Saaremaa üks võludest on võimalus nautida golfimängu

Foto: Saare Golf

Foto: Saare Golf

Saaremaa on koht, mille külastamine on endiselt eriline ka mandrieestlastele. Kivide ja kadakate vahele tulles ei jookse mööda külgi maha teadmine, et Kuressaare kesklinnast napi jalutuskäigu kaugusel saab Saaremaa erilise olustiku ühendada golfimänguga. Saare Golfi tegemistest ja võimalustest räägib tegevjuht Marko Kaldoja.

Marko, mida kujutab endast Saare Golf Eesti golfimaastikul? 

Saare Golf on mõnusat elamust pakkuv golfiväljak Saaremaal, Kuressaare linna ja mere vahetus läheduses, mis disainitud hinnatud soome golfiarhitekti Lassi-Pekka Tilanderi poolt. Kompleksi kuulub 18-rajaline golfiväljak ja harjutamiseks mõeldud Par 3 rajad. Lisaks avar harjutusväljak koos chipping ja putting griinidega. Golfiväljaku 9. ja 18. raja griinide vastas asub kaasaegne klubihoone mugavate riietusruumide ning saunadega. Klubihoone teisel korrusel asub külastajaid maitsenaudingutega kostitav restoran Mo, mille päikeseterrassilt avanevad imelised vaated.

Kas väljak tekkis meresaarele seetõttu, et see on populaarne puhkusekoht? 

Foto: Saare Golf

Foto: Saare Golf

Eks iga asi saab alati alguse inimestest ja ideest. Antud juhul tublidest ja aktiivsetest inimestest, kes ühelt poolt tundsid ise huvi mängu vastu ja teiselt poolt mõistsid, et selline ajaviide ja tegevusvaldkond on oluliseks kasvumootoriks ka turismisektorile. Täna saab julgelt öelda, et golf on andnud läbi aastate üsna märkimisväärse panuse kohalikule turismisektorile – majutusest toitlustuseni.

Mida erilist pakub Saare Golf, kui seda teiste klubidega võrrelda ja kuidas vaatate oma arenemisvõimalustele? 

Saare Golf on läbi aastate olnud tuntud kui hea kvaliteediga ja igale mängutasemele väljakutseid pakkuv väljak. Selle tunnustuseks on ka läinud aastal saadud järjekordne väljakumeistri auhind Eesti Golfi Liidu poolt ning eelkõige mängijate positiivne tagasiside läbi hooaja.

Radade ja griinide kvaliteet on olnud läbi kogu väljaku ühtlane ning mängulusti pakkuv. Hooldusmeeskond on võtnud eesmärgiks pakkuda griine, mis oleksid rohelised nagu ka nende ingliskeelne nimetus viitab, kuid samal ajal ka piisavalt kiired. Saavutasime nende kiiruseks isegi USGA poolt kiireks kvalifitseeruva tulemuse stimpmeetri järgi ehk näitaja üle 10ne.

Kindlasti on meil arenguruumi kõigis valdkondades. Ise soovime näha suuremat kohalikku harrastajaskonda ja väga oodatud on ka mängijad teistelt väljakutelt ning välisriikidest. Teisalt võimaldab tänane olukord võrreldes teiste väljakutega lahedamat ja vabamat õhkkonda ehk väljak pakub tõelist lõõgastust ja naudinguid igal tasemel mängijatele.

Miks ühendada Saaremaa külastamine mänguga just sealsetel radadel?

Foto: Saare Golf

Foto: Saare Golf

Saaremaa pakub ideaalse ning kompaktse komplekti – lõõgastav spaapuhkus, aktiivne meelelahutus mereliselt värskes õhus, seda unikaalse looduse keskel asuval golfirajal ja kosutavad maitsenaudingud klubihoone restoranis. Kõik oluline asub lühikese sõidutee või turgutava jalutuskäigu kaugusel. Sellist unikaalset loodust ja maastikku mujal ei näe.  Saaremaiselt kadakatega palistatud golfirajad arvukate veekogude ja rikkaliku taimestiku ning loomariigiga pakuvad elamuse igale mängijale.

Kuidas võiks ja saaks Eestis golf arengus edasi minna? 

Arenguruumi on palju ja seda heas ning igas mõttes. Meie riigi harrastajate arv on täna veel tõesti väga väike, kuid kõik eeldused selle kasvuks on olemas. Tuleb lihtsalt murda müüte ja viia sõnum golfi positiivsetest omadustest inimesteni. Õnneks on neid positiivseid aspekte antud ala juures nii palju, et igaüks leiab siit kindlasti omale sobiva põhjuse, et sellega tegeleda. Loodusest meelelahutuseni või tervisest uute huvitavate tutvusteni.

Meil on Eestis tegelikult väga head väljakud ja see potentsiaal ei ole kindlasti maksimaalselt ära kasutatud ka välismängijate osas. Peaaegu kõik väljakud teevad ka ühiselt koostööd selle nimel, et Eesti kui golfipuhkuse sihtkoht saavutaks suuremat tuntust erinevates riikides.

Eesti inimene ja golf – kas mänguväljakutel aja veetmine on muutumas tavaliseks?

Foto: Saare Golf

Foto: Saare Golf

Iga aastaga on tõesti golf Eestis muutunud populaarsemaks. Protsentuaalselt oleme ilmselt üks suurima kasvuga riike Euroopas, kuigi üldnumbrites on kasv veel ikkagi väike. Majanduslik aspekt pole golfi puhul üldsegi nii oluline, kui seda tihti arvatakse. Meie väljakul on soovi korral võimalik suisa tasuta harjutada. Seda on korduvalt ka tõestatud, et paljud teised spordialad, tennisest jalgratta sõiduni, võivad olla kordi kallimad kui golf. Golf on huvitav, kuid tehniline ala, seega nõuab pigem aega, tahet ja püsivust.

Millised võistlused ja sündmused Saare Golfis ees ootavad?

Alanud aasta pakub mängijatele rohkelt elamusi. Ees on ootamas juba traditsiooniks kujunenud ja paljude mängijate kalendris kindla koha leidnud võistlused, kuid varuks on ka mitmeid üllatusi.

Suve alguses on Saare Golfil au võõrustada Estonian Amateur Openi võistlust, kuhu on oodata võistlejaid ka paljudest välisriikidest. Seega avaneb kõigil võimalus panna oma oskused proovile ning võtta mõõtu või õppust teistelt headelt võistlejatelt. Lisaks avaneb võimalus sõlmida tutvusi erinevate riikide mängijatega.

Saare Golf on veel ühe olulise rahvusvahelise võistluse peatuspaigaks. Nimelt toimub meie juures mitmepäevane Põhjamaade Rotary meistrivõistlus, kuhu on samuti oodata arvukalt võistlejaid erinevatest riikidest. See on meile suur tunnustus, et sedavõrd oluline võistlus just meie juures aset leiab.

Foto: Saare Golf

Foto: Saare Golf

Kalendris leidub veel ka vabu kuupäevi juhuks, kui mõni ettevõte otsib ideid, kuidas oma praeguseid ja tulevasi kliente ning koostööpartnereid võiks kohata. Oleme meeleldi abiks muretu ja meeldejääva ürituse korraldamisel.

Jätkuvalt on meie juurde oodatud ka kõik golfiga esmatutvust tegevad inimesed. Selleks korraldame nii koolitusi, kui lühemaid tutvustusi, mis sobivad hästi ka firmade või sõpruskondade ühiseks seltskondlikuks ajaviiteks.

Kas ootate endi sekka ka uusi liikmeid? 

Kindlasti! Kõik toredad inimesed on teretulnud meie klubi liikmeks. Meil on väga tegusad, lõbusad ja huvitavad inimesed, kellega üheskoos korraldatakse erinevaid võistlusi, üritusi ja väljasõite. Hea tuju, parem tervis ja uued sõbrad on garanteeritud!

Mis jäi möödunud aastast kõige rohkem meelde? 

Terve hooaeg oli täis positiivset. Rõõmu valmistasid nii lastetrennid, kui alaga alles alustavate inimeste osalemine kursustel. Südantsoojendav oli saada tänukirju välismängijatelt, kes tänasid elamuste eest nii golfirajal kui restoranis. Möödunud aasta üks oluline märksõna oligi vast ka uue restorani käivitamine Saare Golfi klubihoones, kuhu on oodatud ka need, kes golfi ei mängi. Tundub, et oleme õigel teel, sest aasta jooksul õnnestus võõrustada nii seminare, pulmi, aga ka ühe kauge riigi suursaadiku õhtusööki ning muidugi palju teisi golfiga otseselt mitteseotud üritusi.

Millega julgustate huvilisi? 

Saaremaale tulekut planeerides soovitan kõigil huvilistel julgelt meie poole pöörduda. Organiseerime just neile sobiva paketi – majutusest spaahotellides kuni turismitaludeni ning meelelahutusest vaatamisväärsusteni. Väljaku hinnad jäävad läinud aasta tasemele.

Kuidas ise golfimaailma sattusite ja mida see Teie jaoks nüüd tähendab? 

Foto: Saare Golf

Foto: Saare Golf

Mina tegin golfiga esmatutvust 10 aastat tagasi. Isiklikust uudishimust sattusin täna juba hingusele läinud Audru väljakule, kus näidati kiirelt, kuidas seda keppi peab vibutama ja nii need esimesed sadakond palli teele läksid. See oli armastus esimesest hetkest, kuna peatselt järgnes ka golfikursus ja aktiivne harrastamine saigi alguse. Loodan siiralt, et golf on kirg kogu eluks.

Kuidas Te sobitate kokku golfi ja igapäevaelu? 

Eks nüüd, kus töö on seotud golfiga, on need piirid hägusemad. Vabal hetkel golfirajal retseptorid töötavad ning mõte liigub ka töiseid radu pidi, kuid teisalt on kogu töö seotud valdkonnaga, mis läheb korda ja pakub naudingut. Olen kuulnud väljendit, et kõige kehvem päev golfirajal on alati parem kui kõige parem päev kontoris, seega on mul ilmselt äärmiselt vedanud, et minu töö on just golfiväljakuga seotud. Paraku pean tunnistama, et selles valdkonnas töötades jõuan golfirajale mängima tunduvalt harvemini kui varasemalt. Loodetavasti ajad muutuvad.

Kas Teie lähedased on ka selle mängu austajad? 

Kuna golf nõuab siiski üksjagu aega, siis on hea, kui ka teised pereliikmed seda kirge jagavad. Minul on läinud õnneks, sest abikaasa nautis ala vaatamist juba televisiooni vahendusel ammu enne, kui oli ise ühtegi lööki sooritanud. Tundub, et huvi ja annet tal on, seega peatselt on oodata tema osalemist ka võistlustel. Pereliikmete ühine harrastamine võimaldab ka välisreisidel üheskoos külastada ning nautida sealseid võrratuid väljakuid.

Millisena näete tulevikus Saare Golfi väljakut ja mida tahate ise golfis saavutada? 

Esiteks ma loodan, et kuuldused Saare Golfi imelistest radadest ja unustamatust elamusest jõuavad kaugele. Teiseks tahaks loota, et veel paljud saarlased nakatuvad golfipisikuga ning Saaremaa saab kohaks, kus golfiharrastajaid elaniku kohta Eestis kõige enam. Saare Golfi klubihoonest ja restoranist saab aga paik, kus on mõnus kohtuda vanade sõprade ning uute tuttavatega, et üheskoos meeldivalt juttu puhuda ning ilusaid vaateid nautida. Loodetavasti saavad neist vestlustest alguse paljud uued ja head ideed.

Ise naudin mängimist nii üksi kui hea seltskonnaga, kuid kindlasti meeldib mulle ka võistelda, et oma oskusi ja õnne proovile panna. Seega mõned karikad ja medalid võiks ikka veel võita. Suuremaid salasoove ei hakka kõva häälega välja ütlema, et sõbralikke konkurente mitte asjata hirmutada.

Kas Teil on meenutada mõned toredad kohtumised ja juhtumid, mis on seotud golfiga? 

Võin rõõmuga öelda, et kõik minu kohtumised golfiväljakutel või golfiga seotult on olnud ainult ja äärmiselt huvitavad. Olen tänu golfile saanud juurde väga palju tutvusi ning isegi häid sõpru. Golfiväljak annab võimaluse tutvuda selliste inimestega, kellega mujal ilmselt ei kohtuks.

Näiteks ühel välisreisil Laoses asutasin varahommikul golfi mängima, teadmata täpselt, kus mõni lähim väljak asub. Kuna hotellitöötaja selgitus ei olnud kõige arusaadavam, siis lootsin taksojuhtidele. Õnneks aga silmasin hotellist väljudes, et kõrvalmaja ees tõstab üks härrasmees golfikotti oma autosse. Astusin juurde ja palusin nõu, kuhu suunduda, mille peale härra pakkus võimalust, et saaksin sobivusel koos temaga sõita ühele golfiväljakule. Sellest kujunes üks unustamatu golfipäev koos intelligentse vanahärraga, kes väidetavalt mängib golfi igal hommikul juba viimased mitukümmend aastat. Hiljem selgus, et tegemist oli laiahaardelise ettevõtjaga, kelle kingatehased asuvad ka mitmes lähiriigis. Päev lõppes ekskursiooniga ühes tema kohalikus tehases. Elamus kogu eluks!

Ja traditsiooniline küsimus: mida ütleksite inimesele, kes on mõelnud golfile, kuid ikka veel kõhkleb, kas alustada sellega või mitte?

Ma ütleksin ilmselt sellele inimesele, et golfiga alustamine on üks elu parimaid otsuseid. Selle mõju tervisele, enesetundele või sotsiaalsele elule saab olema märkimisväärne. Tuleb olla vaid aus ja avatud.

Ma ise ei ole hetkegi kahetsenud, et golfiga algust tegin ja loodan, et parimad emotsioonid ja elamused on sellega seoses alles ees.

Teen siinkohal üleskutse kõigile, kes täna juba golfi mängivad – hoolitsege oma lähedaste, sõprade, töökaaslaste või ka lihtsalt naabrite tervise ja positiivsete elamuste eest ning kutsuge nad endaga väljakule kaasa või kinkige neile mõneks tähtpäevaks golfi algkursus! Te ei kahetse seda, luban!

Kui soovid, et ajakiri Golf jõuaks ka Sinu postkasti, telli ajakiri SIIT!

Jaga