse poolest. Osad on füüsiliselt aktiivsemad ning mõned staatilisemad ja rahulikumad. Praeguseks juba teatakse küll, et jooga ei ole ainult see, kui istud staatilises poosis ja ümised. On olemas ka väga aktiivseid liike, nagu Hot Yoga, Aštanga jooga, Vinyasa jooga – need joogastiilid küll ei eelda, ent kindlasti tuleb neis kasuks teatud paindlikkus ja vastupidavus. Nende tulemuseks on see, et oled paindlikum ja vastupidavam, see tähendab jällegi nii vaimselt kui füüsiliselt suuremat paindlikkust ja vastupidavust.

Valida tuleks siiski enda järgi, vanuse järgi, kui intensiivset stiili soovid, milline on sinu taust, kui kärsitu või, vastupidi, rahuliku meelega sa oled. Kas tuleb kõne alla midagi, mis on väliselt staatiline, aga kus on iseenda mõtetega tegelemist või midagi väliselt aktiivset.

Staatilisemad liigid on kindlasti Hatha jooga, Šivananda jooga, mis kahjuks sel korral Joogafestivalil esindatud ei ole, ning Kriya jooga, mis on meil festivalil seekord loenguna. Intensiivsemad liigid on ka festivalilikumad nagu Yogafunc, Vinyasa jooga.

Joogat peetakse tihti võimlemiseks, aga tegelikult on see ainult 1/8 joogast. Tegelikult on selle juures veel hingamine, toitumine ja mediteerimine ning tegelikult üldse laiem mõtteviis.

Milline stiil sobiks eelkõige golfarile või tuleks lähtuda siiski individuaalsest eelistusest?

Golfarile mõeldes, kui olla joogas täitsa algaja, siis arvan, et on hea Hatha joogat proovida, see on aeglane ja rahulik, pigem ABC. Kui tunned, et sooviksid midagi aktiivset ja oled heas vormis, siis Joogafestivalil on meil hästi kihvt Yogafunc, mis on festivalil elava muusika saatel, kuid see ei ole tegelikult joogastiil, vaid joogast inspireeritud voolav joogapooside vaheldumine. Veel on sarnane Vinyasa jooga. Kindlasti võiks proovida tantsujoogat, mis on Kundalini jooga üks alaharu ning suunatud pigem naistele, aga see ei tähenda, et mehed ei ole sinna oodatud või neile see ei sobiks, aga see tekitab alati pigem naistes õhinat. Tantsujoogas samuti poosid vahelduvad ning on ka vabatantsu, mis on hea, kuna kogume enda emotsioonid kehasse ja oleme töö tõttu sundasendites, siis see on lõdvestav ning vallandab õnnehormooni.

Radža joogat õpetab meil festivalil Virge Naeris, olümpiavõitja ja võistleja. Tema on öelnud, et tippsport on enda keha lõhkumine ja jooga on temale õpetanud hästi palju teadlikkust ja tundlikkust. Kui tippsport on vigastusest vigastuseni sport, siis jooga on spiraal ülespoole, enda arendamine. Radža jooga on ka rahulikum ning mõeldud algajatele nagu Hatha jooga.

Sel aastal on Joogafestivali kavas ka Tantra jooga, mis on elukvaliteedi üleüldiseks parandamiseks, ja naerujooga, mis vallandab väga kiiresti õnnehormoone, on hästi lõdvestav ning immuunsüsteemile hea.

JOOGASTIILID JA -ÕPETAJAD JOOGAFESTIVALIL. AJAKIRI GOLF JOOGASPIKKER TEIE EES 

Joogastiile on tänaseks päevaks tuhandeid. Need erinevad nii füüsilise intensiivsuse kui ka vaimse sügavuse poolest. On selliseid, mis on väliselt väga staatilised, on ka väga dünaamilisi ja liikuvaid stiile. Joogafestivalile kutsutaksegi kokku parimad õpetajad Eestist ja välismaalt ning valik tehakse nii, et esitleda saaks peamisi Eestis harrastatavaid joogastiile ja pakkuda ka paari üllatust.

Loe lähemalt iga stiili tutvustust, vaata, kes on õpetajad, ja mine julgelt proovima nii füüsilist joogat kui ka loenguid ja meditatsioone! Muuseas, ajakirja Golf toimetus on samuti joogafestivalil kohal. Kohtumiseni!

Akrojooga

Akrojooga on dünaamiline ja mänguline praktika, mis seob akrobaatika ja jooga. Erinevate paarisharjutuste, mängude, jooga ning loovate ülesannete abil õpitakse tundma ja usaldama nii ennast kui ka teisi. Akrojooga juhendajad ütlevad, et luues turvalise keskkonna mängimiseks, avastamiseks ja õppimiseks, hakkame aduma seda, milleks meie kehad koos töötades võimelised on. Akrojooga võib ka parajalt väljakutsuv olla, sest seistakse silmitsi enda seatud piirangute, hirmude ja sotsiaalsete barjääridega. Seetõttu annab akrojooga võimaluse kasvuks – ületades ja üllatades nii ennast kui ka teisi, avastatakse, et ollakse võimelised palju enamaks kui varem arvati.

Arkojooga õpetajad Liivi Hiienurm ja Meelis Multanen

Akrojooga on Liivi suurim kirg alates 2012. aastast. Ta on peamiselt iseõppija ja avastaja, aga ka koolitanud end Montrealis. Õpetajana on Liivile oluline luua turvaline ja mõnus keskkond, kus igaüks saaks vabalt oma tee leida. Meelis avastas akrojooga 2014. aastal. Sest saati on sellega aktiivselt tegelenud ja ennast arendanud erinevate õpetajate käe all ja jalgade peal. 2015. aasta sügisest hakkas ta oma kogemusi ka teistega jagama. Akrojooga tundides hoolitseb Meelis selle eest, et osalejad ei jääks loorberitele puhkama ja paneks oma lihased tööle.

Hatha jooga

Hatha jooga harjutused moodustavad omaette terviku koos kontrollitud hingamisega, mis on kohandatud nii staatilistele asenditele kui ka asendis olles üksikute kehaosade ja lihaste tunnetuslikule liikumisele, pingutusele ja lõdvestusele. Eesmärk on, et keha ja vaim funktsioneeriksid tervikuna.

Hatha jooga õpetaja Daniel Strausser

Daniel on tõeline „otsija”, kes on pühendanud oma elu jooga praktiseerimisele ja õpetamisele. 25-aastaselt viibis ta oma guruga India Himaalajas ning tegeles nii päeval kui ööl intensiivselt jooga kõikide aspektidega – asendite, hingamise, kehalukkude, käeasendite, mantrate, harjutuste seeriate ja meditatsiooniga. Pidev janu teadmiste järele päädis sügavate jooga pühakirjade ja filosoofia õppimisega Varnasi ülikoolis, kus tõeline meister ta ka tantristiks pühitses. Peale seda asutas ja juhtis Daniel enam kui 10 aastat edukalt joogakeskust Rootsis. Hetkel reisib ta mööda maailma, viies läbi töötubasid ja retriite ning jagades oma haruldasi õpetusi ja tehnikaid.

Nakatava entusiasmiga ühendab Daniel kaasaegse jooga oma guru väärtuslike õpetustega, et saada otsene ja isiklik kogemuse kõige sügavamast sisemisest vaimsusest. Tõelise otsijana leiab ta peale 20 aastast uurimustööd, et ta pole pelgalt õpetaja, vaid ka vaimne kanal, kes jagab oma nägemust selguse, huumorimeele ja armastusega.

Kundalini jooga

Kundalini jooga on joogi Bhajani õpetustel põhinev dünaamiline joogavorm, mis hõlmab füüsilisi harjutusi, hingamistehnikaid, keha- ja käteasendeid, mantrate loitsimist ja meditatsioone. Puhastava ja tervendava toimega Kundalini jooga tõstab heaolu, tugevdab elujõudu ning virgutab loomingulisust. Lisaks aitab lahti hoida energiakanalid, stimuleerida tšakraid, tasakaalustada näärmete tegevust ja tugevdada närvisüsteemi.

Kundalini jooga õpetaja Piret Jõemägi (Jai Kartar Kaur)

Piret on Kundalini joogaga tegelenud alates 2002. aastast. 2007. aastal lõpetas ta Londonis Karam Kriya rahvusvahelise joogakooli ning alates 2006. aasta augustist annab regulaarselt joogatunde ja viib läbi Kundalini jooga kursuseid algajatele.

Naistejooga

AVIVA Dance – võimlemine naistele

On mitmeid põhjuseid, miks intiimlihased võivad nõrgeneda või pingesse minna: elustiil, ületreenimine, vale rüht, raskuste tõstmine, rasedus, vanus, haigused jmt. „Kuid üks on kindel – kui „alumine korrus” ei ole toonuses, mõjutab see nii naise identiteeti, enesehinnangut, suhteid partneriga kui ka intiimelu,” ütleb naistejooga õpetaja Katri Ristal.

AVIVA Dance on tervendavate harjutuste seeria, mille eesmärk on suurendada verevarustust ja energiat alakõhus, tuua juurde hormoone, hapnikku ja toitaineid. Alakõhus paiknevate lihaste ja organite stimulatsioon, nende tahtlik pingutamine ja lõdvestamine ning õige hingamine võivad õpetaja hinnangul leevendada ja ravida mitmeid günekoloogilisi ja uriinipidamatusega seotud probleeme, tasakaalustada hormoone ja suurendada viljastumispotentsiaali. Õige hingamine rahustab närvisüsteemi ning suurendab keha tundlikkust.

Enamlevinumad tunnused, et naise keha alaosa ei ole enam endises toonuses:

 • Ebaregulaarne, pikk või vererohke tsükkel
 • Ootamatu uriinileke naerdes, köhides või sportides
 • Sage urineerimissoov vm probleemid urineerimisel
 • Alakõhu- ja/või seljavalud
 • Raskustunne alakõhus
 • Probleemid viljastumisega
 • Enneaegne menopaus
 • Keeruline üleminekuperiood
 • Tupp on tundetu või valulik (vahekorra ajal, tampooni sisestamisel)

Töötoas tuleb juttu praktilistest võimalustest, kuidas saab end ülalnimetatud probleemide puhul ise aidata. Samuti tehakse läbi harjutuste seeria, mis aitab luua tervenemist ja muuta ebamugavus- ja piinlikkustunde hoopis rõõmuks ja naudinguks.

Naistejooga õpetaja Katri Ristal

Katri on e-kursuse „Naise teine süda” autor, tantramassaaži terapeut ja joogaõpetaja. Viimasel ajal on ta pühendunud naiste nõustamisele ja juhendamisele intiimpiirkonnaga seotud või sellest lähtuvate probleemide lahendamisel. Katri on tegelenud joogaga üle 15 aasta ning õppinud erinevaid vaagnapõhja- ja korsetilihaste treenimise metoodikaid nii Eestis kui mujal maailmas. Katri on kahe poja ema. Eelmisel joogafestivalil tehti Katri töötuba publiku soovil kaks korda, seekord on suurem saal ja ka teema on edasi arenenud!

Radža jooga

Radža joogast (Radža– tõlkes kuninglik) räägitakse sageli kui jooga kuninglikust teest. Radža jooga viib ühtsuseni praktikate kaudu, mis suunavad teadvuse sissepoole. Olemuseks on keha, meele ja hinge ühtsus. Klassikalisest Radža joogast on välja kasvanud tugevam füüsiline ja hetkel tuntum Hatha jooga. Radža joogas on lisaks füüsilistele asenditele suunatud palju tähelepanu vaimsele poolele, kus tähtsal kohal on pranayama-hingamistehnikad, meditatsioon ja sügav lõdvestumine. Radža joogas kasutatakse neid peamiselt selleks, et valmistada keha ette meditatsiooniks. Samuti on eesmärk füüsilise keha puhastamine erinevate tehnikate kaudu, et seeläbi puhastada meelt ning hoida eluenergia meie kehas vabas voolamises. Teadlikkuse valdama õppimine on kahtlemata võti elukvaliteedi üldiseks parandamiseks, eneseteostuseks ja oma isikliku loomuliku väe avamiseks.

Radža joogaõpetaja Virge Naeris

Igapäevaselt töötab Virge hetkel jooga- ja qi gong’i õpetaja ning psühholoogilise nõustajana. Ta on õppinud ja lõpetanud Tartu Ülikooli kehakultuuri ja Professionaalse Psühholoogia Erakooli psühholoogia erialal. Virge ütleb, et teda on alati enda poole tõmmanud ja köitnud Idamaadest pärit tehnikad ja praktikad, sest neis vaadeldakse keha kui tervikut ja arvestatakse nii füüsilise, vaimse kui hingelise poolega.

Tõsisem kokkupuude joogaga toimus Virgel aastal 1988, mil ta sai tugevalt tunda jooga tervendavat mõju. Regulaarselt alustas ta erinevate joogastiilide praktiseerimist 1997. aastal ning 2013. aastast (pärast Radža jooga õpetajate koolituse läbimist) on tegutsenud Tervise Alkeemias jooga- ja qi gong’i õpetajana.

Kuna Virge tuleb väga füüsilisest maailmast – tippspordist ‒, ja on kokku puutunud erinevate traumadega, siis pakub talle huvi just teraapiline pool. Nii ongi ta viimastel aastatel end koolitanud lisaks Hiina meditsiinis ning täiendanud jooga-alaselt USA-s. Hetkel on ta keskendunud just joogateraapia õpingutele.

Tantsujooga

Tantsujooga ehk Shakti tants toob kokku Kundalini jooga väe ja vabastava tantsu maagia. Läbi voolavate joogavenituste, liikuvate meditatsioonide, teadliku hingamise, vaba tantsu ja mantrakoreograafia loob Shakti tants energia, harmoonia ja rõõmu kogu sinu olemusspektris. Lisaks Kundalini joogale kaasab Shakti tants elemente teistest joogavormidest ning kombineerib need tantsustiilidega Idast ja Läänest.

Shakti tantsu tund koosneb erinevatest faasidest, mis on kokku seatud nii, et maksimaalselt puhastada ja äratada praanakeha ning avada ja lubada endas voolama Shakti energia. Sarnaselt Patanjali 8 joogasuutrale on ka Shakti tantsus 8 faasi, mis peegeldavad 8 joogaharu ehk ashtang’i elementi, millel baseerub kogu joogateadus. Liikudes läbi faaside, ärkavad meie olemuse erinevad tahud ‒ füüsilised, mentaalsed ja emotsionaalsed ‒, mis on kõik kaasatud sellesse tantsulisse rännakusse oma sisemaailma.

Tantsujooga õpetaja Liina Ravneet Elvik

Liina tegeleb joogapraktika- ja filosoofiaga juba ligi 20 aastat. Ta on lõpetanud 2011. aastal rahvusvahelise Karam Kriya Kundalini jooga õpetajate kooli, täiendanud end 2012. aastal teadliku raseduse joogaõpetajaks ja jooga-doula’ks ning lõpetanud 2014. aastal Shakti tantsu õpetajakoolituse. Hetkel koolitab ta end tantsujooga õpetajate õpetajaks Soomes, juhtivõpetaja Sat Darshan Lafontaine’i käe all.

2013. aastal ilmus Liinal raamat „Kundalini jooga. Teekond imelisse võlumaailma” ning 2017. aasta talvel näeb trükivalgust Shakti tantsust ja Kundalini joogast inspireeritud „Naise väeraamat”.

Vinyasa jooga

Vinyasa jooga on dünaamiline joogastiil, kus hingamine ja liikumine on omavahel sünkroniseeritud. Selle joogastiili juured on seotud Ashtanga jooga süsteemiga, aga seeriate ülesehitus varieerub ning on erinev traditsioonilise Ashtanga seeriatest. Läbi pidevalt muutuvate seeriate saab kogeda muutuste kasulikkust ja vajalikkust. Sagedased Vinyasad hoiavad energiataseme kõrgel ja aitavad luua kergemat ning tugevamat keha ja puhtamat meelt.

Vinyasa joogaõpetaja Piret Laasik

Piret alustas jooga teekonda Stuudios 108 Kriya Hatha joogastiiliga 2010. aastal, sealt kogutud sügavad teadmiseid jooga olemuse ja võimaluste kohta mõjutavad tema õpetusi siiani. Samuti läbis ta samal, 2010. aastal Lilleoru õpetaja Ingvar Villido teadliku muutuse kunsti loengusarja. Kriya Hatha jooga juurest liikus Piret edasi füüsilise Asthanga Vinyasa jooga juurde ning 2014. aastal läbis 200-tunnise õpetajate intensiivkoolituse Brasiilias David Lurey ja Mirjam Wagneri käe all. David Lurey oli 2013. aastal Haapsalu joogafestivali peaesineja. Piret on Tallinnas City Yoga stuudio õpetaja ja üks asutajatest.

Lisaks on Piret õppinud Eesti pärimusmeditsiini ning erinevaid massaažiteraapiaid, sh aroomiteraapia, Hawaii lomi-lomi massaaž ja Tai massaaž ning läbinud Reiki I astme koolituse. Tema joogatunnid on peegeldus kõikidest kogutud ja kogetud teadmistest, muutes iidse joogakunsti tänapäeva inimesele lihtsasti omandatavaks, kuid samas jättes joogale alles selle algse olemuse.

Vinyasa joogaõpetaja Aleksi Kazubski

Aleksei on maailmarändurist joogaõpetaja, füsioterapeut, pilatese meister, muusik ja kunstnik. Tema dharma ehk elutee ülesanne on aidata inimestel kogeda nende piiritut potentsiaali joogatraditsioonist pärit tehnikate, praktikate ja teadmiste abil. Tal on 13 aastat kogemust jooga- ja pilatese õpetajana ning viis aastat puuviljatoidulisena. See tähendab, et vähemalt 95% toitudest sööb ta keetmata, küpsetamata, praadimata – eelistades toite võimalikult naturaalsel kujul otse loodusest.

Ta on Eestist pärit ja igal aastal külastab Euroopat, Aasiat ja mõnikord rändab aastaga enam kui 10 linnas ja 5 riigis Ashtanga jooga esindajana.

Tema kirg on keskkond, eetiline mood ja teadlik tarbimine. Ta usub, et kui kõik inimesed praktiseeriksid joogat, oleks meil palju rahumeelsem planeet.

Yogafunc

YOGAFUNC Live koos Jagaspace’iga on elava muusikaga dünaamiline joogatund, mis on loodud kolme loomingulise inimese koostööl. Joogaprogrammi on välja töötanud Jocke Salokorpi ja spetsiaalselt sellele tunnile on loonud muusika Jagaspace.

Yogafunc õpetaja Jocke Salokorpi

Jocke on sündinud Rootsis, kuid elanud enamuse oma elust Soomes ning viimased viis aastat Eestis. Otsus Eestisse elama kolida tuli õpetajal kiiresti ja ta peab seda parimaks otsuseks, mille ta eales teinud on. „Aitäh Sulle, Eesti, et oled minuga nii hea olnud,” ütleb Jocke.

Peale Eestisse kolimist rajas ta partneritega Tallinna kesklinnas stuudio Body and Mind .

Naerujooga

Naerujooga loob armastuse ruumi, kus erineva taustaga inimesed (eelnev joogakogemus ei ole vajalik) saavad koguneda hinnangute vabas keskkonnas, et kogeda lihtsalt elurõõmu ilma igasuguste tingimusteta ja tunnetades, et sisemuses moodustame terviku. Ei ole midagi lõõgastavamat, kui lihtsalt olla Sina Ise.

Kuidas naer inimesele mõjub?

 • Naer tervendab suurt osa stressist tingitud haigusi (migreen, astma)
 • Terve süda (samas südamehaigustega pole soovitatav), parim kardiotreening (leevendab stressi, kulutab kaloreid ja on südamele kasulik)
 • Naer vähendab stressitaset ja tugevdab immuunsust
 • On nagu sisemine sörkjooks kõigile organitele – parandab verevarustust
 • Annab verd, st viib ajju hapnikku – tööjõudlus ja ideederohkus paraneb
 • Põhjuseta naer on mõtlemisvaba meeletu seisund – meel puhkab
 • Toob meisse elurõõmu, mis meis lapsena pulbitses
 • Annab enesekindlust, emotsionaalset tasakaalu (juhtumised ei määra meeleolu), pakub näolihaste trenni ja parandab verevarustust = nooruslikum välimus!
 • Valuvaigistav, tekitab heaoluhormoone
 • Sügav hingamine muudab keha aluseliseks ning põletikud ja kasvajad ei tule ja oleme terved!
 • Naer ühendab
 • Annab positiivse ellusuhtumise
 • Parandab enesetunnet, energiataset

Täispikk lugu ilmus ajakirja Golf viimases numbris. Ajakirja Golf saab tellida SIIT

Kui soovid, et ajakiri Golf jõuaks ka Sinu postkasti, telli ajakiri SIIT!

Jaga